Nie żyje powstaniec Eugeniusz Tyrajski "Sęk". Walczył w Pułku Baszta. "Odszedł na wieczną wartę"

W wieku 93 lat zmarł Eugeniusz Tyrajski pseudonim Sęk - powstaniec warszawski z Pułku Baszta i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Brał udział m.in. w walkach na terenie Sadyby i wyścigów konnych na Służewcu. "Opatrzność nade mną czuwała. Jak podkreślałem już, miałem szczęście w życiu niesamowite" - mówił po latach.

Eugeniusz Tyrajski urodził się 8 października 1926 roku. Od 1941 roku był członkiem Szarych Szeregów i uczestniczył w akcjach małego sabotażu. W 1943 roku walczył w kampanii K-2 batalionu "Karpaty". W oddziałami pułku Baszta brał udział w walkach w rejonie Mokotowa oraz Sadyby. W 1945 poślubił sanitariuszkę Teresę Kuklińską ps. "Basia", którą poznał podczas powstania. Byli razem do 2006 roku, gdy zmarła.

Eugeniusz Tyrajski ps. "Sęk" nie żyje. "Odszedł na wieczną wartę"

O śmierci Eugeniusza Tyrajskiego poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Informujemy, że na wieczną wartę odszedł Eugeniusz Tyrajski ps. Sęk, Powstaniec Warszawski z Pułku Baszta, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, wielki, wielki przyjaciel pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Miał 93 lata. Cześć jego pamięci!" - poinformowali pracownicy muzeum.

Eugeniusz Tyrajski po 1 sierpnia 1944 brał udział w operacji przejęcia terenu wyścigów konnych na Służewcu. Po latach wspominał te doświadczenia słowami:

Jeden moment jeszcze ciekawy z [poprzedniej chwili], kiedy strzelałem sam z karabinu. W pewnym momencie wychylam głowę. Gdybym wychylił odrobinę wcześniej, dostałbym w same czoło. Poczułem ciepło na głowie. Włosków miałem nieco więcej aniżeli w tej chwili. Odwracam głowę, a w ścianie dziura na mojej wysokości. Ułamek sekundy, gdybym unosił głowę wcześniej, to bym dostał w samo czoło. Znowu Opatrzność nade mną czuwała. Jak podkreślałem już, miałem szczęście w życiu niesamowite
Miałem dobrą cechę, że w trudnych momentach zachowywałem zimną krew. Nie byłem tam najstarszy rangą, pomieszały się tam oddziały. Nie było jednolitego zwartego oddziału w budynku kantyny, tylko chłopcy byli z różnych oddziałów. Pojedynczo, przelatuje seria: „Skacz!”, „Skacz!”. Tak nas kilkunastu tam było, nawet jednego rannego żeśmy stamtąd wyciągnęli. Jakoś nam się udało wszystkim przez tą dziurę przedostać się, wyskoczyć, schować się za stajniami.

- mówił w wywiadzie udzielonym Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Całą rozmowę można przeczytać TUTAJ.

Eugeniusz Tyrajski w ostatnich latach życia działał na rzecz popularyzacji wiedzy o powstaniu. W rozmowie z Gazeta.pl komentował m.in. "urodziny Hitlera" - wydarzenie urządzone przez grupę neonazistów. - Szok. Kompletny szok dla mnie, człowieka, który miał 13 lat, kiedy zaczęła się wojna, a 18 lat, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie - mówił.

Cały materiał można zobaczyć poniżej: 

Zobacz wideo

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego poinformowała, że pogrzeb Eugeniusza Tyrajskiego odbędzie się 2 stycznia 2020 roku. Msza w Kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie zacznie się o godzinie 12.

Więcej o:
Komentarze (22)
Nie żyje powstaniec Eugeniusz Tyrajski "Sęk". Walczył w Pułku Baszta. "Odszedł na wieczną wartę"
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 14 razy 10

  Cześć i chwałą Bohaterom.
  Chylę czoła przed takim Człowiekiem.
  Spoczywaj w spokoju.

 • darazetes9898

  Oceniono 7 razy 3

  PW najwiekszy f up wszechczasow , niemcy o nim wiedzieli , POWSTANIE BYLO PRZEGRANE PIERWSZEGO DNIA ! RESZTA TO BYLO DOGORYWANIE . ZA JEDNEGO NIEMCA KTO TAM BYL MUZULMANIE , ROSJANIE , WEGRZY UKRAINCY LITWINI , LOTYSZE ZGINELO 100 POLAKOW .. MASAKRA BEZ SENSU I SKLADU .

 • darazetes9898

  Oceniono 6 razy 2

  "NIEMCOW " BO BYLO TAM LEKKO 6 NARODOWOSCI ZGINELO 2000 POLAKOW CIRCA 220 000 !!!!!!!!!!!!!!! SUPER PRZEJ E PANE POWSTANIE !

 • kichchi

  Oceniono 5 razy 1

  a jak przezył komune poszukajcie cenckiewicze

 • 6565q

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedy powstanie pomnik ok. 200000 zabitych cywili?

 • ula53

  0

  Wreszcie sobie odpocznie.

 • pumpernik

  0

  Ulubieniec Opatrzności.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 10 razy -2

  Cześć jego pamięci pod takim newsem powinno być tysiąc wychwalających komentów ale lewactwo sie brandzluje jedynie gdy ludzie wchodzą bezmyślnie wchodząc pod koła a kombatantów olewają!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX