13 dni i ponad 8 tys. mandatów za nieopłacone parkowanie w Warszawie. Dwa auta skuteczne jak 10 patroli

Zarząd Dróg Miejskich podsumował pierwsze dni e-kontroli na warszawskich ulicach. W tym czasie wystawiono ponad osiem tysięcy mandatów. Urzędnicy zauważyli już pierwsze pozytywne skutki systemu - kierowcy coraz częściej płacą za parking.

Od 7 stycznia Zarząd Dróg Miejskich testuje nowe rozwiązanie. Dwa elektryczne auta wyposażone w kamery i umieszczone na dachu czujniki pozwalają sprawdzić, czy kierujący zapłacił za parking. W strefach płatnego parkowania skanują one numery rejestracyjne pojazdów i przesyłają je do bazy ZDM. Tam dochodzi do weryfikacji, czy kierowca opłacił parking. Kontrola wykonywana jest dwukrotnie. Ma to wyeliminować możliwość pomyłki.

Wystawiono ponad osiem tysięcy mandatów

Jak podała Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM-u, w rozmowie z TVN Warszawa, w czasie 13 dni roboczych działania nowego systemu wystawiono 8353 mandaty oraz rozpoznano 189 319 tablic rejestracyjnych. 

Już teraz da się zauważyć, że kierowcy częściej płacą za parking. Jak informuje rzeczniczka ZDM-u w rozmowie z TVN Warszawa, jest to wzrost na poziomie ok. 12 proc. Mimo poprawy ZDM nie zrezygnuje z pieszych kontroli. 50 pracowników wciąż będzie kontrolowało te miejsca, gdzie samochód e-kontroli nie może wjechać. Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, dwa auta są tak skuteczne jak 10 pieszych patroli.

>>> Chojnice. Staranował trzy samochody i uciekł. Nie wiedział, że nagrała go kamera monitoringu. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: