Park Morskie Oko "zalany asfaltem". "Takie oto gustowne alejki zafundowały nam władze Warszawy"

Sieć obiegło zdjęcie alejek w parku Morskie Oko, na które została wylana gruba warstwa alfaltu."Takie oto skromne, gustowne i stylowe alejki zafundowały nam w Morskim Oku władze Warszawy. Wszystko zalane asfaltem" - napisał dziennikarz Robert Mazurek, który nagłośnił sprawę. Za teren odpowiada warszawski Zarząd Zieleni. - Wszystkie prace są wykonywane w uzgodnieniu z konserwatorem - podkreślają urzędnicy.

Park Morskie Oko to jeden z najpopularniejszych parków w Warszawie. Znajduje się na Mokotowie i jest położony między ulicami Puławską, Dworkową, Belwederską, Promenada, Zajączkowską i Spacerową. W 1965 roku został wpisany do rejestru zabytków i od tamtej pory jest objęty ochroną konserwatorską. W otoczeniu zalesionych, parkowych alejek znajduje się tam m.in. słynny pałac Szustra i pomnik Jana Matejki.

Park Morskie Oko "zalany asfaltem". Zarząd Zieleni: Przeprowadzamy remont

Teraz o parku zrobiło się głośno za sprawą doniesień o grubej warstwie świeżego asfaltu, która została wylana na parkowe alejki. Na sprawę zwrócił uwagę dziennikarz RMF FM Robert Mazurek, który zrobione przez siebie zdjęcia zamieścił na Twitterze.

"Takie oto skromne, gustowne i stylowe alejki zafundowały nam w Morskim Oku władze Warszawy. Wszystko zalane asfaltem" - napisał, pytając wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja, czy to "aby nie jego think thank zajmował się niegdyś przestrzenią miejską i piętnował takie akty wandalizmu". Zdjęcie wywołało oburzenie w sieci. Komentujący odnoszą się do obietnic władz Warszawy, wśród których znajdują się m.in. walka z betonowaniem przestrzeni publicznej i działania na rzecz klimatu. 

Sprawę skomentowała m.in. Melania Łuczak, warszawska radna stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

"Pierwsze widzę, ale Park Morskie Oko jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ZZW, więc jestem zdumiona, kto wydał pozwolenia na taką ingerencję" - napisała.

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy warszawski ratusz i dzielnicę Mokotów. Jak nas poinformowano, zarządcą terenu jest Zarząd Zieleni. Urzędnicy w odpowiedzi na nasze pytania poinformowali, że w parku Morskie Oko przeprowadzany jest obecnie remont w pięciu alejkach. Wszystko odbywa się w uzgodnieniu z konserwatorem.

Przeprowadzamy remont w pięciu alejkach Parku Morskie Oko, ze względu na fatalny stan asfaltowej nawierzchni. Prace potrwają do 20 grudnia. Jest to remont, nie modernizacja, dlatego zachowujemy parametry techniczne i pierwotny charakter alejek
Wszystkie prace są wykonywane w uzgodnieniu z konserwatorem. Projekt od początku nie zakładał wykonania obrzeży, krawężników ze względu na rosnące w pobliżu drzewa i możliwość naruszenia ich systemów korzeniowych. Krawędzie będą obsypane ziemią, a wiosną zostanie posiana na nich trawa.

 - czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni przesłanym do Metrowarszawa.pl.

Jak dodają urzędnicy, "obecna nawierzchnia z masy mineralno-bitumicznej jest dwuwarstowa, 7-centymetrowa (wyższa niż poprzednia), bardziej wytrzymała i przyjazna dla różnych grup użytkowników". Chodzi m.in. o matki z dziećmi, osoby starsze, niepełnosprawne i rolkarzy.

Krawędzie nawierzchni będą jeszcze docinane, a w miejscach, gdzie nachodzi ona na chodnik, zostaną podniesione płyty chodnikowe
Wyniesienie nawierzchni ponad teren służy odprowadzeniu wód opadowych na tereny zielone, co przyczynia się do komfortu korzystania z alej. Łatwo jest utrzymać czystość i odśnieżać tego rodzaju nawierzchnie - podobne możemy zobaczyć w alejkach otaczających Park Skaryszewski

- podkreśla Adam Przegaliński, inspektor ds. komunikacji w Dziale Komunikacji Społecznej w Zarządzie Zieleni.

Trzaskowski: "Jesteśmy gotowi, żeby przejąć ścieki". Koniec awarii "Czajki":

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (184)
Park Morskie Oko zalany asfaltem. "Takie oto gustowne alejki zafundowały nam władze Warszawy"
Zaloguj się
 • anty_populista

  Oceniono 115 razy 57

  Jedyne co razi, to wysokość ponad gruntem. Na całym świecie alejki robi się z asfaltu, bo jest trwały, chroni przed brodzeniem w błocie i nie dyskryminuje osób niepełnosprawnych jak wszelkiego rodzaju żwirki, bruczki i inne pseudo upiększenia. Poza tym wbrew niektórym opiniom asfalt jest naturalny, w wielu miejscach na ziemi są jego odkryte złoża na powierzchni. Zdziwionych zapraszam do największych parków świata choćby wiedeński Prater, parki w Paryżu albo ostatnio wyasfaltowana promenada między pałacami w Poczdamie. Jeśli tylko zostanie uzupełniona ziemia (dosypany humus) to jak dla mnie nie ma problemu. Świeży asfalt za kilka tygodni zszarzeje i nie będzie raził w oczy.

 • zenecanin

  Oceniono 33 razy 31

  Ale tam od dawna był asfalt. Pamiętam pod koniec lat 70 XX wieku były ścieżki wyasfaltowane.

 • piglet

  Oceniono 29 razy 27

  Już wcześniej alejki były asfaltowe - ale były w nich miejscami takie dziury, że wózkiem trzeba było jechać po trawniku. Sam remont nawierzchni był więc potrzebny. Osobną rzeczą jest jego wykonanie

 • sacc77

  Oceniono 29 razy 21

  Lepszy asfalt aniżeli błoto "gustownych" alejek czy wpadający w oczy podnoszony wiatrem pył.

 • anlukas

  Oceniono 25 razy 21

  tam przedtem był czterdziestoletni nierówny asfalt ;to go wyrównali i po sprawie :)

 • onduma

  Oceniono 23 razy 19

  U mnie zamiast alejek zwirowych jakie byly wybrukowano betonowa kostką. I zima trzeba tę kostke posypywac zwirkirem bo kostka jest bardzo sliska. Latem trzeba czyscic z trawy miedzy kostkami tam gdzie mniej ludzie chodza. a to wszysko z dotacji unijnych !!! Groteska

 • sopoko-spoko

  Oceniono 28 razy 18

  A może za wcześnie ten rwetes, przecież to jeszcze nie skończone. Jak skończą będzie ładnie.

 • krokodyl53

  Oceniono 40 razy 16

  Park Morskie Oko jest miejscem, przez które się głównie przechodzi. Nawierzchnia (asfaltowa) była zniszczona i jej stan uniemożliwiał korzystanie. Układanie żwirków i innych nawierzchni mineralnych z pewnością ładne i ekologiczne, ale nie do chodzenia w porze deszczowej. Nowa nawierzchnia z pewnością wymaga wykończenia, być może mniejszej grubości nakładu bitumicznego, ale żądanie by była nie do chodzenia, w imię idei kłóci się ze zdrowym rozsądkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX