Nie żyje "Maja", uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była łączniczką w zgrupowaniu "Kryska"

Nie żyje Eleonora Galica-Zaremba, pseudonim Maja. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego, pełniła rolę łączniczki w zgrupowaniu "Kryska". Zmarła w wieku 92 lat.

O śmierci Eleonory Galicy-Zaremby poinformowała jej rodzina. Wpis na ten temat opublikowało także Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Z głębokim żalem informujemy, że zmarła Eleonora Galica-Zaremba ps. Maja, powstańcza sanitariuszka ze Zgrupowania „Kryska”. Była wielkim przyjacielem młodzieży, harcerzy, wolontariuszy. Miała 92 lata. Będzie nam jej bardzo brakowało..." - czytamy we wpisie Muzem Powstania Warszawskiego.

"Wszyscy marzyliśmy o tym, żeby powstanie się zaczęło"

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, Eleonora Galica miała 16 lat. Do dnia rozpoczęcia zrywu ukrywała przed matką swój udział w Powstaniu i chodziła na szkolenia w tajemnicy. Gdy nadszedł 1 sierpnia 1944 roku pożegnała się z nią i udała się na miejsce zbiórki na ul. Czerniakowskiej. Od początku do upadku Powstania Warszawskiego "Maja" była na Czerniakowie w zgrupowaniu "Kryski" w batalionie "Tum". Pełniła funkcję łączniczki.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie

Eleonora Galica-Zaremba była jedną z bohaterek cyklu "Powstańcy" reporterki "Faktów" Magdy Łucyan oraz rozmówczynią Rafała Gębury, który prowadzi internetowy talk-show "7 metrów pod ziemią". W programach tych opowiadała m.in. o początku wybuchu powstania.

 - Wszyscy marzyliśmy o tym, żeby powstanie się zaczęło, żeby się odbyło. [...] Każdy z nas wierzył, że przeżyje. To jest normalne. Młody człowiek, który idzie walczyć, nie myśli o tym, że zginie, tylko myśli o tym, że zwycięży - mówiła "Maja" w programie "7 metrów pod ziemią"

Więcej o:
Komentarze (90)
Nie żyje "Maja", uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była łączniczką w zgrupowaniu "Kryska"
Zaloguj się
 • a100

  Oceniono 37 razy 25

  Szacunek dla tej bohaterki. Nie można jednak zapominać, że to powstanie to przykład największego zbiorowego samobójstwa w historii Europy. Tzw prawdziwi Polacy z Londynu posłali na pewną śmierć kwiat polskiej młodzieży. Ten rodzaj chorego patriotyzmu prezentuje dzisiaj PIS.

 • wojzaw

  Oceniono 18 razy 14

  W pełni zgadzam się z justas32. Bezsensowny zryw który przyniósł więcej strat niż pożytku. Czy te dzieciaki wiedziały o co chcą walczyć? Czy może to tylko był młodzieńczy pomysł "huzia na znienawidzinego hitlerowca". Dzisiaj mocno naciągamy naszą historię. A teraz czekam na posty "oburzonych" internautów.

 • justas32

  Oceniono 45 razy 13

  Darujcie sobie ten bezsensowny kult Powstania Warszawskiego. Poza oszołomionymi harcerzykami NIKT w Warszawie tego powstania nie chciał. PW to symbol polskiego nieudacznictwa - jak Smoleńsk. Przez bezmyślną i amatorską awanturę zginęło 250.000 ludzi, cała reszta straciła swoje majątki a miasto uległo zagładzie. Nigdy więcej tak nie róbmy ...

 • krzy-czy

  Oceniono 16 razy 12

  zapytajcie tych przygłupów, co to na zderzakach mają napis PAMIĘTAMY,np o to kto był dowódcą PW. 85% nie wie.

 • michus00

  Oceniono 13 razy 9

  Pani Eleonora miała 16 lat w czasie powstania. Była tak naprawdę dzieckiem. Jakie to przykre.

 • eurotram

  Oceniono 8 razy 8

  Od powstania minęło prawie 75 lat,ta pani zmarła w wieku 92 (czyli takim,którego lwia część społeczeństwa nie dożyje); teraz zgon każdego uczestnika PW będzie wydarzeniem,tak niewielu ich jeszcze żyje...

 • tezmaciej

  Oceniono 13 razy 7

  Wspaniały to kraj, który posyła swoje dzieci na śmierć.

 • achilleslaststand

  Oceniono 7 razy 7

  Coraz mniej ludzi. Strach co pozostało... 😢

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX