Podczas protestów w USA zniszczono pomnik Kościuszki. "Ironia historii". Warszawa deklaruje pomoc

Podczas zamieszek w USA protestujący zdewastowali stojący przed Białym Domem pomnik Tadeusza Kościuszki. Pomoc w jego renowacji zapowiedział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz polonijna organizacja Polish & Slavic FCU.

W zamieszkach w USA trwających po śmierci George'a Floyda zdewastowano m.in. stojący w okolicy Białego Domu pomnik Tadeusza Kościuszki - grupa protestujących pomazała go sprayem i umieściła na nim obraźliwe dla Donalda Trumpa hasła.

Zobacz wideo Starcia policji i protestujących na ulicach Nowego Jorku

Pomnik Kościuszki zdewastowany. Warszawa deklaruje pomoc w renowacji

O sprawie jako pierwszy poinformował korespondent RMF FM Patryk Żuchowicz, który widział, jak doszło do zdarzenia. "W nocy jako jedyny polski dziennikarz byłem na miejscu, kiedy grupa manifestantów postanowiła zdewastować pomnik. Chwilę później uciekli. Nie zostali zatrzymani przez policję" - napisał. "Stałem, nic nie mogłem zrobić. Dramat" - dodał.

W poniedziałek nad ranem pomnik został zabezpieczony przez waszyngtońskie służby parkowe. Jak przekazał Żuchowski, zniszczeń jest mnóstwo - w podobny sposób zdewastowano również inne pobliskie pomniki. Napisy mają być z nich sukcesywnie usuwane.

Po nagłośnieniu sprawy dewastacji pomnika prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował pomoc w jego odbudowie. "Jako Warszawa deklarujemy pomoc w odnowieniu pomnika Tadeusza Kościuszki oraz współpracę z odpowiednimi władzami w USA w tej kwestii. Rozmawiałem o tym dziś z Ambasador Mosbacher" - napisał na Twitterze.

Pomoc w renowacji zadeklarowała też polonijna organizacja Polish & Slavic FCU.  "Na Polonii zawsze można polegać! Rozmawiałem z prezesem Polish Slavic FCU. Podziękowałem amerykańskiej Polonii za Jej natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Po zdarzeniu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał protestujących, czy wiedzą, kim był Tadeusz Kościuszko. Odpowiedzi były przeczące.

Wielu komentujących zwraca uwagę, że osoby protestujące w imieniu praw Afroamerykanów zdewastowały pomnik Kościuszki, który sam opowiadał się za ich wolnością. "Rok temu byłem na Uniwersytecie Virginii. Tak wygląda ostatnia wola Tadeusza Kościuszki, zdeponowana w archiwum, w której poleca Thomasowi Jeffersonowi uwolnić swoich niewolników za pieniądze ze sprzedaży jego amerykańskich dóbr. Testament nie został przez Jeffersona uszanowany" - napisał Marcin Makowski z "Do Rzeczy" i Wp.pl. "Ironia historii" - skomentowała z kolei dziennikarka Anna Kalczyńska.

Więcej o: