"Guardian": warszawske osiedle wśród 10 najfajniejszych w Europie. "Czas porzucić stereotyp"

Warszawskie Powiśle znalazło się wśród 10 najfajniejszych dzielnic europejskich miast według brytyjskiego "Guardiana". Jest na liście obok Neukölln w Berlinie i Réunion w Paryżu. Dziennik chwali możliwości aktywnego spędzania czasu na bulwarach, perły architektury i "atmosferę karnawału".

"Czas porzucić stereotyp wg którego Warszawa jest szara i zimna" - czytamy na łamach dziennika "Guardian". Na jego liście 10 najfajniejszych dzielnic europejskich miast znalazło się warszawskie Powiśle.

Na Powiślu jak w karnawale

Jak pisze autor, dawniej na lewym brzegu Wisły spotykało się głównie rowerzystów i wędkarzy, a teraz, "dzięki polskiemu boomowi gospodarczemu", w każde lato przypomina on karnawał. 

Powiśle, które jest częścią dzielnicy Śródmieście, jest chwalone za możliwości aktywnego spędzania czasu, robienia pikników i imprez, koncerty i ofertę kulinarną. Powiśle najlepiej zwiedzać z tramwaju wodnego lub miejskiego roweru - radzi autor. Zwraca uwagę na perły architektury, w tym Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego z charakterystyczną fasadą i ogrodem na dachu, a także Centrum Nauki Kopernik i Elektrownię Powiśle. Dziennik poleca kilka restauracji, ale też sezonowe stoiska z jedzeniem na bulwarach. 

"Powiśle było frontem walk w czasie powstania warszawskiego przeciwko niemieckim nazistom i z dumą nosi blizny po odłamkach. Teraz wszystko kręci się wokół jazdy na rowerach, rolkach, gry w piłkę, leżakowania, lodów, muzyki, tańca i zabawy" - czytamy. 

Powiśle obok dzielnic Berlina, Paryża, Belgradu i Porto 

Wśród pozostałych miejsc na liście "Guardiana" jest kilka z największych stolic Europy, ale nie tylko. Są m.in. Neukölln, imigrancka, wielokulturowa dzielnica Berlina, pełna galerii i restauracji z świetną kuchnią bliskowschodnią; Ostiense w Rzymie, które z industrialnej dzielnicy zmienia się w okolicę pełną barów i sztuki ulicznej oraz dzielnica uniwersytecka w Brukseli, która jest "poza szlakiem turystycznym".

Pozostałe miasta na liście to Paryż, Porto, Belgrad, Praga, Walencja i Goteborg. 

Więcej o:
Komentarze (79)
"Guardian": warszawske osiedle wśród 10 najfajniejszych w Europie. "Czas porzucić stereotyp"
Zaloguj się
 • mrblix

  Oceniono 47 razy 47

  Zabawne :) Zapraszam codziennie na róg Dobrej i Solca, okolice Solec 50 i wejść na most Poniatowskiego, tam karnawał trwa cały rok. Zasikane, zarzygane i zaśmiecone chodniki, bohomazy na wszystkich ścianach, namolni menele przy bankomatach - prawdziwa perła stolicy.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 36 razy 26

  "...perły architektury i "atmosferę karnawału"

  widac, ze autor tych kocopolow z Guardiana Powisle zna tylko z mailowego opisu jakiegos kolegi, ktory chce tam sprzedac knajpe albo lokal

 • paulinakowlska

  Oceniono 27 razy 21

  Niektórym jak zobaczą karnawał w Notting Hill w Londynie to zaraz przechodzą marzenia o mieszkaniu w tej dzielnicy. Zarzygane panienki i panowie odbierają chęć do życia i tak samo wygląda Powiśle zwłaszcza w lecie.

 • ciastkozaur

  Oceniono 35 razy 19

  Neukölln to ciemne, śmierdzące, brudne i niebezpieczne zadupie Berlina.

 • zb.piswon

  Oceniono 32 razy 16

  To jest k... tak typowo polskie...jak mówią o nas negatywnie to jest wielkie oburzenie o brak szacunku, ale jak napisali bardzo pozytywnie o naszym kraju, o naszej stolicy, to to jest bardzo złe, trzeba wyciągnąć wszystkie brudy z własnego gniazda, zochydzić wszystko. Co ma PFN do artykułu w guardianie, PFN to rządowa, prawicowa pralnia brudnych pieniędzy i siedlisko demagogicznej propagandy katolicko - narodowej. Myślicie, że lewicowy the Guardian bierze pieniądze od Kaczyńskiego, a Kaczyński chce promować opozycyjną Warszawę i jej knajpy - "siedlisko" weganizmu, LGBT, i wszystkiego tego czego nienawidzi? Proponuję zrobić wielką akcję pisania listów protestacyjnych do Guardiana w sprawie tego artykułu... W każdym mieście istnieje także brud, smród i mocz - w Londynie, Paryżu, Berlinie - taka jest specyfika wielkich miast, ale rozumiem że byście bardzo chcieli czytać zagraniczne artykuły o Polsce, które by się na tym koncentrowały...

 • pawelpap10

  Oceniono 22 razy 16

  Jazda na rowerze i leżakowanie zupełnie mi się nie kojarzą z jakością życia w mieście.

 • mercx

  Oceniono 18 razy 14

  "atmosfera karnawału" to eufemizm. Powiśle to dzielnica imprezowa. dzielnica została zawłaszczona przez cwaniaków którzy stawiają kontener zbijają z palet siedzenia i sprzedają alkohol - głównie dzieciarni. aha i jeszcze puszczają głośna muzykę do 5 nad ranem. nie mówiąc już o tymże te chmary zapijaczonej dzieciarni nie siedzą cicho jak w bibliotece, i nie zachowują się spokojnie - krzyki burdy zaśmiecanie okolicy - jeden wielki "Karnawał" od maja do września. fajnie jest tu przyjechać i "narąbać się na weekend".. gorzej tu mieszkać.

 • 1234pablo

  Oceniono 9 razy 7

  Naprawdę Powiśle? Chyba dla turysty, który chce się nachlać. Dla mieszkańca znalazłbym w Warszawie kilka fajniejszych dzielnic (także uwzględniając dojazd do centrum).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX