Szkuta sprzed kilkuset lat odkryta w Wiśle. Znaleziono ją na północ od Warszawy

Archeolodzy podczas prac badawczych na Wiśle odkryli wrak dużego statku transportowego. Jednostka pochodzi sprzed kilkuset lat, a jej wrak znajduje się na północ od Warszawy, na wysokości Łomianek Dolnych.
Zobacz wideo

Jak podaje TVN Warszawa wrak to najprawdopodobniej szkuta - jednostka towarowa, która mogła przewozić ładunek o wadze nawet 100 ton. Odkrycie zostało dokonane dzięki badaniom dna Wisły prowadzonym na odcinku od Kanału Żerańskiego do miejscowości Jabłonna.

Statek sprzed kilkuset lat odkryty na dnie Wisły na wysokości Łomianek Dolnych

Duży, drewniany statek jest dobrze zachowany. Zbudowany był najprawdopodobniej między XIV a XVIII wiekiem. Jednostka ma aż 37 metrów długości i sześć metrów szerokości. Niestety, dalsze badania utrudnia niska przejrzystość wody oraz wartki nurt rzeki.

Najlepiej zachowana szkuta została odkryta w Polsce w 2018 roku w Czersku, skąd została przetransportowana do Ośrodka Magazynowo-Studyjnego Państwowego Muzeum Archeologicznego. Statek znaleziony w okolicach Góry Kalwarii miał około 500 lat i był bardzo dobrze zachowany - w aż 90 procentach. 

Szkuta to płaskodenny statek używany od XIV wieku do przewożenia towarów Wisłą. Jednostki mierzyły od dziesięciu do ponad trzydziestu metrów szerokości. Do tej pory to właśnie szkuta z Czerska uznawana była za najdłuższy statek tego typu znaleziony w Polsce - statek ma 30 metrów długości i sześć szerokości.

Więcej o: