Piaseczno. Zakaz podlewania w ciągu dnia trawników wodą z wodociągów. Nawet 5 tys. zł grzywny za jego złamanie

Podlewanie trawników i ogródków działkowych wodą z miejskich wodociągów będzie możliwe wyłącznie w nocy. Zdecydowali o tym gminni radni podczas ostatniej, zdalnej sesji. Powodem wprowadzenia nowego prawa lokalnego jest susza przekładająca się na nadmierny pobór wody z gminnej sieci wodociągowej.

Rada Miejska w Piasecznie podjęła 29 kwietnia decyzję o zakazie podlewania trawników, ogródków przydomowych i działkowych, a także gminnych terenów zielonych wodą pochodzącą z sieci wodociągowej. Nowe prawo lokalne będzie obowiązywać w godzinach od 6 do 22, a osobom łamiącym zakaz będzie grozić kara grzywny do 5 tys. złotych. Radni wprowadzili też ograniczenia w zakresie i częstotliwość koszenia terenów zielonych, a na terenie gminy mają wkrótce powstać łąki kwietne.

Zobacz wideo Mamy suszę, a kolejne nierozważne osoby zdecydowały się na wypalanie traw. Przyłapał je policyjny dron

Powodem wprowadzenia nowych przepisów jest długotrwały brak opadów i spowodowany tym nadmierny pobór wody gminnej sieci wodociągowej. "Zakazem tym chcemy spowodować, aby sieć wodociągowa była bardziej równomierne obciążona. Obecnie mam zgłoszenia od mieszkańców, że są miejsca, gdzie brakuje wody w kranie w godzinach szczytu. Dlatego należy przesunąć podlewanie na godziny nocne, żeby infrastruktura nadążyła z produkcją wody w momentach zwiększonego na nią zapotrzebowania do celów bytowych" - wyjaśnił burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. 

Susza a dotacje

Urząd Gminy Piaseczno przypomina jednocześnie, że na początku kwietnia uruchomiony został program dofinansowania w 80 proc. gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Gmina przeznaczyła na ten cel 250 tys. złotych, a mieszkańcy mogą otrzymać dotacje na budowę i montaż ogrodów deszczowych, studni chłonnych, muld czy zbiorników retencyjnych. 

"Gmina promuje oszczędność wody, wspiera ideę retencjonowania wody już na prywatnych posesjach, aby móc w okresach suszy użyć jej do podlewania ogródków bez konieczności korzystania z sieci wodociągowej" - dodał Putkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (55)
Piaseczno. Zakaz podlewania w ciągu dnia trawników wodą z wodociągów. Nawet 5 tys. zł grzywny za jego złamanie
Zaloguj się
 • kar.as

  Oceniono 18 razy 14

  Najprostszy sposób - duża beczka zakopana w ziemi, do której spływa deszczówka. A w niej pompa zanurzeniowa podłączona do systemu nawadniania.

 • ltte

  Oceniono 12 razy 10

  Wodociągi w Piasecznie problemy z wodą i ciśnieniem mają co najmniej od kilku lat. Nawet jak leje jak z cebra, a przez kraj płyną fale powodziowe. Oni zawsze mówią, że to wina ludzi, bo podlewają ogródki. Nawet w zimie ;-)

 • fafarafafafa

  Oceniono 9 razy 7

  Na razie to rzeczonej uchwały chyba nikt na oczy nie widział. W każdym razie, na BIP-ie gminy nie ma protokołu z żadnej sesji z tego dnia.

 • luki.wawa

  Oceniono 16 razy 6

  Piaseczno i rejony w około gminy Piaseczno to istne patologia. Z dawnych terenów ogrodniczych stały się metropolią podmiejską. Dziesiątki tysięcy ludzi wtłoczoną w rożnego rodzaju osiedla czy szeregowce. Tam nie ma żadnej infrastruktury do życie, kanalizacji, właśnie wody, przyłączem prądu też nie jest lepiej o drogach nawet nie będę wspominał.
  To władze gmin które pozwalają na takie zagęszczenie są odpowiedzialne za obecną sytuacje. I to władze gmin powinny płacić to kare.
  A będzie jeszcze gorzej, kolejne osiedla się budują. Kolejne tysiące się wprowadzą. I co władze gmin zakażą wychodzić z domu i korzystać z toalety.

 • gelerthh

  Oceniono 7 razy 5

  smutne to - dla wszystkich niezależnie od opcji powinno się liczyć dobro kraju...

  a jest mam wrażenie że inaczej - rozum kiedyś był w cenie... dziś w dobie fb - może się spotkać - kilku słabo myślących i głosić swoje teorie..
  smutne to

 • pawel.ccc

  Oceniono 10 razy 4

  Dajcie mi władzę ja was usadzę.

 • fafikrafikpadre

  Oceniono 5 razy 1

  Piaseczno to nie Warszawa.

 • jacutin

  Oceniono 22 razy 0

  Po komentarzach widać, że w tym Piasecznie sporo pisowsko-narodowa-ojczyźnianej ciemnoty mieszka. Nie podoba Ci sie ciemniaku ograniczenie? Naprawde nie pojmujesz różnicy między tym samorzadowym o ohraniczeniu zuzycia wody a tym pisiorowym, że z żoną na dwa metry? To jesteś głupszy niż nawet najgłupsza pisowska ustawa przewiduje

 • pawelpap10

  Oceniono 7 razy -1

  Az żeby bolą od czytania tytułu. Może GW zatrudniłaby w końcu tłumacza na Polski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX