MPWiK przez awarię "Czajki" ma zapłacić 10 mln zł. Wody Polskie naliczyły karę za zrzut ścieków do Wisły

Ponad 10 milionów złotych ma zapłacić Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie za ścieki zrzucone do Wisły podczas awarii kolektorów ściekowych w sierpniu ubiegłego roku. Opłatę naliczyło przedsiębiorstwo Wody Polskie.

Jak mówi Sergiusz Kieruzel, rzecznik Wód Polskich, przez dwa tygodnie ścieki były zrzucane kolektorem burzowym. - Po analizie dokumentów okazało się, że MPWiK nie ma pozwolenia wodno-prawnego na zrzut ścieków tym kolektorem. Ten zrzut ścieków był po prostu bezprawny - mówi rzecznik. Jak zapewnia, zgodnie z polskim prawem mieszkańcy Warszawy nie zapłacą za to w rachunkach, bo nie jest to "koszt kwalifikowalny” do naliczania opłat za ścieki i wodę.

Awaria "Czajki". Wody Polskie naliczyły karę ws. zrzutu ścieków

Rzecznik MPWiK Marek Smółka potwierdza, że do przedsiębiorstwa wpłynęło pismo z Wód Polskich, teraz będzie analizowane. - Mogę zapewnić, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie będzie postępowało zgodnie z prawem, w ramach obowiązujących przepisów. Na podjęcie decyzji w sprawie dalszych kroków mamy 14 dni - mówi Marek Smółka.

>>> Informacje na temat awarii kolektora w oczyszczalni "Czajka"

Zobacz wideo

Ścieki do Wisły były zrzucane od 28 sierpnia do 14 września z powodu awarii dwóch kolektorów ściekowych pod dnem Wisły. W tym czasie do rzeki zrzucono 3 i pół miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków z lewobrzeżnej Warszawy. W sprawie awarii kolektorów toczy się prokuratorskie śledztwo.

Więcej o: