Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej. Tak będzie wyglądał [ZDJĘCIA]

Znamy zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Opracował go zespół architekta i rzeźbiarza Mirosława Nizio. Monument będzie miał formę obelisku o wysokość 23 metrów i stanie na pl. Na Rozdrożu.

Do konkursu, który ogłoszono w grudniu ubiegłego roku, zakwalifikowano w sumie 85 projektów. Ocenił je sąd konkursowy pod przewodnictwem Marleny Happach - architektki i dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W skład jury weszło 20 osób, w tym m.in. wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, wiceminister kultury Jarosław Sellin i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. 

- Za nami wiele godzin burzliwych dyskusji, ale zwycięską pracę wybraliśmy niemal jednogłośnie - powiedziała dziś Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Zobacz wideo Grodzki o łuku triumfalnym: Przypomina otwieracz do piwa

Ministerstwo Kultury jest gotowe współfinansować budowę pomnika Bitwy Warszawskiej

Zwycięską pracą okazał się pomysł zespołu Mirosława Nizio. Pracownia, która wygrała konkurs, otrzyma zamówienie na uszczegółowienie projektu w trybie negocjacji z wolnej ręki. Projektanci dostaną też  nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy pomnik stanie na zaplanowanym miejscu, czyli na pl. Na Rozdrożu. Formalnie inwestorem będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który przeznaczy na jego budowę trzy mln zł. W kwestii finansowania budowy pomnika ministerialne wsparcie zapowiedział też szef resortu kultury Piotr Gliński. 

- Wielkie podziękowania dla członków sądu konkursowego i dla wszystkich tych, którzy pracowali przy tym procesie. Najważniejsze jest to, że mimo kontekstu historyczno-politycznego idziemy do przodu. To jest dobry znak dla Polski, że ten proces wyłaniania najlepszej koncepcji na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. przebiegał tak sprawnie - powiedział dziś podczas konferencji prasowej wicepremier Piotr Gliński.

Więcej o: