Warszawa. W sobotę w nocy rozpocznie się przełączenie głównego rurociągu "Czajki"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w nocy z piątku na sobotę nastąpi przełączenie tymczasowego rurociągu oczyszczalni ścieków "Czajka" na docelowy. Dodatkowo w nocy rozpocznie się pierwszy etap demontażu zastępczego rurociągu, który powstał po awarii kolektora.
Zobacz wideo

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że kolektor oczyszczalni ściegów został naprawiony w zakładanym terminie. W wyniku awarii konieczna była wymiana 106 metrów rury. Dodatkowo udało się zabezpieczyć przed niszczeniem pozostałą część rurociągu.

W piątek rozpocznie się przełączenie głównego rurociągu "Czajki"

Dodatkowo w piątek 15 listopada zacznie się pierwszy etap demontażu zastępczego rurociągu, który umiejscowiony był na moście pontonowym. Jego celem było przepompowanie ścieków do warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Tymczasowy rurociąg ma zostać rozłączony późnym wieczorem.

Jak poinformował wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś w związku z tym nieczystości ponownie będą zrzucane do Wisły. Operacja przełączenia rurociągu ma potrwać do sobotniego południa lub popołudnia. Po zakończeniu akcji przepompowywanie ścieków ponownie zostanie przejęte przez główny kolektor.

W najbliższym czasie ma się także rozpocząć rozbiórka tymczasowego mostu pontonowego. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne będzie sprawdzenie głównej instalacji. Proces demontażu zastępczego kolektora rozpocznie się więc najprawdopodobniej dopiero w przyszłym tygodniu. Most pontonowy zostanie rozebrany przez żołnierzy w następny weekend.

Zastępczy rurociąg uruchomiony został w połowie września po tym, jak doszło do awarii najpierw jednego, a potem drugiego kolektora, które zbierały ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy. Oczyszczalnia "Czajka" została otwarta dopiero w 2012 roku. Wcześniej, przez 50 lat, ścieki wpadały do Wisły. 

Więcej o: