Konstanty Radziwiłł apeluje o zwrócenie uwagi na osoby bezdomne. Uruchomiono bezpłatną Infolinię 987

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło całodobową infolinię 987. Dzwoniąc pod bezpłatny numer można uzyskać informacje dotyczące palcówek, które zajmują się pomocą osobom bezdomnym. Wojewoda mazowiecki apeluje, by zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zwrócić szczególną uwagę na osoby zagrożone bezdomnością.
Zobacz wideo

- W okresie zimy szczególnie musimy pamiętać o osobach bezdomnych, dla których zaczął się najtrudniejszy czas w roku. Nie bądźmy obojętni na ich problemy. Jak co roku udostępniamy numer mazowieckiej infolinii 987, pod którym można uzyskać informacje o formach pomocy oferowanych na terenie całego województwa - podkreślał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Mazowiecka infolinia 987, pomagająca osobom bezdomnym, już działa

Jak podaje Radio Plus Konstanty Radziwiłł zaapelował do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o to, by w najbliższych miesiącach służby zwróciły szczególną uwagę na potrzeby osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością oraz na osoby starsze mieszkające samotnie.

Policjanci na Mazowszu już teraz prowadzą działania skierowane na pomoc osobom bezdomnym i samotnym, które ze względu na sytuację życiową są szczególnie narażone na skutki zimy. Funkcjonariusze sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne oraz rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej. 

W 2019 roku Wojewoda Mazowiecki przeznaczył 354 tysięcy złotych dla organizacji wspierających bezdomnych, zatwierdzając sześć projektów dotyczących profilaktyki i przeciwdziałania bezdomności. Dzwoniąc pod numer 987 pracownicy WCZK przekażą informacje na temat możliwych form wsparcia dla osób bezdomnych: wskażą najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić na numer 112. Można również sprawdzić wykaz miejsc udzielających bezdomnych tymczasowego schronienia, który dostępny jest na stronie www.gov.pl.

Więcej o: