Koronawirus w Polsce. W szpitalu zakaźnym na Woli powstaje polowa izba przyjęć

W środę w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie odbywały się ćwiczenia z udziałem strażaków na wypadek wystąpienia koronawirusa. Powstaje tam dodatkowa, polowa izba przyjęć gotowa na przyjęcie chorych lub osób, u których podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2.

Poza Warszawą ćwiczenia na wypadek epidemii koronawirusa w Polsce odbywają się jeszcze w pięciu wybranych mazowieckich szpitalach w: Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach. Wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, podkreślił, że po zakończeniu ćwiczeń namioty pozostaną przy szpitalach na wypadek, gdyby konieczne było ich użycie.

Na razie nie ma potrzeby, żeby je wykorzystywać bezpośrednio od dzisiaj jako dodatkowe izby przyjęć, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna i może tak być, że w ciągu krótkiego czasu będzie to trzeba zrobić

- tłumaczył na konferencji prasowej Konstanty Radziwiłł. Wojewoda mazowiecki wyjaśnił, że strażacy dostarczą namioty, ich ogrzewanie i oświetlenie oraz - w zależności od potrzeb - część wyposażenia, a szpitale przede wszystkim personel i to, co niezbędne na każdej izbie przyjęć.

Szpitale w podwyższonej gotowości

Konstanty Radziwiłł przypomniał, że od piątku 59 szpitali w województwie mazowieckim jest w stanie podwyższonej gotowości. Oznacza to możliwość zlecenia tym placówkom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych czy przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu. Dodał, że na terenie Warszawy są dwa laboratoria gotowe do przyjmowania próbek do badania - w Państwowym Zakładzie Higieny i Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym. Od jutrzejszego wieczora będzie to prawdopodobnie możliwe również w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa został zdiagnozowany w szpitalu w Zielonej Górze. Chory pochodzi z województwa lubuskiego. Przyjechał z Niemiec. Jego stan jest dobry. Służby sanitarno-epidemiologiczne podejmują działania w sprawie osób, które stykały się z zakażonym mężczyzną.

Zobacz wideo Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze, przyjechał z Niemiec
Więcej o: