Rotunda otwarta po prawie trzech latach remontu. Kultowy budynek oficjalnie wraca na mapę Warszawy

W Warszawie można już odwiedzać nowy, wyremontowany budynek Rotundy. Rewitalizacja nieruchomości trwała prawie trzy lata. Znajduje się w niej m.in. siedziba banku PKO, a także otwarta dla wszystkich strefa spotkań z kawiarnią i miejscem do odpoczynku.

W piątek 29 listopada oficjalnie otwarto Rotundę - jeden z centralnych punktów orientacyjnych stolicy i popularne miejsce spotkań. Jego właścicielem jest bank PKO BP. Budynek, w styczniu 2017 roku, został rozebrany w celu przeprowadzenia jego rewitalizacji. Niektóre elementy oryginalnej konstrukcji - między innymi centralny element w formie charakterystycznego parasola - zostały zachowane. Początkowo budowla miał zostać oddana do użytku w 2018 roku, ale remont się przeciągał. 

Nowa Rotunda już otwarta. W środku kawiarnia i miejsce spotkań

Konstrukcja nowej Rotundy waży ponad 500 ton, a jej dach składa się z 1200 elementów. Budynek zachował dotychczasową wielkość i charakterystyczny okrągły kształt, od którego wzięła się jego nazwa [budowle wzniesione na planie koła są nazywane rotundami od łacińskiego słowa rotundus - okrągły - red.]. Ma 3 tysiące metrów kwadratowych, a na trzech kondygnacjach oprócz placówki banku znajduje się także kawiarnia i miejsce spotkań.

Jestem dumny, że ponownie oddajemy mieszkańcom stolicy Rotundę, która nie tylko odzyskała swoją świetność, ale także zyskała zupełnie nową jakość. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, co pokazały konsultacje społeczne, gdy przystępowaliśmy do rewitalizacji

-  powiedział podczas oddawania obiektu Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. 

Rotunda została zbudowana u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w 1966 roku. 15 lutego 1979 roku w doszło w niej do wybuchu gazu, która zniszczyła blisko 70 procent budowli. To był jeden z największych wypadków w powojennej Warszawie. Zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Mimo domniemanych zaniedbań, winni nigdy nie stanęli przed sądem. Po tragicznym zdarzeniu Rotunda została odbudowana. W 2009 roku bank PKO BP ogłosił konkurs na rewitalizację nieruchomości i jej otoczenia, wskazując m.in. na jego zły stan techniczny. 

>>> Grodzki o projekcie łuku triumfalnego w Warszawie: Przypomina otwieracz do piwa:

Zobacz wideo
Więcej o: