Warszawa: pierwszy dzień e-kontroli. Żniwa na kierowcach złapanych na nieopłaconym parkowaniu

W Warszawie ruszył system e-kontroli opłat za parkowanie. Dwa elektryczne samochody marki Nissan wyposażone w kamery i czujniki skontrolowały warszawskie ulice. Po dniu pracy aż 603 kierowców otrzymało dodatkową opłatę za nieopłacone parkowanie.

>> Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie >>

Zobacz wideo

Na stronie ZDM Warszawa udostępniono informację na temat pierwszego dnia e-kontroli. Po pierwszym dniu pracy nowego systemu okazało się, że aż 13 procent kontrolowanych aut było zaparkowanych na gapę. W związku z tym dodatkowe opłaty za nieopłacenie parkowania otrzymało 603 kierowców.

603 kierowców z dodatkowymi opłatami za parkowanie w SPPN - wystarczył jeden dzień e-kontroli

Jak podaje portal spidersweb.pl, dwa samochody Nissan Leaf wyposażone zostały w systemy e-kontroli SPPN (Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego). System automatycznie rozpoznaje tablice rejestracyjne, dzięki czemu można szybko sprawdzić, który pojazd nie zapłacił za parkowanie. Według ZDM dziennie dziewięć tysięcy warszawiaków unika tych opłat.

Samochody robią zdjęcia samochodom znajdującym się w SPPN. Pod koniec dnia dane przesyłane są do ZDM, a numery rejestracyjne aut są automatycznie porównywane z bazą opłat wniesionych za parkowanie. - Numery pojazdów, których kierowcy zapłacili, mieli abonament, bądź płacili poprzez aplikację mobilną, są automatycznie kasowane. W przypadku nieopłaconego parkowania komputer generuje wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej. Rola człowieka polega na włożeniu wezwania do koperty i jej zaklejeniu, plus wysyłka - powiedziała Zastępca Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Karolina Gałecka.

Więcej o: