Nowe centrum Warszawy. Rafał Trzaskowski: Przyjazne, bezpieczne i tętniące życiem

Rafał Trzaskowski przedstawił projekt "Nowego Centrum Warszawy". To plan inwestycji rozpisany na kolejne lata, który ma sprawić, że Warszawa stanie się "miejscem wielkomiejskim, reprezentacyjnym, eleganckim, spójnym, a przy tym przyjaznym, bezpiecznym, zielonym i pełnym życia".

W środę Rafał Trzaskowski przedstawił projekt "Nowego Centrum Warszawy".

Dziś serce stolicy to pustka placu Defilad. Tęsknimy za miejscem wielkomiejskim, reprezentacyjnym, eleganckim, spójnym, a przy tym przyjaznym, bezpiecznym, zielonym i pełnym życia, odpowiadającym na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków

- powiedział prezydent Warszawy. Dodał, że w nowym centrum powstaną "zlokalizowane w parterach budynków" sklepy, kawiarnie i restauracje z ogródkami. Zaznaczył również, że trwają prace nad ograniczeniem wpływu zmian klimatycznych na stolicę.

Nie brakuje w mieście lubianych i różnorodnych wysp aktywności. Celem tego projektu jest powiązanie oderwanych od siebie fragmentów w spójną całość. Pierwsze zmiany zobaczymy w bezpośrednim otoczeniu Dworca Centralnego, rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Marszałkowskiej

- zaznaczył Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że w kluczowe miejsca w stolicy należy "tchnąć życie" i dostosować je do codziennego życia mieszkańców miasta.

Rafał Trzaskowski: Chcemy wiedzieć, jak użytkownicy tej przestrzeni wyobrażają sobie jej przyszłość

W 2020 roku wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie również wytyczona ścieżka rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości pl. Defilad. Inwestycja będzie realizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Przy rondzie Dmowskiego zostaną zbudowane przejścia naziemne.

Będziemy rozmawiać i konsultować się z mieszkańcami. Chcemy wiedzieć, jak użytkownicy tej przestrzeni wyobrażają sobie jej przyszłość

– mówi prezydent Trzaskowski. Zostaną również wytyczone naziemnie przejścia dla pieszych na rondzie Czterdziestolatka. 

W 2023 roku zostanie otwarte Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa już trwa. Ma ono radykalnie odmienić otoczenie Pałacu Kultury i Nauki i przyciągać turystów. Muzeum ma być "nową, kulturalną wizytówką" miasta.

Trzaskowski podkreślił, że projekt rozpisany jest na kolejne lata, ale jego realizacja rozpocznie się już w przyszłym roku.

Każda inwestycja budowlana oznacza czasowe utrudnienia, dlatego nie można ich wprowadzać na raz. Jednocześnie musimy pamiętać o sytuacji budżetowej naszego miasta. Rząd przenosi na samorządy coraz większe zobowiązania. Z tych względów wiele projektów musi dłużej poczekać na realizację. Musimy też uwzględniać harmonogramy innych podmiotów, na które mamy ograniczony wpływ – najlepszym przykładem jest przebudowa linii średnicowej realizowana przez PKP PLK

- powiedział prezydent m.st. Warszawy.

>>> Z Rafałem Trzaskowskim rozmawia Jacek Gądek. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (34)
Nowe Centrum Warszawy. Rafał Trzaskowski: Przyjazne, bezpieczne i tętniące życiem
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 31 razy 15

  Strefa relaksu z palet przy Pl. Bankowym.

 • jurii.sachar

  Oceniono 16 razy 8

  i paleciak przy każdym skrzyżowaniu...

 • tigr

  Oceniono 16 razy 6

  JAKI... odezwij się, gdzie twoj ratlerek Kaleta? Była Sofia, był Dubaj... zaproponuj Tokio z cichymi peryferiami w Szczecinie, Białymstoku i Krośnie :P

 • czytelnik_1234

  Oceniono 50 razy 6

  Usunięcie tranzytu samochodów przez centrum to konieczność. Ograniczenie ruchu samochodów w Warszawie to wogole konieczność. Dosyć zapchanych chodników i odjazdów osiedlowymi uliczkami. Parkingi powinny być droższe a do teho więcej fotoradarów bo jeżdżą po mieście setka i za to powinni gnoje słono płacić. Znajdzue się kasa na nowy Plac Defilad

 • f1909

  Oceniono 23 razy 1

  Niech ten gaduła wreszcie zrobi coś użytecznego dla Warszawy i przestanie opowiadać banialuki ! -- To co proponuje to nic nowego i wielkie wydatki ale jego " święty prezydencki obowiązek " żeby miasto było czyste na codzień i było w miarę przyjazne jego mieszkańcom !!!

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawa mapka.
  Widać teraz jaki był "sens" pozwolić wybudować ten sarkofag na Brackiej zamiast pawilonu chemii. Sarkofag oblegany przez warszawiaków jak meczet przez żydów.

 • wladgad

  Oceniono 2 razy 0

  No, tak, retoryka jak z prlu. Czyli nic nie powstanie.

 • soso_soso

  Oceniono 2 razy 0

  Jakoś nie załapałem. Niby Rafalek ma projekt a za chwile prosi Warszawiaków o opinie i sugestie. Ja bym był za największym parkingiem świata. Najdroższym oczywiście i budowanym 40 lat.

 • mrpens

  Oceniono 6 razy 0

  Nowe Centrum Palet

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX