Warszawa. 19 kwietnia usłyszymy syreny alarmowe. Co oznaczają?

W niedzielę 19 kwietnia o godzinie 12 w Warszawie zawyją syreny alarmowe. Co oznaczają? Wyjaśnia to stołeczny ratusz.

Z komunikatu, jaki opublikował Urząd Miasta stołecznego Warszawy, wynika, że syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności zostały uruchomione dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Ciągły sygnał dźwiękowy trwał 30 sekund. 

"W 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim decyzją organizatorów nie odbędą się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty" - czytamy w komunikacie ratusza

Powstanie w getcie warszawskim

Przypomnijmy, że powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Powstanie trwało do 16 maja 1943 roku, kiedy Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Szacuje się, że w czasie tej operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim
Więcej o: