13 dni i ponad 8 tys. mandatów za nieopłacone parkowanie w Warszawie. Dwa auta skuteczne jak 10 patroli

Zarząd Dróg Miejskich podsumował pierwsze dni e-kontroli na warszawskich ulicach. W tym czasie wystawiono ponad osiem tysięcy mandatów. Urzędnicy zauważyli już pierwsze pozytywne skutki systemu - kierowcy coraz częściej płacą za parking.

Od 7 stycznia Zarząd Dróg Miejskich testuje nowe rozwiązanie. Dwa elektryczne auta wyposażone w kamery i umieszczone na dachu czujniki pozwalają sprawdzić, czy kierujący zapłacił za parking. W strefach płatnego parkowania skanują one numery rejestracyjne pojazdów i przesyłają je do bazy ZDM. Tam dochodzi do weryfikacji, czy kierowca opłacił parking. Kontrola wykonywana jest dwukrotnie. Ma to wyeliminować możliwość pomyłki.

Wystawiono ponad osiem tysięcy mandatów

Jak podała Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM-u, w rozmowie z TVN Warszawa, w czasie 13 dni roboczych działania nowego systemu wystawiono 8353 mandaty oraz rozpoznano 189 319 tablic rejestracyjnych. 

Już teraz da się zauważyć, że kierowcy częściej płacą za parking. Jak informuje rzeczniczka ZDM-u w rozmowie z TVN Warszawa, jest to wzrost na poziomie ok. 12 proc. Mimo poprawy ZDM nie zrezygnuje z pieszych kontroli. 50 pracowników wciąż będzie kontrolowało te miejsca, gdzie samochód e-kontroli nie może wjechać. Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, dwa auta są tak skuteczne jak 10 pieszych patroli.

>>> Chojnice. Staranował trzy samochody i uciekł. Nie wiedział, że nagrała go kamera monitoringu. Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (136)
Parkowanie w Warszawie. 13 dni i ponad 8 tys. mandatów. Dwa auta skuteczne jak 10 patroli
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 85 razy 61

  Widze wiele krytycznych wpisow. Czyli popierajacych nieplacenie.
  Wniosek nasuwa sie prosty - popierajacych zlodziejstwo. Kim wiec sa autorzy tych wpisow?

 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 31

  Kto nie mieszka w pobliżu kościoła to nic nie wie o parkowaniu na chama i za friko. Są tacy, którzy najchętniej by wjechali obcym ludziom na podwórko. Blokowanie w niedziele, zwłaszcza komunijne niedziele, bramy to już norma. Auto jak bożek.

 • stach_79

  Oceniono 38 razy 24

  Jeżdżąca miska pokonała cwaniaczków! Płacić!

 • pan_mamon

  Oceniono 23 razy 19

  Mandat 50 zł kontra 10h opłata równa około 34 zł. Jak stawiasz auto codziennie, a trafią cię 3 albo 2 x w tygodniu jesteś do przodu. 50 zł to śmiech na sali, powinno być 300. Pracuję w centrum, dojeżdżam tramwajami, a idąc takimi Alejami Jerozolimskimi widzę co drugie auto z brakiem opłaty - bo się to zwyczajnie cwaniaczkom kalkuluje.

 • ndof

  Oceniono 12 razy 12

  "13 dni i ponad 8 tys. mandatów za nieopłacone parkowanie w Warszawie."
  **********************
  Redakcjo, w tym "mb", w kwestii formalnej: ZDM nie ma umocowania w prawie do nakładania kar, w tym do wystawiania mandatów komukolwiek za cokolwiek. ZDM pobiera "opłatę dodatkową" zgodną z cennikiem, która nie jest karą, bo być nią nie może.

  Na przyszłość, identycznie wygląda sprawa z ZTM i jazdą komunikacją miejską bez biletu.

 • carolina_reaper

  Oceniono 11 razy 9

  Fajnie ale ile z tych 8 tysiecy nieoplaconych mandatow zostanie oplacone?

 • nowe1212

  Oceniono 22 razy 6

  A może Policja użyłaby takiego auta do skanowania tablic rejestracyjnych poszukiwanych, ukradzionych aut?

 • cerebral.palsy

  Oceniono 3 razy 3

  Czepiacie się szczegółów. Inwigilacja, kamery, skanery rejestracji itp, itd. Kilka miesięcy temu w Pekinie zaparkowałem wypożyczone auto na 2 godziny i nie zapłaciłem. Nastepnego dnia władza przypomniała mi o tym na lotnisku, zaraz po przybliżeniu paszportu do skanera. " Jak zaplacisz to wyjedziesz" . Nie była to duża suma, ok 12 euro. Zapłaciłem od razu. Identyfikacja była bardzo prosta: aby dostać prawo jazdy trzeba okazać paszport, który oni zeskanują. Wypożyczalnia informuje, kto jeździ takim a takim autem i sprawa prosta.

 • sobieryba

  Oceniono 8 razy 2

  50 pracowników wciąż będzie kontrolowało te miejsca
  ...........
  Trzeba kontrolować? Chrześcijańskie wartości nie działają?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX