Warszawa bez plenerowych teatrów letnich. Krystyna Janda: Czy któreś inne miasto nas chce?

"W tym roku Warszawa pierwszy raz od 13 lat nie będzie miała letniego teatru na Placu Konstytucji i Grójeckiej. Wysokie komisje konkursowe nie przyznały nam na tę akcję dotacji" - poinformowała Krystyna Janda, dyrektor Teatru Polonia i Och Teatru Krystyna Janda. Do sprawy odniosło się Biuro Kultury m.st. Warszawy. "Wczoraj spotkałem się z Krystyną Jandą. Wyjaśniłem sytuację. (...) W konkursie wnioskowano o trzykrotnie większą kwotę, niż pula do rozdania" - podkreślił Artur Jóźwik, dyrektor placówki.

>>  Popkultura odc. 24 >>

Zobacz wideo

Na Facebooku Krystyny Jandy pojawił się post, w którym aktorka krytykuje decyzję warszawskiej komisji. W tym roku nie zostaną zrealizowane letnie spektakle plenerowe, które odbywały się na Placu Konstytucji i przy Grójeckiej w Warszawie:

W tym roku Warszawa pierwszy raz od 13 lat nie będzie miała letniego teatru na Placu Konstytucji i Grójeckiej. Wysokie komisje konkursowe nie przyznały nam na tę akcję dotacji. Ani z ministerstwa, ani z miasta. Zwykle graliśmy latem 40-60-nawet 80 spektakli zależnie od wysokości grantu. Czy któreś inne miasto nas chce? Jesteśmy do dyspozycji. Repertuar - 10 tytułów teatralnych w tym cztery świetne spektakle dla dzieci

- napisała Janda.

Warszawa bez letnich spektakli plenerowych? "Czy któreś inne miasto nas chce? Jesteśmy do dyspozycji"

Biuro Kultury Warszawy wyjaśnia, że nie zarekomendowało wsparcia plenerowych spektakli, ponieważ koszty ich organizacji były za wysokie - w konkursie wnioskowano o trzykrotnie wyższą kwotę, niż pula do rozdania. Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Artur Jóźwik wydał oświadczenie, w którym odniósł się do słów Krystyny Jandy i szerzej wyjaśnił sprawę.

Wczoraj spotkałem się z Krystyną Jandą. Wyjaśniłem sytuację. Przypominam, że Fundacja na rzecz kultury Krystyny Jandy, w konkursie "Stały program kulturalny", otrzymała trzyletnią dotację w wysokości 1,8 mln
Rzeczywiście komisja w konkursie "Warszawskie Kalendarium Kultury" nie zarekomendowała wsparcia plenerowych spektakli. W konkursie wnioskowano o trzykrotnie większą kwotę, niż pula do rozdania. Coraz więcej organizacji składa wnioski do miasta, bo otrzymują coraz mniej wsparcia od MKiDN na swoje działania w Warszawie.
Przypominam, że wszystkie konkursy nie są jeszcze rozstrzygnięte. Kolejny wniosek Fundacji zakładający plenerowe spektakle czeka na rozpatrzenie w konkursie "Kreacja"

- podkreślił.

Więcej o: