W Warszawie może powstać mural "Konstytucja". "Wspólna wartość dla wszystkich mieszkańców"

Stołeczny ratusz wstępnie daje zielone światło do tego, by w mieście powstał mural z napisem "Konstytucja". Podobny mural - z napisem ze słynnej grafiki z wyróżnionymi "ty" i "ja" w słowie konstytucja - powstał już w centrum Poznania.
Zobacz wideo

Pomysłodawcami stworzenia muralu z napisem "Konstytucja" są warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze w listopadzie wystosowali w tej sprawie interpelację do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o mural, który będzie wzorowany na plakacie "Konstytucja" z wyróżnionymi kolorystycznie "ty" i "ja". Jego autorem jest artysta Luka Rayski. Plakat stał się popularny w czasie protestów w obronie niezależności sądów. - Siła rażenia plakatu przerosła wszelkie moje oczekiwania - mówił sam artysta w "Polityce".

Radni napisali, że mural byłby wyrazem "szacunku" dla konstytucji, a także wyrażonych w niej wartości, jak wolność, sprawiedliwość, poszanowanie praw obywatelskich i wspólnoty. 

Mural z napisem "Konstytucja". Jest zgoda warszawskiego ratusza

Władze Warszawy odpowiedziały na interpelację pod koniec stycznia. W piśmie w imieniu prezydenta Trzaskowskiego Aldona Machnowska-Góra - p.o. dyrektor koordynator ds. Kultury i Komunikacji Społecznej - wyraża aprobatę wobec pomysłu:

"W odpowiedzi na interpelację uprzejmie informuję, że wyrażam pełne poparcie dla pomysłu wykonania muralu z napisem 'Konstytucja'. Byłby on wyrazem szacunku dla fundamentu demokracji, który powinien być wspólną wartością dla wszystkich mieszkańców Warszawy".

Poinformowała, że realizatorem muralu powinna zostać instytucja kultury m.st. Warszawy. Na razie nie ma informacji o tym, gdzie i w jakiej dokładnie formie miałby powstać mural. 

Więcej o: