Rząd dementuje: Warszawa nie zostanie zamknięta z powodu koronawirusa. "Nieprawdziwe informacje"

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że w związku z epidemią koronawirusa władze planują zamknięcie Warszawy czy innych dużych miast w Polsce. Uspokajamy - rząd dementuje te doniesienia. "Organy do tego uprawnione nie podjęły takiej decyzji ani jej nie planują" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

W Polsce wciąż rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem - potwierdzono go jak dotąd u 51 osób, a jedna osoba zmarła (to 57-letnia pacjentka z Poznania, która cierpiała także na inne choroby). W czwartek ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że w Polsce wprowadzony zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że władze będą mogły wprowadzić czasowy zakaz przemieszczania się osób czy zakaz obrotu niektórych produktów.

Czytaj więcej na temat koronawirusa w naszej relacji na żywo>>>>

Warszawa nie zostanie zamknięta. Rząd dementuje nieprawdziwe informacje

Wraz z kolejnymi informacjami o koronawirusie, popularność w mediach społecznościowych zaczęły zyskiwać doniesienia, że w związku z sytuacją epidemiologiczną władze planują zamknięcie całkowite Warszawy i oddzielenie jej kordonem sanitarnym - tak, by nikt nie mógł wjechać do miasta ani z niego wyjechać. Niektórzy internauci alarmowali, że tego typu obostrzenie może też dotknąć innych dużych miast, w których wykryto zakażenia koronawirusem, np. Poznania czy Krakowa.

Władze stanowczo dementują te doniesienia - o tym, że są nieprawdziwe, poinformował m.in. rzecznik rządu Piotr Müller.

"W związku z nieprawdziwymi informacjami o planowanym zamknięciu dostępu do Warszawy informuję, że organy do tego uprawnione nie podjęły takiej decyzji ani jej nie planują. Ponownie apelujemy o korzystanie z informacji z oficjalnych źródeł instytucji publicznych" - napisał.

"Nawiązując do wypowiedzi przedstawicieli rządu - uspokajam, że nie ma żadnych informacji o planowanym zamknięciu Warszawy" - podkreślił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski

Wcześniej w sprawie wypowiedział się także minister zdrowia, Łukasz Szumowski. - Nikt nie planuje zamykania miast, nikt nie planuje ograniczenia przemieszczania się. To nie jest wymagane - powiedział na konferencji prasowej.

Stanowczo dementowana jest także informacja o planie zamknięcia wielkopowierzchniowych sklepów. Rząd apeluje o rozsądek i stosowanie się do procedur sanitarno-epidemiologicznych. - Nie ma potrzeby, żeby wykonywać nadmiarowe zakupy - mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Czytaj również:

***

W piątek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl o godz. 8.00 będzie dr Paweł Grzesiowski, immunolog, jeżeli chcesz zapytać o wszystkie sprawy związane z koronawirusem pisz do nas: redakcjagazetapl@agora.pl

W piątek gośćmi porannej rozmowy gazeta.pl będą dr Paweł Grzesiowski, immunolog oraz minister Jadwiga Emilewicz.W piątek gośćmi porannej rozmowy gazeta.pl będą dr Paweł Grzesiowski, immunolog oraz minister Jadwiga Emilewicz. Grafika: redakcja

Więcej o: