Warszawa. Mniej kursów autobusów i tramwajów w niedziele bez handlu. ZTM zapowiada duże cięcia

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że w 2020 roku zmniejszy częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów w niedziele niehandlowe. Zmiana ma dotyczyć nawet kilkudziesięciu linii, a niektóre z nich wyjadą na ulice stolicy dopiero o godzinie 11. ZTM argumentuje, że pomoże to w zaoszczędzeniu nawet 25 milionów złotych.

Przedstawiciele warszawskiego ZTM ogłosili na konferencji prasowej, że w 2020 roku w niedziele bez handlu, wypuszczą na ulice Warszawy mniej autobusów i tramwajów. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzącym roku czeka nas zaostrzenie przepisów o zakazie handlu w niedzielę, a zakupy będziemy mogli zrobić jedynie przez siedem niedziel w roku

Mniej kursów w niedziele bez handlu. ZTM chce zaoszczędzić pieniądze. "Warto się o to bić"

Z szacunków ZTM wynika, że w niedziele bez handlu z komunikacji miejskiej korzysta średnio około 30-35 procent mniej pasażerów, niż w niedziele, gdy sklepy są otwarte. Z tego powodu mają zostać wprowadzenia cięcia w kursowaniu nawet kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych.

Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku niedziel handlowych będzie bardzo niewiele, to chcemy zmienić kilkanaście czy kilkadziesiąt rozkładów linii

- powiedział kierownik działu organizacji przewozów w ZTM Paweł Mudant, cytowany przez dziennik.pl

W niedziele bez handlu, w niektórych przypadkach, autobusy wyjadą z zajezdni na ulice dopiero o godzinie 11. Jak bardzo zmieni się częstotliwość kursów autobusów i tramwajów? - Na przykład zamiast podjeżdżać na przystanki co 15 minut, będą podjeżdżały co 20 minut - przekazał Mudant.

Wykaz zmian nie został jeszcze oficjalnie podany przez ZTM. Jak podaje "Wyborcza Warszawa", cięciami zostaną objęte m.in.linia autobusowa 507, która jeździ z Gocławia na Dworzec Centralny, oraz linia 521, która w niedzielne poranki ma kursować tylko między Falenicą a rondem Wiatraczna.

ZTM tłumaczy zmianę możliwością zaoszczędzenia pieniędzy. Dyrektor ZTM Wiesław Witek przekazał, że może to przynieść nawet 25 milionów oszczędności rocznie, które mogą zostać zagospodarowane w inny sposób. - Warto się o to bić - powiedział Witek.

To kolejna zmiana ogłoszona w ostatnim czasie przez ZTM. Jak pisaliśmy, po otwarciu nowych stacji metra na Woli, zmianie może ulec rozkład nawet 26 linii autobusowych w wielu dzielnicach Warszawy. Zmiany będą oznaczały m.in. skrócenie linii 520, 102, 105, 171 i E-2. Przed wprowadzeniem ich w życie ZTM poprosi o głos mieszkańców.

Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: