Trzaskowski o burzy ws. Palucha: PiS używa każdego pretekstu, by przypuścić atak na Warszawę

"Od wczoraj mamy do czynienia z burzą dotyczącą Schronisko na Paluchu. Burzą wywołaną przez PiS, które jak zwykle używa każdego pretekstu, żeby przypuścić atak polityczny na Warszawę" - pisze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Odniósł się tym samym do radnych PiS, którzy alarmowali, że schronisko na Paluchu będzie miało obcięty budżet. Jak zapewnia Trzaskowski, placówka dostanie co najmniej tyle samo środków, ile w roku ubiegłym.

Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie doniesień polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy we wtorek wszczęli alarm, że schronisko na Paluchu w nadchodzącym roku dostanie od Warszawy mniej środków. Patryk Jaki wskazywał, że placówce "grozi teraz zamknięcie", a władze Warszawy wydały potrzebne środki na "tramwaj różnorodności", z kolei radny PiS Oliwer Kubicki pisał o "budżetowym draństwie". Jak pisaliśmy, chodziło o propozycję budżetową, w której znalazł się zapis, że w 2019 roku do schroniska może trafić 8,3 miliona złotych, zamiast - jak wcześniej - 9,8 miliona. Warszawa odwołała się jednak od tej propozycji, o czym politycy PiS nie wspomnieli. Dodatkowo przy interpretowaniu tabeli nie wzięli pod uwagę środków, które wpłyną do budżetu schroniska z okolicznych gmin.

Trzaskowski o burzy ws. schroniska na Paluchu. "PiS używa każdego pretekstu, by przypuścić atak na Warszawę"

Przedstawiciele stołecznego ratusza wyjaśnili kwestię dotacji dla schroniska na konferencji prasowej. Do zamieszania odniósł się też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podkreślił, że placówka dostanie co najmniej tyle samo środków, co w roku ubiegłym. Całą sytuację nazwał "burzą wywołaną przez PiS". 

Od wczoraj mamy do czynienia z burzą dotyczącą Schronisko Na Paluchu. Burzą wywołaną przez PiS, które jak zwykle używa każdego pretekstu, żeby przypuścić atak polityczny na Warszawę. Wiem jak wiele pracy i serca w opiekę nad zwierzętami wkładają dyrektor i pracownicy schroniska, dlatego zapewniam, że placówka dostanie co najmniej takie same pieniądze jak w 2019 roku. Podjęliśmy taką decyzję w ratuszu i w najbliższych dniach potwierdzą ją radni

- podkreślił prezydent Warszawy. Jak dodał, nieporozumienie wzięło się stąd, że radni PiS "posłużyli się tabelą budżetową bez sprawdzenia, jakie dane zawiera".

Otóż budżet schroniska to pieniądze z budżetu Miasto Stołeczne Warszawa ORAZ opłaty z gmin ościennych za opiekę nad czworonogami z tych właśnie gmin. W 2019 roku dostaliśmy z tych dodatkowych umów ok. 1 mln zł. Podobnej kwoty spodziewamy się w 2020 roku - będzie ona zależała od dodatkowej liczby psów i kotów, którymi się zaopiekujemy. Radni PiS porównali jednak dochody osiągnięte z tych obu źródeł w 2019 roku do tabeli dochodów na 2020 rok, w której ujęta jest jedynie ta pierwsza część, czyli część z budżetu miasta

- zaznaczył.

Trzaskowski odniósł się też do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który we wtorek zabrał głos w sprawie. Premier zaproponował pomoc pracownikom schroniska, wskazując, że jest mu bliska "ochrona braci mniejszych", mimo że wcześniej władze Warszawy zapewniały, iż schronisko nie dostanie mniej środków.

Niestety, dziś po raz kolejny widzę, że przedstawiciele rządu starają się uderzać w samorządy posługując się nieprawdziwymi informacjami. Tym razem wzięli sobie na cel placówkę dla bezdomnych zwierząt i zamiast oferować konkretną pomoc, skupiają się na grze politycznej
Swoją interwencję zapowiedział sam premier Mateusz Morawiecki! Panie Premierze, ja się bardzo cieszę, że oferuje Pan pomoc dla schroniska. Tak się składa, że placówka czeka na decyzję państwowej spółki PPL w sprawie długoterminowej umowy dysponowania gruntem, dzięki której moglibyśmy wyremontować sporą część schroniska

- napisał Trzaskowski. "Dlatego, Panie Premierze, czekamy na pomoc w tej konkretnej sprawie, bo wierzymy, że szczerze zależy Panu na losie podopiecznych Schronisko Na Paluchu" - skwitował prezydent Warszawy.

>>> Rafał Trzaskowski o zakończeniu awarii Czajki. "Jesteśmy gotowi, żeby przejąć ścieki"

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (91)
Trzaskowski o burzy ws. Palucha: PiS używa każdego pretekstu, by przypuścić atak polityczny na Warszawę
Zaloguj się
 • marywil2012

  Oceniono 39 razy 23

  pis niech się lepiej weźmie za prawa zwierząt futerkowych. Przypominam, że pomimo planów wnoszonych petycji, pogorszył się stan tych zwierząt. niech się też weźmie za prawa zwierząt zabijanych - dla zabawy przez myśliwych tak mocno wspieranych przez pis.
  Na palucha może każdy pisowiec wpłacić kwotę - paluch przyjmuje darowizny.

 • owca888

  Oceniono 46 razy 18

  Trzymaj się, Rafał, niech to gooowno spływa po tobie jak po kaczce :).
  Te kije będą cię kopać i podgryzać. Jesteśmy z tobą.
  ( A Łgarski raz jeszxcze wyszedł na idiotę.)

 • tempa-dzida2

  Oceniono 41 razy 17

  Tak to bywa, jeśli na Warszawę spogląda się z wysokości wieży.
  A nawet dwóch wież. Srebrnych, czy tak jakoś ...

 • pe_ro

  Oceniono 20 razy 8

  A co zrobił PiSS w sprawie mordowania zwierząt na futra? Gotową ustawę zamiótł pod dywan - to jest dopiero hipokryzja.

 • Paweł

  Oceniono 20 razy 6

  Ale za toordowa ie zwierzat futerkowych tym pisim ku...m nie przeszkadza....

 • brainbox

  Oceniono 11 razy 5

  Z Onetu: "Czy Tomasz Grodzki przyjął łapówkę jako dyrektor szpitala? Prof. Popiela, która takie oskarżenie wysunęła tuż po wyborze nowego marszałka Senatu, teraz pisze: "nigdy nie powiedziałam, że wpłata była warunkiem operacji". Wobec marszałka pojawia się jednak kolejny zarzut, tym razem anonimowy. CBA potwierdza Onetowi, że wpłynęła informacja o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Grodzkiego."

  Te anonimowe zarzuty...........
  Ehhh, w Polsce dzisiaj wszystko jest utajnione albo anonimowe. Cały piSSowsko-pacynkowski rząd także.

 • mmddeecc

  Oceniono 11 razy 3

  Trolownia pis-uarowa się rzuciła na artykuł o Trzaskowskim...
  Ale dzięki nim mądre wpisy mamy tutaj

 • gerardpolak2

  Oceniono 17 razy 3

  a dlaczego pisie syny zabierają pieniądze miastom i powiatom?....... i jakoś o tym cisza....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX