Park Morskie Oko "zalany asfaltem". "Takie oto gustowne alejki zafundowały nam władze Warszawy"

Sieć obiegło zdjęcie alejek w parku Morskie Oko, na które została wylana gruba warstwa alfaltu."Takie oto skromne, gustowne i stylowe alejki zafundowały nam w Morskim Oku władze Warszawy. Wszystko zalane asfaltem" - napisał dziennikarz Robert Mazurek, który nagłośnił sprawę. Za teren odpowiada warszawski Zarząd Zieleni. - Wszystkie prace są wykonywane w uzgodnieniu z konserwatorem - podkreślają urzędnicy.

Park Morskie Oko to jeden z najpopularniejszych parków w Warszawie. Znajduje się na Mokotowie i jest położony między ulicami Puławską, Dworkową, Belwederską, Promenada, Zajączkowską i Spacerową. W 1965 roku został wpisany do rejestru zabytków i od tamtej pory jest objęty ochroną konserwatorską. W otoczeniu zalesionych, parkowych alejek znajduje się tam m.in. słynny pałac Szustra i pomnik Jana Matejki.

Park Morskie Oko "zalany asfaltem". Zarząd Zieleni: Przeprowadzamy remont

Teraz o parku zrobiło się głośno za sprawą doniesień o grubej warstwie świeżego asfaltu, która została wylana na parkowe alejki. Na sprawę zwrócił uwagę dziennikarz RMF FM Robert Mazurek, który zrobione przez siebie zdjęcia zamieścił na Twitterze.

"Takie oto skromne, gustowne i stylowe alejki zafundowały nam w Morskim Oku władze Warszawy. Wszystko zalane asfaltem" - napisał, pytając wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja, czy to "aby nie jego think thank zajmował się niegdyś przestrzenią miejską i piętnował takie akty wandalizmu". Zdjęcie wywołało oburzenie w sieci. Komentujący odnoszą się do obietnic władz Warszawy, wśród których znajdują się m.in. walka z betonowaniem przestrzeni publicznej i działania na rzecz klimatu. 

Sprawę skomentowała m.in. Melania Łuczak, warszawska radna stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

"Pierwsze widzę, ale Park Morskie Oko jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ZZW, więc jestem zdumiona, kto wydał pozwolenia na taką ingerencję" - napisała.

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy warszawski ratusz i dzielnicę Mokotów. Jak nas poinformowano, zarządcą terenu jest Zarząd Zieleni. Urzędnicy w odpowiedzi na nasze pytania poinformowali, że w parku Morskie Oko przeprowadzany jest obecnie remont w pięciu alejkach. Wszystko odbywa się w uzgodnieniu z konserwatorem.

Przeprowadzamy remont w pięciu alejkach Parku Morskie Oko, ze względu na fatalny stan asfaltowej nawierzchni. Prace potrwają do 20 grudnia. Jest to remont, nie modernizacja, dlatego zachowujemy parametry techniczne i pierwotny charakter alejek
Wszystkie prace są wykonywane w uzgodnieniu z konserwatorem. Projekt od początku nie zakładał wykonania obrzeży, krawężników ze względu na rosnące w pobliżu drzewa i możliwość naruszenia ich systemów korzeniowych. Krawędzie będą obsypane ziemią, a wiosną zostanie posiana na nich trawa.

 - czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni przesłanym do Metrowarszawa.pl.

Jak dodają urzędnicy, "obecna nawierzchnia z masy mineralno-bitumicznej jest dwuwarstowa, 7-centymetrowa (wyższa niż poprzednia), bardziej wytrzymała i przyjazna dla różnych grup użytkowników". Chodzi m.in. o matki z dziećmi, osoby starsze, niepełnosprawne i rolkarzy.

Krawędzie nawierzchni będą jeszcze docinane, a w miejscach, gdzie nachodzi ona na chodnik, zostaną podniesione płyty chodnikowe
Wyniesienie nawierzchni ponad teren służy odprowadzeniu wód opadowych na tereny zielone, co przyczynia się do komfortu korzystania z alej. Łatwo jest utrzymać czystość i odśnieżać tego rodzaju nawierzchnie - podobne możemy zobaczyć w alejkach otaczających Park Skaryszewski

- podkreśla Adam Przegaliński, inspektor ds. komunikacji w Dziale Komunikacji Społecznej w Zarządzie Zieleni.

Trzaskowski: "Jesteśmy gotowi, żeby przejąć ścieki". Koniec awarii "Czajki":

Zobacz wideo
Więcej o: