Prof. Dariusz Stola gotów zrezygnować z funkcji dyrektora POLIN. Gliński nie chciał go mianować

Profesor Dariusz Stola wydał oświadczenie, w którym informuje, że jest gotów zrzec się z praw zwycięzcy konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Widząc szkody, które Muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnę oświadczyć, że dla jego dobra gotów jestem zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu" - pisze Stola. Minister kultury Piotr Gliński wstrzymuje się z jego powołaniem od maja zeszłego roku.

We wtorek 11 lutego były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich, prof. Dariusz Stola, który od maja zeszłego roku czeka na zatwierdzenie jego kandydatury na kolejną kadencją, wydał oświadczenie. Stwierdza w nim, że "spór pomiędzy założycielami Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego z jednej strony, a Miastem Warszawa i Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny z drugiej - znalazł się w krytycznym momencie".

Stola gotów zrezygnować z szefostwa w Muzeum Żydów POLIN. "Spór w krytycznym momencie"

10 maja 2019 roku, powołana przez nich komisja konkursowa, wskazała mnie, jako zwycięzcę tego konkursu. Choć od tego czasu upłynęło ponad osiem miesięcy, minister nie mianował mnie na stanowisko, uzasadniając swą bezczynność fałszywymi pretekstami

- wskazuje Stola w swoim oświadczeniu. Jak dodaje, w ostatnich dniach, po wielokrotnych próbach nawiązania rozmów z ministrem Glińskim, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przewodniczący Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma Piotr Wiślicki, wydali wspólne oświadczenie protestujące przeciw niedotrzymaniu przez niego umowy dotyczącej powołania Stoli. "Ministerstwo Kultury zbyło je zdawkową i ogólnikową odpowiedzią. Oznacza to jawne już złamanie umowy między założycielami. Są podstawy by sądzić, że takie postępowanie Ministra jest też niezgodne z prawem" - wskazuje Stola.

Jak dodaje, jest gotów dla dobra muzeum zrzec się z praw konkursowych do stanowiska dyrektora POLIN.

Widząc szkody, które Muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnę oświadczyć, że dla jego dobra gotów jestem zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu.
Jestem gotów powstrzymać się od realizacji przysługujących mi praw pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji

- podkreśla Stola, dziękując za wsparcie władzom Warszawy, darczyńcom Muzeum, kolegom i koleżankom oraz wszystkim osobom wspierającym go. 

Gliński o Stoli: Zbytnio upolitycznił tę instytucję

Przypomnijmy, że minister Piotr Gliński tłumaczył, że nie wie jeszcze, czy kiedykolwiek powoła Stolę na stanowisko, bo "dowiedział się o pewnych faktach, które powstrzymują go od nominacji". - Uważam, że pan dyrektor Stola zbytnio upolitycznił tę instytucję, działał wbrew statutowi tej instytucji - mówił w "Kropce nad i" TVN 24 w październiku zeszłego roku.

- Zgłosili się do mnie przedstawiciele ruchu społecznego Lecha Kaczyńskiego i powiedzieli mi o sytuacji, kiedy pan dyrektor odmówił organizacji konferencji międzynarodowej poświęconej sprawom polityki polsko-izraelskiej - zaznaczał. W rozmowie z radiem ZET Gliński mówił wprost, że Stola prowadził jego zdaniem "agresywną politykę" w muzeum. 

Czytaj więcej: Gliński tłumaczy, dlaczego nie powołał Stoli na dyrektora Muzeum POLIN. "Prowadził agresywną politykę"

Całe oświadczenie prof. Stoli można przeczytać TUTAJ.

Więcej o:
Komentarze (61)
Prof. Dariusz Stola gotów zrezygnować z funkcji dyrektora POLIN. Gliński nie chciał go mianować
Zaloguj się
 • sobieryba

  Oceniono 45 razy 39

  Jak ktoś zostaje wybrany w legalny i transparentny sposób to trzeba go ud...ić... Jak się w niewyjaśnionych okolicznościach wyciąga gości z kapelusza żeby obsadzić KRS a potem kręci na lewo i prawo to wszystko gra.. Oto Prawe i Sprawiedliwe Państwo..

 • tomaszkulej

  Oceniono 45 razy 33

  Rozumiem racje prof. Dariusza Stoli i mam ogromny szacunek dla Niego za chęć odejścia dla dobra Muzeum POLIN.
  Uważam jednak, że nie powinien tak łatwo ulegać bezprawnym działaniom ministra kultury z ramienia PiS prof. Piotra Glińskiego.
  Po rezygnacji prof. Dariusza Stoli jego miejsce na stanowisko dyrektora Muzeum POLIN na pewno zajmie partyjny nominat PiS i doprowadzi tą cenioną na całym świecie placówkę kultury do upadku.

 • wmr2000

  Oceniono 31 razy 25

  Ministerstwo Kultury ma już dwóch kandydatów: Rybaka i Międlara

 • pollion1

  Oceniono 27 razy 21

  "dowiedział się o pewnych faktach, które powstrzymują go od nominacji". ale nie powiedział bo zapomniał ....Polska w ruinie wszystko przez PO ale do dnia dzisiejszego nikogo z PO nie skazano ale obrzucanie gównem jest od lat. ośmiorniczki przykryły wielką ośmiornicę i ciemny lud wszystko kupi bo taki katolicki i głupi

 • robmar2007

  Oceniono 26 razy 16

  Proszę nie rezygnować. Nie poddawać się. Oni chcą przejąć wszystko a potem w Muzeum będą tylko wystawy o tym jacy w Jedwabnem i Wiźnie "sprawiedliwi" mieszkali

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 17 razy 15

  Może wreszcie nadejdzie pora, by zbadać umoczenie tow. Glińskiego we współpracę ze służbami PRL?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX