Upamiętniono sześć psów tropiących, które zginęły w awarii ciepłowniczej. "Wiernie służyły policji"

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji odsłonili tablicę upamiętniającą sześć psów tropiących, które zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 21 lutego. - To tragedia i strata nie tylko dla policjantów i pracowników laboratorium kryminalistycznego, ale także dla wszystkich, którzy służą i pracują w Komendzie Stołecznej Policji - powiedział nadinspektor KSP Paweł Dobrodziej.

W siedzibie laboratorium kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji w Pałacu Mostowskich odsłonięto tablicę upamiętniającą psy policyjne, które zginęły w awarii ciepłowniczej. Do zdarzenia doszło 21 lutego -wrząca woda zalała boksy przy ulicy Jagiellońskiej, w których przebywało sześć zwierząt. Nie udało się ich uratować. Na co dzień pracowały z policjantami, pomagając w wykrywaniu śladów osmologicznych. "Miały doskonale rozwinięty zmysł powonienia oraz wszystkie inne cechy istotne w policyjnej służbie. Były niezastąpione podczas ustalania zgodności zapachowej materiału porównawczego z zabezpieczonym materiałem dowodowym oraz przy badaniu śladów zapachowych ludzi np. podczas ustalania tożsamości" - opisuje KSP.

Uhonorowano pamięć policyjnych psów, które zginęły podczas awarii ciepłowniczej

Na pamiątkowej tablicy umieszczono zdjęcia psów i ich imiona wraz z adnotacją, jak długo pełniły policyjną służbę. Najstarszy z psów, Edamis, służył w stołecznej policji 7 lat i 10 miesięcy. Jogin i Jerk - 4 lata i 5 miesięcy, Lasso - 2 lata i 4 miesiące, Long - 2 lata i 2 miesiące, a Magnet - rok i 4 miesiące.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wziął udział m.in. Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, I zastępca KSP insp. Krzysztof Smela, naczelnik laboratorium kryminalistycznego KSP kom. Krzysztof Grzyb, a także pracownicy wydziału - wśród nich opiekunowie psów.

Tragiczne wydarzenie, w wyniku którego zginęło sześć policyjnych psów służbowych to tragedia i strata nie tylko dla policjantów i pracowników laboratorium kryminalistycznego, ale także dla wszystkich, którzy służą i pracują w Komendzie Stołecznej Policji

- mówi nadinspektor KSP Paweł Dobrodziej.

"Były wiernymi towarzyszami w policyjnej służbie!" - napisano na tablicy upamiętniającej psy.

Śledztwo w sprawie awarii ciepłowniczej w policyjnych koszarach wszczęła pod koniec lutego Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dochodzenie zostało wszczęte w kierunku przestępstwa polegającego na "nieumyślnym sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, a także mieniu w wielkich rozmiarach, poprzez uszkodzenie urządzenia użyteczności publicznej w postaci rurociągu, dostarczającego ciepło". Grozi za to do 3 lat więzienia. Przedstawiciele spółki Veolia Warszawa odpowiedzialnej za instalację ciepłowniczą, która uległa awarii, zadeklarowali gotowość do zakupu nowych psów policyjnych i sfinansowania ich szkoleń.

Więcej o:
Komentarze (48)
Upamiętniono sześć policyjnych psów, które zginęły w awarii ciepłowniczej. "Trudno wypełnić pustkę"
Zaloguj się
 • bambolina1

  Oceniono 34 razy 30

  Biedne psiaki!! Co one musialy tam biedne przezywac!! Taka strata :(( Dziekuje za upamietnienie psich bohaterow!

 • ga.spar

  Oceniono 35 razy 29

  psy zawsze wiernie służą, tylko człowiekowi często brak człowieczeństwa w stosunku do naszych mniejszych braci

 • kostropacz

  Oceniono 30 razy 28

  Dobrze, że zawieszono tę tablicę ze zdjęciami i imionami psów - pomocników policjantów. Zasłużyły swoją pracą na zapamiętanie. Straszny to był wypadek.

 • kostropacz

  Oceniono 25 razy 25

  Właśnie, kurde, płaczę, naprawdę.........płaczę. jjak dziecko. Winny zaniedbania musi być znaleziony ukarany, nowe psy i ich szkolenie to za mało. To nie jest wystarczające zadośćuczynienie. Satysfakcją będzie ukaranie. Każdy musi się dowiedzieć, że psy zasługują na zadbanie i pamięć jak wszyscy. Bo są zależne od ludzi.

 • rikol

  Oceniono 14 razy 14

  Zginęły z powodu ludzkiej głupoty. Wstyd.

 • emailme

  Oceniono 14 razy 14

  To nie pierwsze zwierzeta, które zginęły z powodu takiej awarii w Warszawie. Niech ludzie maja to na uwadze i odpowiednio chronią swoje czworonogi.

 • dariusz.seweryn

  Oceniono 15 razy 11

  Ciekawe jak było z okresowymi przeglądami sieci ciepłowniczej ?

 • nigdy_nie

  Oceniono 13 razy 9

  Pisowscy trolle won stąd!

 • antykancelista73

  Oceniono 15 razy 9

  szkoda psiurków, tym bardziej, że każdy z nich mądrzejszy od przeciętnych kaczych ye łopów....!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX