#PozywamSmog. Katarzyna Ankudowicz wygrała sprawę przeciwko Warszawie i Skarbowi Państwa

Katarzyna Ankudowicz pozwała Warszawę i Skarb Państwa za to, że nie wywiązały się z obowiązku doprowadzenia do tego, aby stan powietrza w Polsce odpowiadał normom wynikającym z przepisów prawa. Sąd wydał wyrok w tej sprawie - aktorka wygrała.

Katarzyna Ankudowicz pozwała stolicę i państwo w ramach akcji #PozywamSmog. W poniedziałek 17 lutego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uznał, że działania rządu i miasta nie doprowadzają do polepszenia jakości powietrza, co narusza dobra osobiste aktorki. W związku z tym przyznano jej odszkodowanie w wysokości 10 tys. złotych. Katarzyna Ankudowicz zdecydowała, że całą tę kwotę przeznaczy na na Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.

Zobacz wideo Grażyna Wolszczak pozwała skarb państwa i Warszawę za smog.

Katarzyna Ankudowicz o akcji #PozywamSmog: "Nie chcemy chorować i przedwcześnie umierać"

"Wybrałam ten cel charytatywny, ponieważ zanieczyszczenie powietrza wpływa w ogromnym stopniu na rozwój nowotworów. Udowodniony naukowo jest wpływ szkodliwego benzo(a)pirenu i tlenków azotu na powstawanie chorób nowotworowych. Leczenie nowotworowe to szacunkowy koszt KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE (!!!) dla jednego pacjenta. To koszt, który pokrywa NFZ z naszych składek. W naszym kraju jest 35 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Problem znany jest od dziesięcioleci, a skutecznych działań wciąż BRAK!" - napisała na Facebooku Katarzyna Ankudowicz.

Aktorka wyjaśniła, że akcja #PozywamSmog ma być społecznym naciskiem na rząd i samorządy i żądaniem realnych działań w zakresie polepszania jakości powietrza w Polsce.

"To jasny sygnał, że nie chcemy chorować i przedwcześnie umierać, nie chcemy, by chorowały i umierały nasze dzieci czy dziadkowie, nie chcemy płacić potwornych rachunków za leczenie nowotworów obywateli...Chcemy za to, żeby zarządzano naszymi składkami, podatkami tak, żeby usuwać PRZYCZYNY POWSTAWANIA RAKA!" - skomentowała Ankudowicz. 

Więcej o:
Komentarze (2)
#PozywamSmog. Katarzyna Ankudowicz wygrała sprawę przeciwko Warszawie i Skarbowi Państwa
Zaloguj się
 • wlodzimierz.il

  Oceniono 7 razy 1

  >#PozywamSmog. Katarzyna Ankudowicz wygrała sprawę przeciwko Warszawie i Skarbowi >Państwa

  Teraz już nikt nie zaprzeczy, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma DUŻO do roboty.
  Absurdalne wyroki, zwykła hucpa w todze.
  Tacy sędziowie z zerowym poczuciem odpowiedzialności i będący na bakier z realiami powinni być usuwani.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 8 razy 0

  Czaskoski niech sie weźmie za likwidowanie korków niech wyda kase na poszerzenia kluczowych ulic budowę brakujących od dawna tras to będzie mógł pokazać że przynajmniej korki likwiduje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX