Warszawa dusi się w smogu. Normy przekroczone o ponad 300 procent, bardzo słaba widoczność

W piątek rano ulice Warszawy spowiła gęsta mgła, widoczność jest bardzo ograniczona. Stacje pomiarowe pokazują, że normy jakości powietrza w stolicy są przekroczone nawet o ponad 300 procent. Pod Warszawą sytuacja jest jeszcze gorsza. "Lepiej nie oddychać pełną piersią" - piszą mieszkańcy.

W piątek rano widoczność w Warszawie i okolicach jest bardzo słaba - część budynków dosłownie zniknęła we mgle. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla ośmiu województw, w tym dla Mazowsza. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. 

Smog w Warszawie. Normy przekroczone o kilkaset procent

Noc z czwartku na piątek przyniosła znaczne pogorszenie jakości powietrza. W niektórych dzielnicach - np. w Śródmieściu, na Targówku, Sadybie czy Pradze Północ - normy przekroczone są o około trzysta-czterysta procent. Jeszcze gorzej jest pod Warszawą - w okolicach godziny 7 w Ząbkach normy były przekroczone o ok. 700 procent. To rekordowe zanieczyszczenie tej zimy.

Działacze z Warszawskiego Alarmu zamieścili na Facebooku wyniki ze stacji pomiarowych i opisali je słowami "Zielona Stolica Europy".

"W domu głęboki wdech, i na tym wdechu aż do miejsca docelowego. Niech moc będzie z Wami" - pisze jeden z mieszkańców Targówka.

"O godz. 7.00 smog dwukrotnie przekracza polskie normy. To i tak nic w stosunku do nocy. Dziś o godz. 2.00 wskaźniki pyłów PM2.5 i PM10 wynosiły nad Sadybą rekordowe i dawno nie widziane 400% normy! Jeśli nie musimy zostańmy w domu lub ograniczmy aktywność fizyczną na zewnątrz" - czytamy na fanpage'u lokalnego portalu Sadyba 24.

"Dziś na Pradze lepiej nie oddychać pełną piersią" - napisał warszawski radny Grzegorz Walkiewicz.

Mieszkańcy powinni unikać wzmożonej aktywności na dworze i otwierania okien. Szczególnie narażone są osoby wrażliwe, w tym kobiety w ciąży, dzieci i osoby chorujące na astmę.

Więcej o:
Komentarze (95)
Warszawa dusi się w smogu. Normy przekroczone o ponad 300 procent, bardzo słaba widoczność
Zaloguj się
 • czy2plus2to4

  Oceniono 34 razy 24

  Ile z tych alarmów można by było uniknąć gdyby ktoś nadzorował zabudowę pod względem "przewietrzania miasta" tak jak to było w starym złym PeeReLu

 • piotrm74

  Oceniono 22 razy 18

  Wzrost smogu w Warszawie wzrastał proporcjonalnie od likwidacji klinów napowietrzających... W ich miejsce buduje się przepiękne blokowiska....

 • piotrm74

  Oceniono 22 razy 16

  Wszystkie tereny na kliny napowietrzające zostały w Warszawie sprzedane pod budowę blokowisk. Ostatnio sprzedany teren przy ul. Wincentego. Jeden z ostatnich klinów... Dziękujemy Włodarzom Stolicy za duszenie ich mieszkańców...

 • ar.co

  Oceniono 24 razy 14

  Eeee tam, tylko 300%? W gnieździe specjalisty od ekologizmu Kpinomira Jędraszewskiego to byłoby wręcz czyste powietrze!

 • wykidajlo2

  Oceniono 17 razy 13

  W Krakowie podobnie. Czyżby mieszkańcy blokowisk zawzięli się, wstawili do mieszkań kozy i ogrzewają się węglem?

 • yayebye

  Oceniono 23 razy 13

  Na pewno diesle wyjechały w miasto.
  Wcześniej tylko benzyna i elektryki pewnie jeździły.

 • pablo_spear

  Oceniono 22 razy 10

  Wiecej wegla!!! Adrian, Matousz, wiecej wegla!!! To jest nasza przyszlosc!!!

 • oko2009

  Oceniono 28 razy 10

  Suweren wrzucił do pieców kalosze i gumofilce. W czym teraz pójdą głosować na PiS i PSL.

 • student_zebrak

  Oceniono 11 razy 9

  zapytajcie IMGW czy nie ma inwersji przypadkiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX