Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej. Tak będzie wyglądał [ZDJĘCIA]

Znamy zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Opracował go zespół architekta i rzeźbiarza Mirosława Nizio. Monument będzie miał formę obelisku o wysokość 23 metrów i stanie na pl. Na Rozdrożu.

Do konkursu, który ogłoszono w grudniu ubiegłego roku, zakwalifikowano w sumie 85 projektów. Ocenił je sąd konkursowy pod przewodnictwem Marleny Happach - architektki i dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W skład jury weszło 20 osób, w tym m.in. wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, wiceminister kultury Jarosław Sellin i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. 

- Za nami wiele godzin burzliwych dyskusji, ale zwycięską pracę wybraliśmy niemal jednogłośnie - powiedziała dziś Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Zobacz wideo Grodzki o łuku triumfalnym: Przypomina otwieracz do piwa

Ministerstwo Kultury jest gotowe współfinansować budowę pomnika Bitwy Warszawskiej

Zwycięską pracą okazał się pomysł zespołu Mirosława Nizio. Pracownia, która wygrała konkurs, otrzyma zamówienie na uszczegółowienie projektu w trybie negocjacji z wolnej ręki. Projektanci dostaną też  nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy pomnik stanie na zaplanowanym miejscu, czyli na pl. Na Rozdrożu. Formalnie inwestorem będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który przeznaczy na jego budowę trzy mln zł. W kwestii finansowania budowy pomnika ministerialne wsparcie zapowiedział też szef resortu kultury Piotr Gliński. 

- Wielkie podziękowania dla członków sądu konkursowego i dla wszystkich tych, którzy pracowali przy tym procesie. Najważniejsze jest to, że mimo kontekstu historyczno-politycznego idziemy do przodu. To jest dobry znak dla Polski, że ten proces wyłaniania najlepszej koncepcji na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. przebiegał tak sprawnie - powiedział dziś podczas konferencji prasowej wicepremier Piotr Gliński.

Więcej o:
Komentarze (281)
Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej. Tak będzie wyglądał [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • wernyh

  Oceniono 103 razy 77

  Bolszewicy stawiają pomnik upamiętniający klęskę bolszewików.
  Faszyści czczą pamięć powstania warszawskiego krwawo stłumionego przez faszystów.
  Katolicy realizują katolicki nakaz miłości bliźniego (nawet nieprzyjaciół) odtrącając uchodźców i tworząc strefy wolne od LGBT.
  WELCOME TO POLAND!

 • kataryniarski

  Oceniono 100 razy 74

  Każdy reżim, który nie ma nic do zaoferowania, buduje pomniki - tak było w ZSRR, tak jest w Korei Północnej... tako i w Polandii.

 • mer-llink

  Oceniono 60 razy 50

  Po pierwsze: czemu nie stanie nad Wisłą, jak to pomnik Cudu nad Wisłą?
  Po drugie: czemu w kształcie korkociągu?
  (Pierwszy projekt nazwano "otwieraczem do piwa". Widać projektanci drugiego pozazdrościli pierwszym i przebili, dając otwieracz do butelek.)

 • feelek

  Oceniono 49 razy 47

  miał być otwieracz do piwa
  będzie wiertło do metalu

 • sitoo

  Oceniono 53 razy 47

  Liczyłem na coś odważniejszego. Coś co może być symbolem miasta. A tu nuda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX