Rafał Trzaskowski zapowiada: Warszawa odejdzie od palenia węglem do końca 2023 roku

Warszawa ma niespełna trzy lata, by odejść od ogrzewania węglem. Zakłada to deklaracja, którą podpisali prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. - Czyste powietrze to priorytet - mówił prezydent.

Jak poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas otwarcia Kongresu Czystego Powietrza w Warszawie, odejście od węgla wynika z zaostrzenia uchwały antysmogowej dla Mazowsza przyjętej w 2017 roku. Na jej mocy wprowadzono między innymi zakaz instalowania tzw. kopciuchów. Deklarację w tej sprawie podpisały władze Warszawy i samorząd województwa mazowieckiego.

Warszawa walczy ze smogiem. Trzaskowski: Miasto odejdzie od węgla do końca 2023 r.

Trzaskowski zadeklarował, że Warszawa odejdzie od węgla do końca 2023 roku. 

Chcemy wyeliminować węgiel używany w gospodarstwach indywidualnych do ogrzewania, ale również spalany w piecykach czy kominkach
Ogrzewanie węglem ma zastąpić sieć ciepłownicza lub gazowa.  Czyste powietrze to priorytet Warszawy

- powiedział. 

Decyzję prezydenta Warszawy skomentowali m.in. przedstawiciele Warszawskiego Alarmu Smogowego, którzy monitorują stan powietrza w stolicy. "Breaking news: prezydent Trzaskowski zapowiedział, że od końca roku 2023 w Warszawie będzie obowiązywać zakaz palenia węglem! (..) Stay tuned!" - napisali.

"Prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował zakaz palenia węglem w Warszawie w 2023 r. Cztery lata z hakiem po Krakowie, ale zawsze jakiś konkret" - napisał dziennikarz Jakub Dybalski z portalu transport-publiczny.pl. 

Więcej o:
Komentarze (107)
Rafał Trzaskowski zapowiada: Warszawa odejdzie od palenia węglem do końca 2023 roku
Zaloguj się
 • rodziu81

  Oceniono 21 razy 13

  Popieram!
  Ale Rafał zrób coś z opłata za śmieci. dlaczego Jednoosobowe gospodarstwa maja płacić 65zl, czyli tyle samo co gospodarstwa wirloosobowe. To nadaje się do Sądu ten skandal! Od marca dostałem podwyżkę 550% (!)

 • pawelpap10

  Oceniono 16 razy 10

  Przedstawiciele Warszawskiego alarmu smogowego nie potrafią nawet krótkiego zdania napisac po polsku. Może by tak najpierw podstawówkę skończyć a potem o smogu się wymądrzać?

 • cierniooczek

  Oceniono 22 razy 10

  sieć ciepłownicza i gaz. Ciekawe...
  w 3 lata NIE DA się wybudować infrastruktury...Dlaczego prezydent Warszawy kłamie ???

 • bronek_pierdola

  Oceniono 16 razy 8

  Rafał Trzaskowski -piniendzy nie ma I nie bedzie ,chcemy wyeliminować węgiel w niespełna trzy lata-piekny jego bełkot....

 • jurii.sachar

  Oceniono 20 razy 8

  jak Trzaskowskiemu w tym roku nie zdechnie ani jedna koza, uwierzę w ten jego bełkot....

 • facio60

  Oceniono 9 razy 7

  Mamy takie prezenty od p. Trzaskowskiego:
  1) opłata za śmieci liczona bolszewickim systemem jedno lokum- jednakową opłata. Może tą genialną metodę przeniesiemy również za łą że energetyczne i wodne? Hucie naliczać za prąd tyle samo co zakładowi rzemieślniczemu? Pralni za zużycie wody tyle co bibliotece?
  2) zaprzestanie używania węgla do ogrzewania. Pięknie! EC Siekierki i EC Żerań do likwidacji.
  Nie wiem jakie wykształcenie ma p. Trzaskowski, ale powierzenie mu zarządzania miastem niemal 2 mln to unieszczęśliwienie tego pana, nie mówiąc o mieszkańcach.
  Nawiasem mówiąc, taki sposób naliczania wywozu śmieci nigdy by się nie przyjął w największym demokratycznym państwie Europy - w Niemczech. Tam mimo szalejącej demokracji w przeciwieństwie do zamordyzmu i braku poszanowania konstytucji w Polsce, jest obowiązek meldunkowym a co więcej, nie ma problemów ze sciaganiem abonamentu RTV. Każdy zameldowany z automatu otrzymuje powiadomienie o konieczności płatności. Jak nie zrobi tego, do akcji wkracza komornik. No tak, ale u nas nie ma demokracji i na złość nie płaci się abonamentu a oszukanie urzędu finansowego zdobywa poklask.

 • rufuz

  Oceniono 8 razy 6

  A czym bedziesz grzal ? Przy tak zacofanej infrastrukturze

 • beor

  Oceniono 11 razy 5

  A kiedy napiszecie, że Warszawa zbudowała ohydną "plażę" na Białołęce bez pozwolenia i już ją rozebrała?
  TVN Warszawa już napisał.
  A Wy? Nadal tylko propaganda.

  Dlatego właśnie straciliście 70% czytelników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX