Poseł PiS Łukasz Schreiber chce uhonorować rodzinne miasto. Jedną z ulic stolicy chce nazwać "Bydgoską"

Łukasz Schreiber zaapelował do władz Warszawy o uhonorowanie Bydgoszczy w stolicy kraju. Poseł PiS proponuje, by nazwać jedną ze stołecznych ulic "Bydgoską".
Zobacz wideo

Jak podaje TVN Warszawa, polityk chce w ten sposób uhonorować setną rocznicę powrotu powrotu Bydgoszczy do Macierzy: 100 lat temu Bromberg ponownie stał się Bydgoszczą. Według posła Prawa i Sprawiedliwości powinno to być zauważone także w Warszawie.

Łukasz Schreiber złożył wniosek o uhonorowanie Bydgoszczy w Warszawie

Łukasz Schreiber w liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego napisał:

Bydgoszcz, ósme pod względem liczby ludności miasto w Polsce, w tym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. W styczniu 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły oddziały Frontu Wielkopolskiego z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim na czele, a Bydgoszcz została włączona w granice odrodzonej Rzeczpospolitej. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350 tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny.

Poseł, który urodził się w Bydgoszczy, ubolewa, że kilka miast z dawnego województwa bydgoskiego ma swoje ulice w stolicy, a sama Bydgoszcz nadal nie. Dla przykładu wymienił ulice Inowrocławską, Nakielską czy Tucholską. - Należy podkreślić, iż bydgoszczanie wspierali odbudowę stolicy - to właśnie z Bydgoszczy przekazywano znaczący wkład na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy - dodał Łukasz Schreiber.

Poza Bydgoszczą z miast wojewódzkich, które nie posiadają swojej ulicy w Warszawie wymienia się także Łódź, Szczecin, Olsztyn, Opole i Gorzów Wielkopolski. Wnioskiem polityka zajmie się prezydent Trzaskowski, który skieruje pismo pod głosowanie rady miasta lub do komisji nazewnictwa. O nadanie nazwy ulic może zawnioskować każdy. W banku nazw ulic czeka już ponad sto wcześniej zgłoszonych propozycji.

Więcej o: