Cukry i światło. Niezwykła ekspozycja Oboladze Light Industry w galerii Cukry Praga

Dawna Fabryka Cukrów im. Franciszka Anczewskiego na warszawskiej Pradze już wkrótce otworzy swoje podwoje dla artystów i twórców. Pierwszą wystawą, którą zobaczymy w galerii Cukry Praga, będzie Oboladze Light Industry. Świetlne obiekty rozbłysną w posfabrycznych wnętrznach już 4 czerwca o godz. 19.

Działalność galerii Cukry Praga zainauguruje wystawa Oboladze Light Industry, której wernisaż odbędzie się 4 czerwca o godzinie 19 przy ulicy 11 Listopada 10A. We wnętrzach dawnej Fabryki Cukrów im. Franciszka Anczewskiego, która przez kilka najbliższych miesięcy będzie funkcjonować jako ambientowa galeria sztuki, zobaczymy unikalne obiekty świetlne autorstwa Justyna Oboladze.

Galeria Cukry PragaGaleria Cukry Praga Tomasz Rykaczewski

Misterne konstrukcje świetlne zostaną zaprezentowane w postfabrycznym środowisku, co jeszcze mocniej podkreśli ich siłę i oryginalność. Twórca Light Industry z każdej formy uczynił niepowtarzalny byt - każda lampa wygląda inaczej i inaczej wyraża się poprzez światło. Ich wspólną cechą jest natomiast autorski system połączeń pozwalający obiektom przybierać różne formy a jednocześnie nadający im stabilność i wytrzymałość. Wszystkie detale, od nakrętek po elementy oświetleniowe, szklane formatki czy pierścienie, projektowane są na potrzeby danej konstrukcji. Wypełniana jest ona szklanymi taflami - ręcznie szlifowanymi i wypalanymi w piecu.

Lampy Oboladze to misterna, ręczna robota - dzieła sztuki, które cechuje transparentność i uniwersalność formy oraz przekazu. Stwarzają wrażenie całości, lecz są także sumą niezależnych obiektów, detali współgrających ze sobą. Wydobywające się z nich cieple światło zawsze wyzwala pozytywny i harmonijny nastrój.

Wystawa Oboladze Light Industry będzie otwarta do końca lipca, od środy do soboty w godz. 14 - 20.

Galeria Cukry PragaGaleria Cukry Praga Tomasz Rykaczewski

Zobacz wideo Popkultura odc. 39
Więcej o: