Warszawa. Uchwalono 300-procentową podwyżkę za wywóz śmieci. Trzaskowski: Odpowiada za to wyłącznie PiS

Warszawscy radni uchwalili podwyżki za wywóz śmieci. Od przyszłego roku mieszkańcy zapłacą za usługę średnio 300 procent więcej. Władze Warszawy stoją na stanowisku, że nie miały wyboru i ze względu na politykę rządu musiały podnieść opłaty. - Za skalę podwyżek za odpady, z którymi teraz mierzą się miasta i gminy w całym kraju, odpowiada wyłącznie rząd PiS - podkreślił Rafał Trzaskowski.

Za podjęciem uchwały o podwyżce opłat za wywóz śmieci głosowało 40 radnych, 19 było przeciwko, a 1 wstrzymał się od głosu. Średnia opłata na mieszkańca Warszawy zwiększy się w przyszłym roku z 9,5 zł do 38 zł i nie będzie związana z metrażem. Stołeczny ratusz zaproponował dla części mieszkańców program osłonowy. Ma on polegać na dopłatach do rachunków za wywóz śmieci - ze wsparcia mają korzystać przede wszystkim gospodarstwa jednoosobowe. Na ten cel zarezerwowano 10 milionów zł.

Z przyjętych przepisów wynika, że zmieni się nie tylko wysokość, ale też forma poboru opłat. Będzie to ryczałt w wysokości 65 zł miesięcznie od mieszkania i 94 zł od zabudowy jednorodzinnej.

Wywóz śmieci droższy od początku roku. "Odpowiada za to wyłącznie PiS"

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podczas obrad powiedział, że część samorządów nie ma wyjścia, proponując podwyżki dla swoich mieszkańców. Jak uzasadnił, wzrosły koszty całego systemu odbioru śmierci, a ustawa ogólnokrajowa (uchwalona przez PiS nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nazywana też ustawą śmieciową - red.) nie pozwala nakładać większych opłat np. na firmy przetwarzające śmieci.

- Apelujemy od trzech lat o to, by firmy zajmujące się odpadami solidarnie pokrywały te koszty. Nie widzimy powodów, dlaczego u nas takie przedsiębiorstwa płacą kilkadziesiąt złotych opłaty recyklingowej a na Słowacji - kilkaset. Tam podwyżki dla mieszkańców nie mają takiego lawinowego charakteru jak w Polsce. I to nie jest tylko kwestia Warszawy. W ostatnich tygodniach takie waloryzacje zatwierdzano w Krakowie, Szczecinie czy Łodzi - mówił. 

Rafał Trzaskowski odniósł się do podwyżek na Twitterze - zaznaczył, że ponosi za nie winę rząd Prawa i Sprawiedliwości, który uchwalił przepisy uderzające w samorządy.

"Przypominam, za skalę podwyżek za odpady, z którymi teraz mierzą się miasta i gminy w całym kraju odpowiada wyłącznie rząd PiS. Alarmowaliśmy, jakie będą skutki nowych przepisów, ale dla rządu samorząd to wróg. Nie ważne, że na tej ich wojnie cierpią przede wszystkim mieszkańcy"  - napisał.

Głos zabrał także rzecznik ratusza, Kamil Dąbrowa: "Informuję, że za podwyżki opłat za odpady jest w 100 proc. odpowiedzialny obecny rząd, który swoimi decyzjami wywołał w całej Polsce chaos w zarządzaniu polityką odpadową" - podkreślił.

Więcej o:
Komentarze (588)
Warszawa. Uchwalono 300-procentową podwyżkę za wywóz śmieci. Trzaskowski: Odpowiada za to wyłącznie PiS
Zaloguj się
 • kostropacz

  Oceniono 133 razy 109

  Jak to się stało, że Polska stała się składem śmieci z niemal całego świata, ciągle płoną składowiska, i dlatego przetwórnie śmieci nie chcą od miast kupować nawet posegregowanego papieru itp., mając tamte światowe w nadmiarze? Kto to wpuszcza i lokuje, czyżby służby państwowe nic nie wiedziały o turystyce śmieciowej? Tak tylko pytam :-)

 • winton81

  Oceniono 140 razy 76

  a dlaczego ceny w sklepach wzrosły o 25% w stosunku do poprzedniego roku?

 • aankaa

  Oceniono 87 razy 75

  ryczałt od mieszkania - mieszkam sama, piętro niżej 4 osoby, niżej 2
  i tyle samo zapłacimy
  to ja mam w ... trzymanie 4 kubłów na segregowane śmiecie i wywalę wszystkie hurtem do 1 pojemnika

 • andrzej.duxa

  Oceniono 110 razy 74

  w Bolandii podatnik/suweren to jest jednak dymany ze wszystkich stron....

 • maara

  Oceniono 147 razy 67

  To za karę, że Warszawa nie wybrała Patryka. Nie lubicie PISu to będziecie bulić za śmieci.

 • gogol_m

  Oceniono 87 razy 65

  Uchwalono 300-procentową podwyżkę za wywóz śmieci.
  Trzaskowski: Odpowiada za to wyłącznie PiS ...

  Uff! Kamień spadł nam z serca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX