Warszawa nie planuje podwyżek cen biletów. Będą jednak pewne cięcia

Zarząd Transportu Miejskiego zadeklarował, że Warszawa nie pracuje nad podwyżkami cen biletów. Nie oznacza to jednak, że nie będzie szukać oszczędności. ZTM zaproponował skracanie kursów, a w niektórych przypadkach także likwidacje linii.

Zarząd Transportu Miejskiego podsumował rok 2019 podczas wtorkowej konferencji prasowej. Z przedstawionych danych wynika m.in., że w ubiegłym roku sprzedano o 1,2 mln więcej biletów niż w 2018 roku, a wpływy ZTM-u z ich sprzedaży wzrosły o 33,8 miliona złotych względem poprzednich 12 miesięcy. Mimo tych deklaracji padły pytania o szukanie oszczędności. Nie bez powodu - od lutego wzrosną ceny za przejazdy Warszawską Koleją Dojazdową, wcześniej o wzroście cen biletów poinformowały z kolei Koleje Mazowieckie. 

>>> Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy

Zobacz wideo

Ceny biletów nie wzrosną. "Nie pracujemy nad tym"

- Miasto Stołeczne Warszawa w tej chwili nie planuje podwyższania cen biletów dla taboru i usług realizowanych w ramach warszawskiego transportu. Nie pracujemy nad tym - poinformowała wicedyrektor ZTM-u Katarzyna Strzegowska, zastrzegając jednocześnie, że trudno mówić o "jasnych deklaracjach".

Strzegowska powiedziała, że ZTM jest jednostką wykonawczą. O podwyżce cen biletów decydują z kolei warszawscy radni. Wyjaśniła także, skąd wziął się wzrost cen za przejazdy Szybką Koleją Miejską i Warszawską Koleją Dojazdową

- SKM to jest spółka miejska, która realizuje przewozy w ramach umowy z ZTM w ramach taryfy obowiązującej w Warszawie. Umowa o współpracy jest podpisana między ZTM a Kolejami Mazowieckimi i ZTM a WKD - przypomniała.

Katarzyna Strzegowska powiedziała, że umowa o współpracy podpisywana jest na rok, ale w czasie 12 miesięcy jej trwania może być negocjowana zarówno w dół, jak i w górę. Tak dzieje się m.in. wtedy, gdy obserwuje się zwiększony przewozów danej grupy pasażerów z Warszawską Kartą Miejską.

ZTM a niedziele handlowe. Możliwa likwidacja lub skrócenie niektórych linii

Dyrektor ZTM Wiesław Witek odniósł się do sprawy cięcia niedzielnych kursów. Wyjaśnił, że ZTM analizuje to, co dzieje się na warszawskich ulicach m.in. w kontekście rosnącej liczby niedziel niehandlowych. ZTM zaproponował skrócenie i likwidację niektórych linii.

- Chodzi o likwidację 13. linii. W większości innych bardziej chodziło o ich skrócenie na określonych odcinkach, tam, gdzie obsługa była dedykowana pod kątem punktów handlowych, a także obniżenia ich częstotliwości - powiedział Wiesław Witek.

Więcej o: