Nie żyje "Maja", uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była łączniczką w zgrupowaniu "Kryska"

Nie żyje Eleonora Galica-Zaremba, pseudonim Maja. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego, pełniła rolę łączniczki w zgrupowaniu "Kryska". Zmarła w wieku 92 lat.

O śmierci Eleonory Galicy-Zaremby poinformowała jej rodzina. Wpis na ten temat opublikowało także Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Z głębokim żalem informujemy, że zmarła Eleonora Galica-Zaremba ps. Maja, powstańcza sanitariuszka ze Zgrupowania „Kryska”. Była wielkim przyjacielem młodzieży, harcerzy, wolontariuszy. Miała 92 lata. Będzie nam jej bardzo brakowało..." - czytamy we wpisie Muzem Powstania Warszawskiego.

"Wszyscy marzyliśmy o tym, żeby powstanie się zaczęło"

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, Eleonora Galica miała 16 lat. Do dnia rozpoczęcia zrywu ukrywała przed matką swój udział w Powstaniu i chodziła na szkolenia w tajemnicy. Gdy nadszedł 1 sierpnia 1944 roku pożegnała się z nią i udała się na miejsce zbiórki na ul. Czerniakowskiej. Od początku do upadku Powstania Warszawskiego "Maja" była na Czerniakowie w zgrupowaniu "Kryski" w batalionie "Tum". Pełniła funkcję łączniczki.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie

Eleonora Galica-Zaremba była jedną z bohaterek cyklu "Powstańcy" reporterki "Faktów" Magdy Łucyan oraz rozmówczynią Rafała Gębury, który prowadzi internetowy talk-show "7 metrów pod ziemią". W programach tych opowiadała m.in. o początku wybuchu powstania.

 - Wszyscy marzyliśmy o tym, żeby powstanie się zaczęło, żeby się odbyło. [...] Każdy z nas wierzył, że przeżyje. To jest normalne. Młody człowiek, który idzie walczyć, nie myśli o tym, że zginie, tylko myśli o tym, że zwycięży - mówiła "Maja" w programie "7 metrów pod ziemią"

Więcej o: