Warszawa. Motocykliści na buspasach? Ratusz zapowiada zmianę. "W drugi weekend czerwca"

W kwietniu tego roku warszawscy urzędnicy podjęli decyzję, że motocykliści mają możliwość poruszania się po buspasach. Do tej pory przepis ten nie wszedł w życie, ale ratusz zapowiada, że pierwsze zmiany pojawią się w drugi weekend czerwca.
Zobacz wideo Ciężarówka blokuje buspas na ul. Sobieskiego w Warszawie

Zezwolenie motocyklistom na jazdę po buspasach jest odwleczone w czasie. Powodem według stołecznych urzędników jest między innymi sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Jak zapewniają, niebawem w kilku miejscach Warszawy mają rozpocząć się prace, umożliwiające poruszanie się zmotoryzowanym po pasie przeznaczonym dla autobusów.

Motocykle na buspasach? Sprawę przypomniano na Facebooku

W poniedziałek na profilu "TAK dla motocykli na buspasach" na Facebooku pojawił się wpis przypominający o temacie dopuszczenia jednośladów. Opublikowane zostało zdjęcie pisma, jakie radny z Ursynowa, Paweł Lenarczyk otrzymał pod koniec maja z Biura Polityki Mobilności i Transportu.

W treści pisma uzasadniono, że "z uwagi na wyjątkową sytuację, powstałą w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 wystąpiła konieczność zweryfikowania priorytetów inwestycyjnych miasta i wprowadzenia większej dyscypliny finansowej".

Ratusz w piśmie nie wykluczył jednocześnie wprowadzenia zmian jeszcze w tym roku. - Mając świadomość potrzeby poniesienia znacznych nakładów finansowych w celu dostosowania funkcjonującego obecnie oznakowania pasów autobusowych do ruchu motocykli, w tej chwili prowadzona jest analiza możliwości podjęcia działań związanych z dopuszczeniem dodatkowych pojazdów na pasy ruchu autobusowego w bieżącym roku - czytamy w treści pisma.

Szybka decyzja w sprawie motocykli. "Pierwsze zmiany w drugi weekend czerwca"

Kilkanaście godzin po opublikowaniu zdjęcia pisma na profilu "TAK dla motocykli na buspasach", na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa pojawił się komunikat o pierwszych zmianach na buspasach dotyczących wpuszczenia motocyklistów. Pierwsze działania mają być podejmowane już w drugi weekend czerwca.

"Pierwsze zmiany na buspasach dotyczące wpuszczenia motocyklistów przeprowadzimy w drugi weekend czerwca na ulicy Radzymińskiej" - czytamy na stronie urzędu. Dodatkowo zamieszczono informację o przeprowadzanych badaniach, analizach i specjalnych programach pilotażowych, które miały służyć ustaleniu zasadności dokonania zmian w organizacji ruchu.

Więcej informacji o planowanych zmianach można znaleźć na oficjalnej stronie UM Warszawa.

Więcej o: