Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwałę krajobrazową w Warszawie. "Skandaliczna decyzja, hańba"

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił tzw. uchwałę krajobrazową, która miała ujednolicić wygląd szyldów reklamowych w Warszawie. W połowie stycznia przyjęła ją Rada Warszawy. "Prawo i Sprawiedliwość pokazało, że ważniejsze dla nich są interesy polityczne - dowalenie przeciwnikowi z PO - niż interes społeczny. Hańba. Lobbyści zacierają ręce" - komentuje Miasto Jest Nasze.

Konstanty Radziwiłł - wojewoda mazowiecki z nadania Prawa i Sprawiedliwości i były minister zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego - unieważnił uchwałę krajobrazową, którą w połowie stycznia przyjęli radni Warszawy. Miała ona położyć kres chaosowi reklamowemu na stołecznych ulicach - zgodnie z nowymi wytycznymi wielkie billboardy miały pozostać tylko przy największych ulicach. Przewidziane były także kary dla właścicieli reklam, którzy będą nielegalnie zaśmiecać miasto.

Czytaj też: Koniec szpetnych billboardów i "reklamozy". Warszawa przyjęła uchwałę krajobrazową

Uchwała krajobrazowa unieważniona przez Radziwiłła

Konstanty Radziwiłł podjął decyzję o unieważnieniu uchwały 24 lutego - w uzasadnieniu podał m.in., że uchwała "wykracza poza zakres upoważnień ustawowych". Stwierdził także, że po przedstawieniu projektu uchwały zostały do niego wprowadzone poprawki, które nie zostały ponownie poddane konsultacjom. 

Jego decyzja wywołała burzę w mediach społecznościowych. "Skandaliczna decyzja wojewody Konstantego Radziwiłła, uchwała krajobrazowa unieważniona. Prawo i Sprawiedliwość pokazało, że ważniejsze dla nich są interesy polityczne - dowalenie przeciwnikowi z PO - niż interes społeczny. Hańba. lobbyści zacierają ręce..." - napisali działacze stowarzyszenia Miasto Jest nasze, którzy wcześniej uczestniczyli w projekcie przygotowywania uchwały.

"Wojewoda Radziwiłł, a wraz z nim cały rząd PiS zapisał się dziś w historii Warszawy jako obrońca syfu reklamowego. To kolejna z serii wielu decyzji polityków, którzy stawali po stronie interesów lobbystów zamiast bronić interesu miasta i mieszkańców" - dodali w kolejnym wpisie, do którego dołączyli przerobione zdjęcie szyldów reklamowych w Warszawie - na każdym z nich widnieje jego twarz.

"Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę krajobrazową dla Warszawy. Fatalna decyzja i jawny atak na próbę uporządkowania kwestii reklamy outdoorowej w stolicy. Prawo i Sprawiedliwość bierze pełną odpowiedzialność za dalszy chaos reklamowy w Warszawie" -  napisało Warszawskie Forum Samorządowe. 

"Konstanty Radziwiłł - oburzająca decyzja. Wywalenie do kosza uchwały krajobrazowej to totalna kompromitacja. Lata pracy urzędu nad ładem wizualnym miasta tyle znaczą dla PiS? Czy Was kupiło lobby reklamowe? Nie wiem, gdzie Pan mieszka, ale życzę tam Panu wielkiego billboardu za oknem" - napisał radny Warszawy, Marek Szolc.

Na środę na godzinę 10 zapowiedział konferencję prasowej, podczas której ma szerzej odnieść się do sprawy.

>>> Lichocka pokazała w Sejmie środkowy palec. Cimoszewicz komentuje

Zobacz wideo
Więcej o: