Zygmunt Stępiński nowym dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Zygmunta Stępińskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Trzyletnia kadencja nowego szefa placówki potrwa do lutego 2023 roku.

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Zygmunta Stępińskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na trzyletnią kadencję od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2023 r." - poinformowało ministerstwo na Twitterze.

Zygmunt Stępiński nowym dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zygmunt Stępiński pełnił funkcję wiceszefa placówki, a od maja zeszłego roku zastępował w obowiązkach byłego dyrektora muzeum, profesora Dariusza Stolę, który - mimo wygranej w otwartym konkursie - nie został mianowany na drugą kadencję przez Piotra Glińskiego. Minister kultury wskazywał, że Stola za swojej pierwszej kadencji "zbytnio upolitycznił muzeum" i "prowadził agresywną politykę". Kandydatura Stępińskiego została w lutym 2020 r. poparta przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Miasto st. Warszawa.

Nowy dyrektor z wykształcenia jest historykiem. W latach 80-tych związany był z opozycją demokratyczną. Zanim rozpoczął karierę muzealnika pracował również jako dziennikarz i wydawca. Był współtwórcą i wieloletnim szefem Wydawnictwa Murator oraz współautorem programów społecznych Dom Dostępny i Dom Bez Barier.

Zobacz wideo >>> Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim:
Więcej o: