W Warszawie rusza kolejna edycja dofinansowania in vitro. Program krajowy zlikwidowany przez PiS

W Warszawie ruszyła kolejna edycja programu in vitro, który jest dofinansowany przez miasto. Na trzyletni program przeznaczono blisko 33 miliony złotych. Od 2017 roku dzięki programowi zapłodnienia pozaustrojowego w stolicy urodziło się 616 dzieci. Warszawa jest jednym z miast, które dofinansowują program z pieniędzy samorządowych. Krajowe dofinansowanie programu in vitro zostało zlikwidowane przez PiS.

Nowa edycja programu potrwa do 2022 roku, a stołeczni radni przyznali na niego 32,8 mln zł. Umowy z miastem podpisało osiem klinik, do których na leczenie będą mogły zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie od co najmniej dwóch lat zamieszkujące w Warszawie.

>> Z Rafałem Trzaskowskim rozmawia Jacek Gądek

Zobacz wideo

In vitro w Warszawie. Miasto rusza z drugą edycją programu finansującego in vitro

Zgodnie z programem maksymalne dofinansowanie dla jednej pary będzie wynosiło 6000 zł w przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. Ratusz informuje, że program zakłada dofinansowanie do około 1800 procedur zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Jedna para może skorzystać z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Jakie są warunki przystąpienia do programu? W dniu kwalifikacji kobieta powinna mieć ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego), lub ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych). Według drugiego z warunków para, która chcę przystąpić do programu, musi mieć za sobą wcześniejsze próby leczenia lub posiadać bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

Krajowy program zlikwidowany przez PiS. Wprowadzono naprotechnologię

Program zapłodnienia pozaustrojowego in vitro in vitro realizowany jest w Warszawie od 2017 roku. Od tego czasu dzięki niemu w stolicy urodziło się 616 dzieci. W latach 2013-2016 Polsce można było również korzystać z programu krajowego (w tym czasie urodziło się dzięki niemu 8395 dzieci - program objął prawie 20 tys. par, a jego skuteczność oceniano na 43 procent). W czerwcu 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wygasiło program, co było jedną z decyzji ówczesnego ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Od momentu zlikwidowania krajowego programu, dofinansowania in vitro realizują niektóre samorządy - oprócz Warszawy, można z nich skorzystać z Bydgoszczy, Wrocławiu czy Gdańsku,

Zamiast in vitro, za rządów PiS wprowadzono program "ochrony zdrowia prokreacyjnego", czyli leczenia bezpłodności metodami naturalnymi (z wykorzystaniem tzw. naprotechnologii). W połowie 2018 roku były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wysłał do Ministerstwa Zdrowia prośbę o przesłanie dokładnych danych dotyczących efektów programu PiS. Wówczas ministerstwo chwaliło się wynikami, wskazując, że na 600 par objętych programem, ciążę potwierdzono u 70 z nich. Jak opisywała "Rzeczpospolita", w 2019 roku "po cichu" zmodyfikowano rządowy program i wykreślono z niego zapis dotyczący liczby kobiet objętych programem, którym udało się zajść w ciążę. Z ustaleń dziennika wynikało, że zrobiono to, by nie było konieczności informować o jego efektach i liczbie ciąż, którymi zakończyło się "leczenie" metodami naturalnymi.



Więcej o:
Komentarze (51)
W Warszawie rusza kolejna edycja dofinansowania in vitro. Program krajowy zlikwidowany przez PiS
Zaloguj się
 • krowajagoda

  Oceniono 12 razy 10

  Z postów widać ze zdrowy chorego nie zrozumie. A dzieci z in vitro to dla pisu i kleru gorszy sort. Lepiej dać rydzykowi i na propagandę

 • kiesier

  Oceniono 8 razy 8

  Urodzenia w Warszawie (2mln ludności) dzięki in-vitro: 200urodzeń/rok
  Urodzenia w całej Polsce (38mln) dzięki napro modlitwie: 70ciąż/rok

 • goska10001

  Oceniono 8 razy 6

  Dobrze że o tym pisowskim draństwie przypomnieluście.

 • pandzik

  Oceniono 11 razy 5

  Jebnietevkatofanatyki...

 • paulproteus

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo Stolico

 • birnbaum09

  Oceniono 2 razy 2

  Jednak warto przypomnieć,
  że pierwszym w Polsce miastem, w którym radni
  przeznaczyli środki na dofinansowanie procedury in vitro,
  była Częstochowa.
  Chwała radnym kolejnych miast.
  Jak tak dalej będzie, radni będą musieli zapewnić środki
  na leczenie onkologiczne swoim mieszkańcom.
  Tylko po co komu wówczas minister zdrowia?

 • bylejack

  Oceniono 4 razy 2

  Wieloletnia bolączka kleru. Maria, wieczna dziewica, została zapłodniona przez obcych właśnie metodą In vitro. Józef trochę się wkurzył, że odbyło się to bez jego udziału. Dlatego klechy próbują ten temat zamknąć lub chociaż odsunąć. Precz z katolicką dyktaturą.

 • norton2

  Oceniono 1 raz 1

  A czy w tym programie bierze udział Krysia Pawłowicz i Jarek Kaczyński? Bo warto sklonować takich geniuszy!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX