Miało być miasteczko namiotowe, nie został nikt. Policja zatrzymała protestujących przed KPRM

37 osób zatrzymała policja obok Kancelarii Premiera w nocy z czwartku na piątek. To uczestnicy protestu przedsiębiorców, którzy najpierw strajkowali w samochodach w centrum Warszawie, a później chcieli założyć miasteczko namiotowe obok budynku KPRM. Policja oceniła, że "naruszonych zostało wiele obostrzeń".
Zobacz wideo Miał być 10 maja a jest wielka niewiadoma. Tak zmieniano zdanie ws. wyborów

Demonstracja przedsiębiorców rozpoczęła się w czwartek po godzinie 16. Początkowo zamierzali protestować w samochodach, zaczęli krążyć wokół ronda Dmowskiego. Współorganizatorem protestu był Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta, który zapowiadał strajk podczas środowej debaty.

W proteście brały też udział osoby negujące zagrożenie epidemią. Portal money.pl relacjonował, że w trakcie marszu słychać było hasła "zdejmij maskę" i "nie ma koronawirusa". Wielu spośród protestujących miało odsłonięte usta. Po strajku wokół ronda Dmowskiego część protestujących przeniosła się w okolice Sejmu i budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Próbowali tam założyć miasteczko namiotowe. W internecie apelowali, by ludzie przyłączali się do nich i zostali na noc. 

Na miejscu były znaczne siły policji. W środku nocy zaczęła się likwidacja powstającego miasteczka protestujących - podaje TVN Warszawa. W piątek rano nie było już po nim śladu. Policja oceniła, że doszło do "bezwzględnego łamania wszelkich zasad bezpieczeństwa" wprowadzonych w związku z epidemią, naruszono wiele obostrzeń, a zachowanie protestujących "należy określić jako skrajnie lekceważące".

Tanajno: Wywieźli mnie do jakiegoś odludnego miejsca

W związku z łamaniem obostrzeń "prewencyjnie" zatrzymano 37 osób - poinformowała policja. Przewieziono je do jednostek policji na terenie garnizonu stołecznego. Ponadto jedna osoba została zatrzymana w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariusza. 

Jak podaje RMF FM, policja wylegitymowała ok. 150 osób, wobec których będą skierowane wnioski o ukaranie do inspekcji sanitarnej. Nałożono też 10 mandatów dla kierujących samochodami.  

Swoje zatrzymanie opisał na Facebooku Tanajno. "Wywieźli mnie do jakiegoś odludnego miejsca w Legionowie. Trzymali przez 5 godzin na tylnym technicznym siedzeniu 'suki'. Co chwile trzaskali drzwiami, było cholernie zimno, nie dało się spać" - napisał. Twierdzi, że zaproponowano mu ukaranie mandatem, którego nie przyjął. Zapewnił, że w piątek będzie "gotowy powtórzyć demonstrację zaczynając ją wedle wczorajszego scenariusza".

Strajkujący przedsiębiorcy domagają się m.in. utrzymania miejsc pracy, obniżenia podatków oraz składek na ZUS, zahamowania obniżek pensji, a także odszkodowań dla przedsiębiorstw za kwarantannę. Wśród postulatów są także dymisje premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz obniżenie wynagrodzeń w administracji. Protestujący zarzucają, że obiecywana przez rząd pomoc to fikcja. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Miało być miasteczko namiotowe, nie został nikt. Policja zatrzymała protestujących przed KPRM
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 23 razy 17

  NA POHYBEL PISOBOLSZEWII!! Przedsiębiorcy, NIE DAJCIE SIĘ!!! Wszyscy myślący Polacy i myślące Polski - WSPÓLNIE PRZECIW PIS!! Od lewicy do prawicy, od "Razem" do "Konfederacji" - RAMIĘ W RAMIĘ!!!

 • dlugi0330

  Oceniono 37 razy 17

  Kolejny protest przeciwko przekrętom i nieudolności państwa Pis raz marionetkowemu premierowi - banksterowi. I znowu pacyfikacja w stylu Milicji Obywatelskiej. Całej Polski nie da się wam spacyfikować - oszuści i kłamcy z PIS!

 • rozterka47

  Oceniono 18 razy 14

  Zaczynaja się aresztowania , na razie protestujących bo ich za mało było , gdzie reszta !
  Potem się rozkręcą , tylko Duda najpierw musi wygrać .

 • rozterka47

  Oceniono 21 razy 13

  Jak policja protestowała to prosiła społeczeństwo o wsparcie .
  Jak protestują obywatele to policja ich pacyfikuje.

 • marywil2012

  Oceniono 21 razy 11

  Jakby był górnikiem z solidarności i awanturował się pod biurem.tuska to by jechał już konwojem po medal od dudy. PiS to cywilizacja ale☠️

 • el.commendante

  Oceniono 6 razy 4

  Ten żałosny strajk przedsiębiorców to zwykła hucpa zagarnięta przez Konfederację! Już sam Tanajno to happener, więc to że to jego inicjatywa nie wróżyło nic dobrego. Ale kiedy zaczęły się wokół tego pojawiać takie persony jak Bosak, Holoher, Grzegorz Braun, czy te wszystkie Pazie Krula Ku...na, to wiadomym było że zamieniło się w to zwykłą bezsensowną hucpę, która niczego sensownego nie wnosi!

 • stacjawawel

  Oceniono 6 razy 4

  Kostecki i Lepper popełnili w celi samobójstwo, Stachowiak pośliznął się na kafelkach. Ciekawe jaki pech dopadnie Pana Tanajno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX