Warszawa. Będą dwie nowe stacje na I linii metra. Wyznaczona zostanie także trasa III linii

Ratusz podpisał umowę z firmą Metroprojekt, która przygotuje projekt budowlany dwóch stacji I linii metra. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, gdzie zlokalizowane będą stacje Plac Konstytucji i Muranów. Miasto wybrało także ofertę na opracowanie studium technicznego dla III linii metra na Pragę-Południe.

"Jak zapowiadałem w kampanii wyborczej pracujemy nad dodatkowymi stacjami na I linii metra. Właśnie dziś podpisaliśmy umowę z firmą Metroprojekt na przygotowanie projektu budowlanego dwóch stacji - Plac Konstytucji i Muranów" - napisał na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

>>> Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy

Dwie nowe stacje metra do 2026 roku. Eksperci opracują także trasę III linii 

Z zapowiedzi ratusza wynika, że wejście do stacji Plac Konstytucji zlokalizowane będzie na wysokości ul. Wilczej, a sama stacja powstanie niemal idealnie pośrodku trasy pomiędzy stacjami Centrum i Politechnika. Stacja Muranów powstanie z kolei pod ulicą generała Andersa, niedaleko skweru Edelmana. Ma ona polepszy dostępność komunikacyjną dla Śródmieścia Północnego. Projekt budowlany przygotuje firma Metroprojekt, która wygrała ogłoszony w maju przetarg. Przygotowanie projektów będzie kosztować 7 mln 364 tys. 10 zł brutto.

"Zgodnie z założeniami, w czasie pracy powinno być możliwe prowadzenie przejazdów eksploatacyjnych na linii M1 oraz dążenie do utrzymania przejezdności dla komunikacji zbiorowej i indywidualnej w czasie robót na powierzchni. Dokumentacja będzie przygotowana w taki sposób, by umożliwić zakończenie inwestycji do 2026 roku" - czytamy na stronie urzędu miasta. 

Warszawa przygotowuje się także do stworzenia III linii metra. Wybrany został wykonawca studium tej inwestycji. "Po dopięciu ostatnich formalności, eksperci opracują dla Miasta Stołeczne Warszawa najlepszą trasę nowej nitki metra na Pradze-Południe, od stacji PGE Narodowy" - informuje Rafał Trzaskowski. Pracę tę wyceniono na 1 mln 906 tys. 500 zł brutto. 

Więcej o:
Komentarze (58)
Warszawa. Będą dwie nowe stacje na I linii metra. Wyznaczona zostanie także trasa III linii
Zaloguj się
 • maara

  Oceniono 30 razy 26

  Najpierw powinna powstać III linia, a dopiero potem ewentualne zagęszczanie stacji na innych liniach. Proszę o niedyskryminowanie mieszkańców dzielnic nieobjętych sprawną komunikacją takich jak Gocław.

 • aeromonas

  Oceniono 41 razy 21

  Proszę, zrezygnujcie z 2 dodatkowych stacji ma 1 linii. To marnotrawstwo. Obecne stacje dzieli kilkanaście minut szybkim krokiem, jest komunikacja naziemna (tramwaje). Budowa na długo sparaliżuje linię, metro będzie jeździć wolniej. Metro się wydłuża, a nie zgęszcza.

 • toreon

  Oceniono 70 razy 20

  Po co te dwie dodatkowe stacje? Grubasom nie chce się pójść piechotą 200-300 metrów? Totalny bezsens, już lepiej by było zainwestować te środki w kolejne stacje II linii

 • carolina_reaper

  Oceniono 21 razy 11

  Metro jest potrzebne ale pomysl z lukiem tryumfalnym to idiotyzm. Pewnie Maciora maczal w tym swoje lapy, kretyn do kwadratu! Szpitale ledwo dysza a oni pomniki beda stawiac, sqrwysyny

 • junk92508

  Oceniono 14 razy 10

  Bardzo chciałbym żeby przebieg III linii nie był tak idiotyczny jak w planach gdzie biegnie równolegle do średnicówki.

  Jeśli będzie to tylko odnoga M2 na Gocław to OK ale jeśli ma to być równoległa linia do SKM to powinna biec dużo bardziej na południe - raczej tam gdzie chcą budować tramwaj:

  Zachodnia - Szpital Banach - SGH - Pl U lubelskiej - siekierki - Gocław

 • ganro

  Oceniono 17 razy 9

  Jak będą tak budować jak na Woli, to współczuję tym którzy muszą tamtędy jeździć.

 • anna_pot

  Oceniono 44 razy 8

  na prawdę szkoda kasy i uciążliwości związanych z budową dwóch dodatkowych stacji - kilkaset metrów dalej są inne stacje i na prawdę nie jest to zasadniczy problem. Dobudujcie odnogi tam gdzie metro nie dochodzi a nie uszczęśliwiacie ludzi na siłę. Może kiedyś w dalekiej przyszłości jak już sieć metra będzie kompletna można myśleć o zagęszczaniu na razie to na prawdę mało pilna sprawa - chyba że ktoś kupił tanio mieszkanie obok i teraz chce zarobić :-)

 • toreon

  Oceniono 5 razy 5

  Co za głupota. Budować dwie stacje metra bo grubasom trzeba zrobić dobrze i żeby przypadkiem nie musieli się przespacerować 400 metrów. Równie dobrze te środki można by przeznaczyć choćby na wspomnianą 3 linię.

 • rododendron20

  Oceniono 12 razy 4

  a co z rozwinięciem III linii w stronę Dworca Zachodniego?? Mieszkańcy na to czekają!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX