W pasiekach pojawił się zgnilec amerykański. Pszczoły z żoliborskich uli przeniesione

Pszczoły z ośmiu żoliborskich uli zostały przeniesione do pasieczyska w okolicach Warszawy. Obszar obejmujący żoliborskie parki Kaskada i Kępa Potocka znalazł się w strefie zagrożenia zgnilcem amerykańskim, jedną z najgroźniejszych chorób bakteryjnych pszczół - informuje w żoliborski ratusz.

- Jak tylko dowiedzieliśmy się o podejrzeniu wystąpienia zgnilca amerykańskiego w pasiece na Bemowie, konieczne było szybkie działanie i zapewnienie bezpieczeństwa pszczół z żoliborskich uli. Zarząd Dzielnicy Żoliborz podjął więc decyzję o przeniesieniu pszczół i jednoczesnym oczekiwaniu na wynik badań próbek pobranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii - mówi Renata Kozłowska, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. - Badania niestety potwierdziły zainfekowanie rodzin pszczelich, ale w tym momencie żoliborskie pszczoły były już w bezpiecznym miejscu - dodaje.

Zgnilec amerykański to jedna z najgroźniejszych chorób pszczół. Powoduje obumieranie larw w plastrach. Robotnice je usuwają, ale przenoszą przy tym bakterie do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W efekcie szybko mogą zostać zainfekowane inne ule w pasiece, a następnie - w związku z przemieszczaniem się pszczół - choroba może rozprzestrzenić się na większy obszar. Warto jednak tutaj zaznaczyć też, że choroba ta nie jest groźna dla ludzi.

Niestety na zgnilca nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku, więc jedynym wyjściem pozostaje przeniesienie zdrowych pszczół w niezainfekowane miejsce. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie już wyznaczył obszar zapowietrzony, który obejmuje teren o promieniu sześciu km od wykrytego ogniska choroby. - Żoliborskie pasieki w parkach Kaskada i Kępa Potocka dzieli od tego miejsca około trzech km. (...) Zgodnie z przepisami z obszaru zapowietrzonego nie można pozyskiwać miodu oraz wywozić i wwozić na ten teren pszczół - wyjaśniają urzędnicy ratusza

Zobacz wideo Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty?

Kolejne ognisko zgnilca amerykańskiego

Ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół stwierdzono też w Sławinach (gmina Garwolin). Poinformował o tym tamtejszy Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

Obszar zapowietrzony PLW w Garwolinie wprowadzono w środę. Obejmuje on miejscowości w gminie Garwolin (Czyszkówek, Górki, Jagodne, Lucin, Niecieplin, Nowy Puznów, Ruda Talubska, Sławiny, Stary Puznów, Sulbiny, Taluba, Unin Kolonia), miasto Garwolin, w gm. Górzno (Chęciny, Goździk, Górzno, Górzno Kolonia, Józefów, Kobyla Wola, Mierżączka, Piaski, Reducin, Unin), w gminie Borowie (Głosków, Łętów) oraz Wolę Rowską w gminie Łaskarzew - podaje wirtualnygarwolin.pl. 

Więcej o: