Gliński chce odsłonięcia pomnika Bitwy Warszawskiej w 2020 r. "To dzieło wymaga wspólnego działania"

Minister kultury Piotr Gliński poinformował, że harmonogram budowy pomnika Bitwy Warszawskiej "jest optymistyczny" i zakłada odsłonięcie go w jej rocznicę, 15 sierpnia 2020 roku. - To dzieło wymaga wspólnego działania - mówił. Podczas spotkania z władzami Warszawy zaznaczył, że pomnik będzie "usytuowany maksymalnie wysoko" na placu Na Rozdrożu.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że w piątek rozpocznie się konkurs na budowę pomnika. - Chodzi o to, że pod uwagę będą brane różne formy. To dzieło wymaga wspólnego działania - podkreślił. Dodał, że zespół, który zajmuje się budową, czeka intensywna praca. - Są duże szanse, że osiągniemy cel, którym jest godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej, czyli budowa pomnika - zapewnił Gliński.

Gliński o pomniku Bitwy Warszawskiej. "Harmonogram optymistyczny"

Gliński poinformował, że harmonogram budowy pomnika Bitwy Warszawskiej "jest optymistyczny", a jego odsłonięcie miałoby się odbyć 15 sierpnia 2020 roku, w setną rocznicę bitwy.  Jak dodał, pomnik miałby być na placu Na Rozdrożu.

Gliński przyznał, że sam jest zwolennikiem "klasycznego łuku triumfalnego" (projektu pomniku Jana Pietrzaka), o którym zrobiło się głośno przed paroma tygodniami. Jak dodał, organizatorzy konkursu, czyli władze Warszawy, "zdecydowały się na otwartą formułę". - Poszliśmy na kompromis - podkreślił.

Więcej o: