Białe święta w Warszawie? Wciąż o nich marzymy, ale ostatnio śnieg dopisał w Wigilię dziewięć lat temu

Zaśnieżone ulice, zaspy i niepowtarzalny klimat białych Świąt Bożego Narodzenia - to obrazek, który powoli odchodzi w zapomnienie. Ostatnio taką sytuację w Warszawie mieliśmy w 2010 roku. W Wigilię w Warszawie leżało wówczas 18 centymetrów białego puchu.

Każdego roku wielu z nas po cichu liczy, że w Wigilię i Boże Narodzenie spadnie choć odrobina śniegu, który nada świętom niepowtarzalnego klimatu. Na taki obrazek pod koniec grudnia szanse są jednak coraz mniejsze. Podobnie wygląda to w całej Polsce - żeby zobaczyć śnieg, trzeba się wybrać w góry.

Wyniki badań pokrywy śnieżnej na północy budzą niepokój. Tam też często nie ma śniegu. Zobacz:

Zobacz wideo

Kiedy ostatni raz mieliśmy w Warszawie białe święta?

By przypomnieć sobie ostatnie białe święta Bożego Narodzenia w stolicy, musimy się cofnąć aż o dziewięć lat. W 2010 roku pogoda dopisała. Pierwszy śnieg pojawił się jeszcze w listopadzie. Przed świętami prószył przez kilka dni bez przerwy, a w Wigilię pokrywa śnieżna w Warszawie wynosiła aż 18 centymetrów. W całym mieście tworzyły się wysokie zaspy, a pługopiaskarki pracowały niemal nieustannie. Cieszyły się zwłaszcza dzieci, które tej zimy mogły jeździć na sankach nie tylko w okresie bożonarodzeniowym, ale aż do końca stycznia - wtedy dopiero śnieg zaczął topnieć. Poniżej kilka zdjęć z tego okresu:

Odśnieżanie chodników przy Centrum Nauki KopernikOdśnieżanie chodników przy Centrum Nauki Kopernik Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Zaśnieżone meble ogrodowe przy ul. MyśliwieckiejZaśnieżone meble ogrodowe przy ul. Myśliwieckiej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Hałdy śniegu na SadybieHałdy śniegu na Sadybie Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Kościół pw. Wszystkich Świętych na placu GrzybowskimKościół pw. Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

"Nawet statystyka nie przemawia za białymi świętami"

Zdaniem synoptyków brak śniegu w Wigilię to nic zaskakującego. Jak informowała w rozmowie z TVN Meteo synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, taka tendencja ukształtowała się w ostatnim dwudziestoleciu. Przed 2010 rokiem jedynie latach 2001 i 2002 w całym kraju leżało od 5 do 40 centymetrów śniegu. Zimą 2009 roku śnieg spadł w święta w całym kraju, ale jego pokrywa była cienka. 

Co o białych świętach mówi statystyka? Z wyliczeń autorów bloga Meteomodel.pl wynika, że w stolicy w latach 1951-2018 tylko w dwanaście Wigilii pokrywa śnieżna miała więcej niż 5 centymetrów.  Szczególnie długo śnieg utrzymywał się w stolicy w latach 1961, 1962, 1969, 1986 i 2002. Po 2010 roku nie dopisał w Warszawie ani razu.

"Nawet statystyka nie przemawia za białymi świętami" - kwitują synoptycy.

Widać za to inną tendencję - w Wigilię jest z roku na rok coraz cieplej. Czasami - jak 24 grudnia 2011 roku - termometry pokazywały 13 stopni na plusie.

Grudzień 2011, ulica Czarneckiego na ŻoliborzuGrudzień 2011, ulica Czarneckiego na Żoliborzu Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Czy jest jeszcze nadzieja na białe święta w Warszawie? - Nie powinniśmy się spodziewać śnieżnych, długich białych świąt i zim, tylko takich okresów, w których pojawi się jakiś silny opad śniegu, a potem za jakiś czas zniknie - mówi w rozmowie z TVN Meteo klimatolog prof. Bogdan Chojnicki. Jak dodaje, temperatura w całej Polsce gwałtownie rośnie, więc i na śnieg miejsca w naszej szerokości geograficznej jest coraz mniej.

Więcej o:
Komentarze (29)
Białe święta w Warszawie? Wciąż o nich marzymy, ale ostatnio śnieg dopisał w Wigilię dziewięć lat temu
Zaloguj się
 • iarna

  Oceniono 17 razy 11

  NIe ma żadnych zmian klimatycznych, ŻADNYCH. To jest lewactwo i JKM wam o tym opowie.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli rzeczywiście jakieś zmiany pogodowe są to tylko sie cieszyć że oszczędzi sie na odśnieżaniu ale sól i tak trzeba sypać bo co chwila przymrozki a temperatury sprawiło że cyklizdów już od ponad 4 miechów nie ma pojawią sie za kolejnych 5 a w tym czasie po budowanych za setki milionów ścieżkach zabierających miejsca parkingowe hula wiatr!

 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 7 razy 1

  Jakaś mania z tym śniegiem. Wszystkie media tęsknią za nim, jak za jakimś skarbem. Białe święta, białe święta - i tak w kółko. Rosną koszty - ogrzewanie, odśnieżanie, stłuczki, połamane kończyny, itd. Ja bym wolał pogrillowac sobie w wigilię, a nie brnąć przez zaspy, tak ukochanego przez publicystów "białego puchu". Inna rzecz, że nasza przyroda jest w lepszej kondycji, gdy zimą ochrania (a wiosną nawadnia) ją solidna warstwa śniegu. Ale jest jeszcze styczeń i luty. Pożyjemy, zobaczymy.

 • pirimpirim

  Oceniono 3 razy 1

  Jak śnieg będzie, to kierowcy rajdowcy (z prawkiem z Łomży) znowu będą zaskoczeni.

 • wa3a

  Oceniono 11 razy 1

  ja tam jakoś nie marzę o białej brei pod nogami i pod kołami, niech sobie pada na Kasprowym :-)

 • atibalo

  Oceniono 2 razy 0

  A co ma śnieg wspólnego z Wielkimi Świętami Garmażeryjnymi , co ma do tego choinka , śnieg i Jezus . Tam gdzie wymyślili sobie bajeczkę o Jezusie , nie było ani śniegu , ani choinki .

 • mariusz.lopusiewicz

  Oceniono 6 razy 0

  Co śnieg ma wspólnego ze Bożym Narodzeniem (tym w Palestynie)

 • hotin

  Oceniono 10 razy 0

  A po co Warszawie śnieg,którego by Rafał Trzaskowski nie był w stanie zmieść z ulic?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX