Kolektory w oczyszczalni "Czajka" naprawione. Inspekcji dokonał Rafał Trzaskowski

"Dobra wiadomość - właśnie zakończyliśmy próby szczelności kolektorów pod dnem Wisły, a układ przesyłowy pomyślnie przeszedł próby ciśnieniowe" - napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy osobiście dokonał inspekcji.
Zobacz wideo

- Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy gotowi do przełączenia z mostu pontonowego do kolektora - powiedział Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej, na której zapowiedział inspekcję w związku z naprawą układu przesyłowego w "Czajce". Tak też zrobił w środę, o czym napisał w mediach społecznościowych. 

Dobra wiadomość – właśnie zakończyliśmy próby szczelności kolektorów pod dnem Wisły, a układ przesyłowy pomyślnie przeszedł próby ciśnieniowe. MPWiK jest już gotowe do uruchomienia naprawionego przesyłu, co osobiście dziś sprawdziłem. Szczegóły podamy jutro

- napisał na Twitterze prezydent Warszawy.

Wody Polskie poinformowały na swojej stronie internetowej, że "rozpoczynają procedurę przekierowania awaryjnego przepompowywania ścieków do kolektora ściekowego, naprawionego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie" oraz że "otrzymały informację o udanych próbach naprawionej instalacji". 

Trzaskowski poinformował również, że w czwartek zbierze się sztab kryzysowy. Wówczas władze samorządowe będą rozmawiać z rządem na temat szczegółów operacji przełączenia z mostu pontonowego do kolektora. Jak podają Wody Polskie, działania te będą prowadzone w weekend. Wtedy też "zrzut ścieków bytowych z dzielnic", przemysłowych i medycznych jest zmniejszony. Operacja potrwa kilkanaście godzin. W czasie jej trwania ścieki trafią do Wisły.

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka"

Do awarii dwóch kolektorów oczyszczali "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie ścieki trafiały do Wisły. Wówczas Mateusz Morawiecki zdecydował, że zbudowany zostanie tymczasowy rurociąg do przepompowywania nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy. Takie rozwiązanie miało funkcjonować do połowy listopada.

Więcej o: