W Warszawie może powstać mural "Konstytucja". "Wspólna wartość dla wszystkich mieszkańców"

Stołeczny ratusz wstępnie daje zielone światło do tego, by w mieście powstał mural z napisem "Konstytucja". Podobny mural - z napisem ze słynnej grafiki z wyróżnionymi "ty" i "ja" w słowie konstytucja - powstał już w centrum Poznania.

Pomysłodawcami stworzenia muralu z napisem "Konstytucja" są warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze w listopadzie wystosowali w tej sprawie interpelację do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o mural, który będzie wzorowany na plakacie "Konstytucja" z wyróżnionymi kolorystycznie "ty" i "ja". Jego autorem jest artysta Luka Rayski. Plakat stał się popularny w czasie protestów w obronie niezależności sądów. - Siła rażenia plakatu przerosła wszelkie moje oczekiwania - mówił sam artysta w "Polityce".

Radni napisali, że mural byłby wyrazem "szacunku" dla konstytucji, a także wyrażonych w niej wartości, jak wolność, sprawiedliwość, poszanowanie praw obywatelskich i wspólnoty. 

Mural z napisem "Konstytucja". Jest zgoda warszawskiego ratusza

Władze Warszawy odpowiedziały na interpelację pod koniec stycznia. W piśmie w imieniu prezydenta Trzaskowskiego Aldona Machnowska-Góra - p.o. dyrektor koordynator ds. Kultury i Komunikacji Społecznej - wyraża aprobatę wobec pomysłu:

"W odpowiedzi na interpelację uprzejmie informuję, że wyrażam pełne poparcie dla pomysłu wykonania muralu z napisem 'Konstytucja'. Byłby on wyrazem szacunku dla fundamentu demokracji, który powinien być wspólną wartością dla wszystkich mieszkańców Warszawy".

Poinformowała, że realizatorem muralu powinna zostać instytucja kultury m.st. Warszawy. Na razie nie ma informacji o tym, gdzie i w jakiej dokładnie formie miałby powstać mural. 

Więcej o:
Komentarze (34)
W Warszawie może powstać mural "Konstytucja". "Wspólna wartość dla wszystkich mieszkańców"
Zaloguj się
 • kostropacz

  Oceniono 24 razy 12

  Znajdzie się miejsce, w ślad za Poznaniem. Mural - przypomnienie: Konstytucja, obowiązująca wszystkich rzadzących!!!

 • owca888

  Oceniono 18 razy 8

  Ubolewam, że vis a vis ministerstwa Zera jest park, vis a vis kancelarii Łgarskiego Łazienki, a naprzeciwko pałacu Mussolinka Gumowej Atrapy ogrodzenie ministerstwa pseudokultury. Tam niestety nie da się. Wielka szkoda, bo powinien tam być i walić ich po oczach.

 • candlekeep

  Oceniono 9 razy 7

  Czy mógłby mi ktoś z prawicowych patriotów, prawdziwych Polaków i katolików wyjaśnić, co jest antypolskiego w wyrażaniu szacunku dla ustawy zasadniczej tego kraju? O co chodzi, że słowo "Konstytucja" jest nagle czymś antypaństwowym, lewackim, godnym histerycznego skowytu?

 • zzrobert

  Oceniono 15 razy 7

  najlepiej naprzeciwko skromnego domku na Żoliborzu.

 • ewulka987

  Oceniono 10 razy 6

  PiS- mafia, kulawy i naczelny łamacz konstytucji rezydent Du.a już trzęsą się z wściekłości. Dlaczego TAK ich to słowo IRYTUJE ? Bo są Podli i Szmaciarzami.

 • pe_ro

  Oceniono 8 razy 6

  Lepszy byłby baner: STREFA WOLNA OD FASZYZMU.

 • herrpietru

  Oceniono 10 razy -2

  Podobno warować będzie przy nim sam Bolek wraz z wszystkimi wygranymi kuponami z 'lotka' xD

 • jurii.sachar

  Oceniono 5 razy -3

  niech powstaje, będzie można się gdzie odlewać...

 • oporspoko

  Oceniono 10 razy -4

  Mam podobny w układzie graficznym, znaczek w klapie z napisem prostytucja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX