Warszawa. Mniej kursów autobusów i tramwajów w niedziele bez handlu. ZTM zapowiada duże cięcia

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że w 2020 roku zmniejszy częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów w niedziele niehandlowe. Zmiana ma dotyczyć nawet kilkudziesięciu linii, a niektóre z nich wyjadą na ulice stolicy dopiero o godzinie 11. ZTM argumentuje, że pomoże to w zaoszczędzeniu nawet 25 milionów złotych.

Przedstawiciele warszawskiego ZTM ogłosili na konferencji prasowej, że w 2020 roku w niedziele bez handlu, wypuszczą na ulice Warszawy mniej autobusów i tramwajów. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzącym roku czeka nas zaostrzenie przepisów o zakazie handlu w niedzielę, a zakupy będziemy mogli zrobić jedynie przez siedem niedziel w roku

Mniej kursów w niedziele bez handlu. ZTM chce zaoszczędzić pieniądze. "Warto się o to bić"

Z szacunków ZTM wynika, że w niedziele bez handlu z komunikacji miejskiej korzysta średnio około 30-35 procent mniej pasażerów, niż w niedziele, gdy sklepy są otwarte. Z tego powodu mają zostać wprowadzenia cięcia w kursowaniu nawet kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych.

Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku niedziel handlowych będzie bardzo niewiele, to chcemy zmienić kilkanaście czy kilkadziesiąt rozkładów linii

- powiedział kierownik działu organizacji przewozów w ZTM Paweł Mudant, cytowany przez dziennik.pl

W niedziele bez handlu, w niektórych przypadkach, autobusy wyjadą z zajezdni na ulice dopiero o godzinie 11. Jak bardzo zmieni się częstotliwość kursów autobusów i tramwajów? - Na przykład zamiast podjeżdżać na przystanki co 15 minut, będą podjeżdżały co 20 minut - przekazał Mudant.

Wykaz zmian nie został jeszcze oficjalnie podany przez ZTM. Jak podaje "Wyborcza Warszawa", cięciami zostaną objęte m.in.linia autobusowa 507, która jeździ z Gocławia na Dworzec Centralny, oraz linia 521, która w niedzielne poranki ma kursować tylko między Falenicą a rondem Wiatraczna.

ZTM tłumaczy zmianę możliwością zaoszczędzenia pieniędzy. Dyrektor ZTM Wiesław Witek przekazał, że może to przynieść nawet 25 milionów oszczędności rocznie, które mogą zostać zagospodarowane w inny sposób. - Warto się o to bić - powiedział Witek.

To kolejna zmiana ogłoszona w ostatnim czasie przez ZTM. Jak pisaliśmy, po otwarciu nowych stacji metra na Woli, zmianie może ulec rozkład nawet 26 linii autobusowych w wielu dzielnicach Warszawy. Zmiany będą oznaczały m.in. skrócenie linii 520, 102, 105, 171 i E-2. Przed wprowadzeniem ich w życie ZTM poprosi o głos mieszkańców.

Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (43)
Warszawa. ZTM zapowiada cięcia. Autobusy i tramwaje pojadą rzadziej w niedziele niehandlowe
Zaloguj się
 • justyna2001

  Oceniono 25 razy 17

  No geniusze po prostu, nigdy się nie nauczą! Im mniej będzie kursów tym mniej ludzi będzie korzystać!

 • van_norden

  Oceniono 23 razy 15

  Niedawno czekałem pod Centralnym w niedzielę na tramwaj 15 minut. Widać to za mało. Trzeba wziąć przykład z wiejskich PKSów. Jeden tramwaj rano i jeden wieczorem

 • sir.fred

  Oceniono 20 razy 12

  W ogóle zaorajcie wszystko. Po co komu komunikacja naziemna, skoro jest święte metro w liczbie 1,5 linii na 2 mln mieszkańców.

 • opiniamoja

  Oceniono 16 razy 10

  słusznie, zamiast tego proponuję polepszyć sytuację w tygodniu od 7 - 8:30 i po południu od 16 - 17:30, zatłoczone tramwaje, dziury w przejazdach, czekając 12 minut na ONZ połowa ludzi nie mieści się do składu, który przyjeżdża, czekam na zmiany na lepsze i tramwaj co 5 minut :), a nie 12, do którego nie można wejść

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 10 razy 8

  Po co komunikacja miejska w Warszawie, w niedzielę. Przecież jest w Berlinie.
  Zaprawdę, centra handlowe nieczynne, nie ma po co w taki dzień wychodzić z apartamentu. Samochodem można pojechać do kina czy do parku na spacer-choć parki otwarte dla samochodów, to by było to! Dlaczego jeszcze nikt nie zrobił parków, lasów, cmentarzy które można odwiedzać nie wychodząc z samochodu??? Albo safari samochodowe po zoo...w Afryce umieją a Warszawie rządzonej przez PO nie można? Można, na pohybel pisuarowi! Rafał, działaj!

 • awitold4

  Oceniono 12 razy 8

  Fachowcy twierdzą że wykonanie strony internetowej ztm za milion nie powinno kosztować więcej niż 40 tys.

 • roman.topolnicki

  Oceniono 15 razy 7

  obywateli, wyższe opłaty za bardziej pokrętną segregację = integracja rodziny bo nic lepiej nie łączy rodziny jak wspólne cotygodniowe segregowanie śmieci a jego cena skłania do mniejszej konsumpcji ; idąc krok dalej podnieśmy cenę ścieków i wody albo lepiej: przyznajmy limit np. 10 litrów na osobę / miesiąc, zamknijmy komunikację wprowadzając obowiązkowe niedzielne maratony i półmaratony, zakażmy wjazdu/wstępu do centrum w weekendy i w tygodniu 8-17 .... słuszną linię ma nasza władza tylko dlaczego tak durną ???

 • aagnes

  Oceniono 4 razy 4

  Wobec tego jak mamy ekologicznie przemieszczac sie w miejsce niedzielnego spacerku i do kawiarni, w ktorej tabuny pań kasjerek piją kawe za 35 zł zagryzajac ciastkiem za 30 zł czy do rodziny na łonie której mam się tarzać w myśl wspaniałej ustawy zakazującej handlowania w niedziele?

 • anna_pot

  Oceniono 12 razy 4

  rząd wykradł kupę kasy samorządom, samorządy tną wydatki gdzie popadnie - ergo dobry rząd złe samorządy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX