Nowy dyrektor POLIN wydał oświadczenie. Zwrócił się do prof. Stoli: "Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych"

Zygmunt Stępiński, nowy dyrektor Muzeum POLIN, wydał oświadczenie, którego znaczną część poświęcił swojemu poprzednikowi. "Żyją wśród nas ludzie wyjątkowi, onieśmielająco mądrzy, którzy wpływają na bieg zdarzeń i kształtują historię. Mieliśmy ogromne szczęście, mogąc współpracować właśnie z taką osobą" - napisał do Dariusza Stoli.

Prof. Dariusz Stola od maja zeszłego roku czekał na zatwierdzenie jego kandydatury na kolejną kadencję na stanowisku dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zwlekał z decyzją, aż w końcu w pierwszej połowie lutego Stola oświadczył, że choć wygrał konkurs, jest gotów zrzec się z praw do stanowiska dla dobra muzeum.

W efekcie na stanowisko dyrektora Muzeum powołano Zygmunta Stępińskiego, dotychczasowego wiceszefa, a przez ostatnie osiem miesięcy pełniącego obowiązki dyrektora.

Stępiński w oświadczeniu opublikowanym na stronie POLIN nazywa Stolę swoim "mentorem, przełożonym, kolegą". Jednocześnie - jak stwierdza - nie chce recenzować braku wyboru Stoli na kolejną kadencję i uważa, że sam znalazł się "w niełatwej sytuacji", gdyż pełnił funkcję p.o. dyrektora "ze świadomością, że jest ono tymczasowe - Muzeum ukształtował Pan Profesor i miał zaraz wrócić do gabinetu, który cały czas na niego czekał".

Dalej nowy dyrektor wymienia, od kogo dostał poparcie: "Założyciele Muzeum oraz mnóstwo środowisk, autorytetów, w tym najważniejszych dla Muzeum osób, z Darczyńcami na czele, a także działający w muzeum Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza" oraz Rada Pracowniczek i Pracowników Muzeum POLIN". "I przede wszystkim Dariusz Stola" - pisze.

"Muzeum nie zejdzie ze szlaku, który wytyczyłeś"

Darku, w tym miejscu zwrócę się do Ciebie bezpośrednio. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Może to prawda. Ale prawdą jest też, że żyją wśród nas ludzie wyjątkowi, onieśmielająco mądrzy, którzy wpływają na bieg zdarzeń i kształtują historię. Mieliśmy ogromne szczęście, mogąc współpracować właśnie z taką osobą. Muzeum POLIN to jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce i nie zejdzie ze szlaku, który wytyczyłeś. Liczę zresztą, że niejeden raz się na nim spotkamy
Dzisiaj, gdy w poczuciu ambiwalencji wchodzę do Muzeum jako jego dyrektor, mam dla wszystkich jedno przesłanie: będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby rozwijać potencjał instytucji, której profesor Stola oddał tyle serca i kawał życia. Muzeum POLIN będzie kontynuować swoją misję przywracania pamięci o polskich Żydach - angażująco, ciekawie i wiarygodnie opowiadając o ich zwyczajach, kulturze, religii i patriotyzmie, ponieważ byli, są i będą immanentną częścią wielokulturowej i wielonarodowej Rzeczpospolitej: wspólnego domu ludzi wielu wyznań, poglądów, tradycji i obyczaju

- napisał nowy dyrektor Polin. 

Więcej o:
Komentarze (111)
Nowy dyrektor POLIN wydał oświadczenie. Zwrócił się do prof. Stoli: "Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych"
Zaloguj się
 • zss

  Oceniono 136 razy 130

  Tak błogie i rzadkie w obecnych czasach, gdy następca nie gryzie poprzednika.
  Ale jednak, obyśmy pogryźli Glińskiego.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 128 razy 124

  Pokaz klasy i inteligencji. I jednocześnie tak olbrzymie przeciwieństwo pospolitego chama - Glińskiego. Chama będącego kwintesencją PiSowskiej ferajny. Ferajny plugawej, zakompleksionej i nienawidzącej wszystkiego i wszystkich, których nie rozumie!!! Lub wszystkich i wszystkiego co ją wprawia w zasłużony kompleks niższości!!!

 • klikusy

  Oceniono 97 razy 95

  kolejny raz tabletowy premier i najgorszy w historii minister kultury, najgorszego rządu, ogłosił wszem i wobec, że jest miernotą do kwadratu. szacun zaś dla następcy za piękne oświadczenie.

 • zapomorski12

  Oceniono 98 razy 94

  Piękna , kulturalna i mądra wypowiedź nowego dyrektora POLIN. Jakie to niespotykane w tych smutnych czasach, pełnych konfliktów i napięć, sprowokowanych przez obecną władzą. Wielki szacunek dla pana Z. Stępińskiego.

 • Zbig Lag

  Oceniono 94 razy 92

  Wspaniały komentarz dla osiągnięć profesora Stoli. Jednak są w naszym kraju ludzie porządni i zacni. Do nich bez wątpienia należy i prof Stola i jego następca.

 • vitruvius

  Oceniono 70 razy 64

  Szczyt podłości i małości PiS, a zwłaszcza tow, Glińskiego. Tak a propos, czy ktoś sobie zadał pytanie co to jest "MYŚL LECHA KACZYŃSKIEGO" w sprawie stosunków polsko-żydowskich??? Tak się składa, że wiem, kto mu to przetłumaczył. Więc jego myśli w tym nie było, za to chociaż raz posłuchał osoby kompetentnej (kobiety). Cała zasługa. Skro ja o tym wiem, to tym bardziej prof. Stola też o tym wiedział.
  Ale szukanie "Myśli Lecha K." to jak gonienie króliczka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX