Nowe centrum Warszawy. Rafał Trzaskowski: Przyjazne, bezpieczne i tętniące życiem

Rafał Trzaskowski przedstawił projekt "Nowego Centrum Warszawy". To plan inwestycji rozpisany na kolejne lata, który ma sprawić, że Warszawa stanie się "miejscem wielkomiejskim, reprezentacyjnym, eleganckim, spójnym, a przy tym przyjaznym, bezpiecznym, zielonym i pełnym życia".

W środę Rafał Trzaskowski przedstawił projekt "Nowego Centrum Warszawy".

Dziś serce stolicy to pustka placu Defilad. Tęsknimy za miejscem wielkomiejskim, reprezentacyjnym, eleganckim, spójnym, a przy tym przyjaznym, bezpiecznym, zielonym i pełnym życia, odpowiadającym na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków

- powiedział prezydent Warszawy. Dodał, że w nowym centrum powstaną "zlokalizowane w parterach budynków" sklepy, kawiarnie i restauracje z ogródkami. Zaznaczył również, że trwają prace nad ograniczeniem wpływu zmian klimatycznych na stolicę.

Nie brakuje w mieście lubianych i różnorodnych wysp aktywności. Celem tego projektu jest powiązanie oderwanych od siebie fragmentów w spójną całość. Pierwsze zmiany zobaczymy w bezpośrednim otoczeniu Dworca Centralnego, rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Marszałkowskiej

- zaznaczył Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że w kluczowe miejsca w stolicy należy "tchnąć życie" i dostosować je do codziennego życia mieszkańców miasta.

Rafał Trzaskowski: Chcemy wiedzieć, jak użytkownicy tej przestrzeni wyobrażają sobie jej przyszłość

W 2020 roku wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie również wytyczona ścieżka rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości pl. Defilad. Inwestycja będzie realizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Przy rondzie Dmowskiego zostaną zbudowane przejścia naziemne.

Będziemy rozmawiać i konsultować się z mieszkańcami. Chcemy wiedzieć, jak użytkownicy tej przestrzeni wyobrażają sobie jej przyszłość

– mówi prezydent Trzaskowski. Zostaną również wytyczone naziemnie przejścia dla pieszych na rondzie Czterdziestolatka. 

W 2023 roku zostanie otwarte Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa już trwa. Ma ono radykalnie odmienić otoczenie Pałacu Kultury i Nauki i przyciągać turystów. Muzeum ma być "nową, kulturalną wizytówką" miasta.

Trzaskowski podkreślił, że projekt rozpisany jest na kolejne lata, ale jego realizacja rozpocznie się już w przyszłym roku.

Każda inwestycja budowlana oznacza czasowe utrudnienia, dlatego nie można ich wprowadzać na raz. Jednocześnie musimy pamiętać o sytuacji budżetowej naszego miasta. Rząd przenosi na samorządy coraz większe zobowiązania. Z tych względów wiele projektów musi dłużej poczekać na realizację. Musimy też uwzględniać harmonogramy innych podmiotów, na które mamy ograniczony wpływ – najlepszym przykładem jest przebudowa linii średnicowej realizowana przez PKP PLK

- powiedział prezydent m.st. Warszawy.

>>> Z Rafałem Trzaskowskim rozmawia Jacek Gądek. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: