Rafał Trzaskowski zapowiada: Warszawa odejdzie od palenia węglem do końca 2023 roku

Warszawa ma niespełna trzy lata, by odejść od ogrzewania węglem. Zakłada to deklaracja, którą podpisali prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. - Czyste powietrze to priorytet - mówił prezydent.

Jak poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas otwarcia Kongresu Czystego Powietrza w Warszawie, odejście od węgla wynika z zaostrzenia uchwały antysmogowej dla Mazowsza przyjętej w 2017 roku. Na jej mocy wprowadzono między innymi zakaz instalowania tzw. kopciuchów. Deklarację w tej sprawie podpisały władze Warszawy i samorząd województwa mazowieckiego.

Warszawa walczy ze smogiem. Trzaskowski: Miasto odejdzie od węgla do końca 2023 r.

Trzaskowski zadeklarował, że Warszawa odejdzie od węgla do końca 2023 roku. 

Chcemy wyeliminować węgiel używany w gospodarstwach indywidualnych do ogrzewania, ale również spalany w piecykach czy kominkach
Ogrzewanie węglem ma zastąpić sieć ciepłownicza lub gazowa.  Czyste powietrze to priorytet Warszawy

- powiedział. 

Decyzję prezydenta Warszawy skomentowali m.in. przedstawiciele Warszawskiego Alarmu Smogowego, którzy monitorują stan powietrza w stolicy. "Breaking news: prezydent Trzaskowski zapowiedział, że od końca roku 2023 w Warszawie będzie obowiązywać zakaz palenia węglem! (..) Stay tuned!" - napisali.

"Prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował zakaz palenia węglem w Warszawie w 2023 r. Cztery lata z hakiem po Krakowie, ale zawsze jakiś konkret" - napisał dziennikarz Jakub Dybalski z portalu transport-publiczny.pl. 

Więcej o: