13 osób z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach w Warszawie. Gotowość służb po spotkaniu kryzysowym

W warszawskich szpitalach przebywa obecnie 13 osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. Po posiedzeniu sztabu kryzysowego ratusz poinformował, że służby są przygotowane na wypadek pojawienia patogenu w stolicy.

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy, na którym służby miejskie i wojewódzkie zdawały raport z przygotowania na okoliczność pojawienia się w stolicy koronawirusa - podaje TVN Warszawa. Po zakończeniu jego posiedzenia rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa przekazał, że obecnie w warszawskich szpitalach przebywa 13 osób z podejrzeniem koronawirusa. Jest wśród nich dwójka dzieci.

Koronawirus. 13 osób z podejrzeniem zakażeniem w szpitalach

 W Warszawie są dwa szpitale, które są przygotowane na przyjmowanie osób, u których podejrzewa się występowanie patogenu - to  Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej i Centralny Szpital Kliniczny MON - Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów. Właśnie w tych dwóch placówkach przebywa 13 osób, które czekają na wyniki próbek na obecność wirusa.

Dąbrowa podkreślił, że służby są w gotowości, a większość obowiązków dotyczących sytuacji epidemiologicznej należy do władz wojewódzkich, z którymi ratusz jest gotowy współpracować. 

Ale podkreślam, w tej chwili nie wykryto żadnej osoby, z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem

- zaznaczył, dodając, by zachować spokój i nie wpadać w panikę.

Ministerstwo zdrowia informuje, że koronawirus nie został jeszcze wykryty w Polsce, ale z pewnością w najbliższych dniach pojawi się w naszym kraju. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował, że w związku z zagrożeniem epidemią w stan podwyższonej gotowości zostało postawionych ponad dwadzieścia warszawskich jednostek medycznych.

Koronawirus z Chin spowodował dotychczas śmierć ponad 3 tysięcy osób na całym świecie, a zakaziło się nim ponad 80 tysięcy. Największym ogniskiem wirusa w Europie są Włochy - tam spowodował on śmierć już 52 osób, a 150 zakażonych jest w stanie krytycznym. Przypadki zakażenia koronawirusem zanotowano też m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, a także na Litwie, Łotwie i Białorusi. 

Zobacz wideo
Więcej o: