W Warszawie spadł pierwszy śnieg w tym roku. Jest biało i ślisko. Na ulice wyjechało 170 posypywarek

Mieszkańcy Warszawy doczekali się pierwszego w tym roku śniegu. Według wstępnych prognoz podobna pogoda czeka nas także w czwartek 30 stycznia. Wtedy też meteorolodzy zapowiadają opady deszczu i deszczu ze śniegiem.
Zobacz wideo

Temperatura z kolei będzie utrzymywać się w Warszawie na poziomie od 0 stopni rano do maksymalnie 4 stopni w ciągu dnia. Opady deszczu lub deszczu ze śniegiem mogą skutkować trudną sytuacją na drogach. Synoptycy ostrzegają, że takie zjawiska atmosferyczne mogą sprzyjać występowaniu niebezpiecznych zjawisk. Jeśli temperatura przy gruncie spadnie poniżej 0, wtedy też może pojawić się gołoledź.

W Warszawie spadł pierwszy w tym roku śnieg - na ulice wyjechało 170 posypywarek

Chociaż w tym roku śnieg jeszcze nie padał, to nagłe jego pojawienie się nie zaskoczyło pracowników Zarządzania Oczyszczania Miasta. Opady są na razie tak małe, że nie było konieczności interwencji odśnieżarek. Na ulicach Warszawy wysłane zostały jednak posypywarki. 170 pojazdów od 12:55 zabezpiecza drogi stolicy przed ewentualnym zamarzaniem powierzchni.

"Działania służb oczyszczania miasta obejmują 1500 km stołecznych ulic - czyli te, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.Zarząd Oczyszczania Miasta przez całą dobę monitoruje rzeczywisty stan nawierzchni ulic. Sprawdzane są także aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody. W zależności od potrzeb przeprowadzone zostaną kolejne działania mające na celu zabezpieczenie jezdni przed śliskością" - napisano w komunikacie Zarządu Oczyszczania Miasta.

Tym samym pobity został w Warszawie rekord oczekiwania na śnieg. Ostatnio mieszkańcy stolicy tak długo musieli czekać na pierwsze opady śniegu w 2007 roku - wtedy pokrywa śnieżna zanotowana została 24 stycznia. Na razie nic nie wskazuje na to, by śnieg utrzymał się dłużej w Polsce. Tegoroczna zima jest wyjątkowo ciepła, a w weekend zapowiadane są już wyższe temperatury w granicach 9-12 stopni. W Warszawie nie ma też termicznej zimy, czyli momentu kiedy temperatura spada poniżej -5 stopni.

Więcej o: