Jest decyzja ws. autobusów Arrivy. Od soboty wracają na warszawskie ulice

Od soboty autobusy firmy Arriva wracają na stołeczne ulice. Przewozy były zawieszone po tym, jak kierowcy spółki świadczącej usługi dla warszawskiego ZTM w krótkim czasie spowodowali dwa wypadki.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, firma dopełniła wszelkich formalności związanych między innymi z przebadaniem kierowców na obecność środków psychoaktywnych.

W związku z przeprowadzeniem szeregu procedur i kontroli oraz oświadczeniu firmy Arriva o przetestowaniu pracowników, którzy zajmują się transportem i na co dzień sprawują funkcję kierowcy, Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję o powrocie autobusów przewoźnika Arriva na stołeczne drogi

- powiedziała IAR Karolina Gałecka. W firmie odbyła się między innymi kontrola procedur bezpieczeństwa przeprowadzona przez urząd miasta. Kontrola nie wskazała nieprawidłowości. Po serii wypadków przewoźnik we własnym zakresie zapewnił dyspozytorom ruchu specjalistyczne szkolenia.

Dyspozytorzy przechodzą szkolenia pod kątem rozpoznawania osób, które mogą znajdować się pod wpływem substancji psychoaktywnych. Te szkolenia mają duże znaczenie, chociażby z tego względu, że dyspozytorzy kontrolują stan i zachowanie kierowców przed rozpoczęciem danego kursu

- wyjaśniła rzeczniczka urzędu miasta. Miasto Stołeczne Warszawa część operacji przewozu zleca firmom prywatnym. Jedną z nich jest spółka Arriva. Niemiecka firma zapewnia ZTM około 130 autobusów.

Zawieszenie współpracy z Arrivą

Przypomnijmy, Warszawa zawiesiła współpracę z Arrivą po tym, jak kierowcy spółki świadczącej usługi dla warszawskiego ZTM w krótkim czasie spowodowali dwa poważne wypadki. 25 czerwca na moście Grota-Roweckiego w Warszawie doszło do tragicznego wypadku. Autobus miejski linii 186, który jechał trasą S8, uderzył w bariery i wypadł z drogi. W efekcie nastąpiło przełamanie: połowa autobusu została na wiadukcie, a druga połowa z niego spadła. 20 osób zostało rannych. Zginęła jedna osoba. Do kolejnego wypadku miejskiego autobusu doszło 7 lipca na warszawskich Bielanach. Pojazd zawadził o trzy samochody stojące na poboczu. W zdarzeniu została poszkodowana jedna osoba. Istniało podejrzenie, że kierowca był po wpływem narkotyków, jednak te informacje nie potwierdziły się. Oba kursy realizowała firma Arriva.

Zobacz wideo Wypadek autobusu linii 186 w Warszawie - Krzysztof Bielecki
Więcej o: