Warszawa: ścieki znów płyną do oczyszczalni "Czajka". Nocna operacja przełączenia rurociągów

Po dwóch i pół miesiąca udało się usunąć awarię kolektorów pod Wisłą, którymi ścieki trafiają do oczyszczalni "Czajka". W nocy z piątku na sobotę przełączono przesyłanie nieczystości z tymczasowego rurociągu do naprawionej instalacji.
Zobacz wideo

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną już pod Wisłą i trafiają do oczyszczalni "Czajka". Operację przełączania rurociągów zakończono około godziny 9 - poinformował Sergiusz Kieruzel, rzecznik Wód Polskich.

Jak powiedział, "Wody Polskie zakończyły dzisiaj misję tłoczenia ścieków awaryjnym bypass'em". Teraz tłoczeniem nieczystości pod dnem rzeki, przez naprawiony kolektor podziemny, zajmuje się stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Kieruzel podkreślił, że ponad dwa miesiące funkcjonowania awaryjnego rurociągu, pozwoliło uchronić Wisłę od 14 milionów metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków. 

- 106 metrów zepsutego rurociągu zostało wymienionych na rurę stalową. Reszta rurociągu została przejrzana centymetr po centymetrze i dodatkowo zabezpieczona - informował na czwartkowej konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dziękował rządowi i Wodom Polskim za współpracę. Powiedział, że prawdopodobnie w kolejny weekend wojsko zdemontuje most pontonowy z tymczasowym rurociągiem. 

Trudne warunki podczas operacji uruchomienia rurociągów

Operacja przepięcia przesyłu ścieków rozpoczęła się wczoraj po godzinie 23. Polegała na usunięciu końcówek rurociągu awaryjnego z podziemnych kolektorów, by umożliwić przepływ nieczystości kolektorem naprawionym.

Podjęte w nocy działania, jak zaznacza Sergiusz Kieruzel, były bardzo wymagające ze względu na trudne warunki panujące w podziemnych kolektorach. Chodzi o zbierające się tam gazy, takie jak metan i siarkowodór. Miejsca te, zanim swoją pracę rozpoczęli specjaliści, należało wywietrzyć.

Do awarii kolektorów doszło pod koniec sierpnia. Wtedy też rozpoczęto zrzut ścieków do Wisły. Rząd zdecydował o budowie zastępczego rurociągu na moście pontonowym. Do czasu jego uruchomienia do Wisły zrzucono ponad 3,5 miliona metrów sześciennych nieczystości. Zastępczy rurociąg działał od połowy września.

W sprawie awarii kolektorów, a także awarii spalarni w oczyszczalnia "Czajka", śledztwo prowadzi prokuratura.

Więcej o: