Poszli na pogrzeb zamordowanej Kornelii, dostali mandaty. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

Działania policji powinny być proporcjonalne, a funkcjonariusze powinni kierować się także empatią - pisze Adam Bodnar w liście do komendanta policji w Piasecznie. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia w sprawie ukarania kilku osób po pogrzebie zamordowanej 16-latki. Policja informowała, że nie stosowały się one do poleceń.

18 maja w Piasecznie odbył się pogrzeb 16-letniej Kornelii. Dziewczyna zaginęła 11 lutego, a dopiero w maju odnaleziono jej ciało i odkryto, że doszło do morderstwa. Do winy przyznał się 25-letni Patryk B. i jego partnerka, koleżanka Kornelii Martyna S. Wg śledczych do zabójstwa, które "miało charakter egzekucji", doszło z "błahych powodów" . 

W poniedziałek po pogrzebie część udała się pod Urząd Miasta w Piasecznie, by zapalić znicze i zaprotestować przeciwko "bierności policji w sprawie zbrodni" - opisywała "Gazeta Wyborcza". Zostały one spisane przez policję, a siedem osób ukarano. Trzy osoby dostały mandaty, dwie sprawy trafiły do sądów a dwie – do sądu rodzinnego. Policja tłumaczy, że kary są związane z obowiązującymi obostrzeniami spowodowanymi epidemią i nie wszyscy uczestnicy protestu stosowali się do poleceń. 

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który napisał do komendanta policji w Piasecznie podinsp. Pawła Krauza. "Działania policji należy uznać za nieproporcjonalne w świetle nietypowych okoliczności sprawy oraz mając na względzie fakt, że ta szczególna sytuacja dotyczyła tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych" - pisze RPO 

"Policjanci powinni pamiętać o prawach człowieka oraz o empatii"

Rzecznik argumentuje, że konstytucja "nakłada na organy władzy zasadę minimalnej ingerencji w prawa jednostki". Wyraża zrozumienie dla obostrzeń związanych z epidemią, jednak podkreśla, że działania policji muszą być "proporcjonalne i adekwatne". "Policjanci powinni pamiętać o prawach człowieka oraz o empatii wobec obywateli. Powinni opierać się na przyświecającej Policji zasadzie 'Pomagamy i chronimy'" - pisze.

Bodnar ocenia, że skierowanie tym przypadku wniosków o ukaranie "prowadzić może nie do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, ale do utraty zaufania młodych ludzi do organów władz publicznych, w związku z poczuciem niezrozumienia nietypowej sytuacji, a którą się mierzą".

Więcej o:
Komentarze (244)
Mandaty po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
Zaloguj się
 • sowielustro

  Oceniono 158 razy 140

  Dlaczego pisowscy milicjanci tak aktywnie nie interweniowali kilka dni temu na spędzie z okazji 100 urodzin kremówkowego obrońcy kościelnych pedofilów? Nie było stanu epidemii? Czy znowu twój ból jest lepszy niż mój?

 • ziemowit105

  Oceniono 121 razy 115

  Po co się czepiać? Policja jest od wystawiania mandatów na 500zł aby mogła się z czegoś utrzymywać, a nie od ścigania przestępców bo to nie jest dochodowy biznes.

 • panstwo_z_dykty

  Oceniono 111 razy 103

  Kto werbuje tych niedorozwojów umysłowych do tej pisiej milicji ? Sam kaczor czy zero ?

 • zgred151

  Oceniono 102 razy 96

  Policja nie spieszyla sie tak z mandatami jak kartofel wedrowal po cmentarzach . " Twoj bol jest wiekszy niz moj " To nie jest policja polakow a rzadzacej mafii

 • wolak007

  Oceniono 95 razy 89

  Policja - chroni obywateli.
  Milicja - chroni władzę.

  Tak w skrócie.

 • Polak

  Oceniono 85 razy 79

  A terlecki bez maski a Morawiecki przy stoliku z obcymi i bez masek dlaczego pis milicja stosuje podwójne standardy widzisz suwerenie głosuj dalej na tą złodziejska mafię.

 • rafikzratusza

  Oceniono 84 razy 78

  policja nisko upadła; nie mówiąc już o tym jak wyglądało śledztwo w tej sprawie; gdyby nie matka możliwe, że partacze nigdy nie znaleźliby sprawców

 • wawiak57

  Oceniono 84 razy 76

  Policjant to stan umysłu. W 99% banda bezmyślnych debili i hochsztaplerów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX