Rafał Trzaskowski przedstawił budżet na 2020 r. Przez rzad PiS będą cięcia, które odczują mieszkańcy

Warszawa przygotowuje się na oszczędności. Z budżetu miasta na 2020 rok wynika, że ratusz zdecydował się na zamrożenie dwóch projektów budowy i rozciągnięcie w czasie dwóch dużych inwestycji kulturalnych. "Rząd traktuje samorządy jak skarbonkę, a cierpią na tym przede wszystkim miasta i ich mieszkańcy" - napisał na Facebooku prezydent Rafał Trzaskowski.

Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił założenia budżetu na 2020 rok. Ratusz musiał podjąć kilka trudnych decyzji i zastanowić się nad tym, które wydatki są najważniejsze. W czasie konferencji prasowej poświęconej budżetowi Warszawy Trzaskowski wyjaśnił, że jest cięcia w budżecie miasta związane są z polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości.

>>> Trzaskowski: Walka ze smogiem priorytetem dla straży miejskiej

- Sytuacja jest poważna. Mówiliśmy otwarcie w kampanii wyborczej, że priorytety polityki rządu są finansowane za pieniądze samorządów - powiedział prezydent stolicy i wyliczył, że na sytuację miejskiego budżetu mają wpływ m.in. obniżenie stawki PIT, podwyższenie kosztów uzyskania przychodu czy zwolnienie z podatku PIT osób poniżej 26. roku życia. Wśród przyczyn problemów budżetowych miasta Rafał Trzaskowski wymienił także zwiększone "janosikowe" oraz zbyt niską subwencję oświatową. To wszystko sprawia, że dochody Warszawy zmniejszą się w przyszłym roku o 810 milionów złotych. Urzędnicy wyliczyli także, że przychody Warszawy wyniosą w przyszłym roku 18,191 mld zł, a wydatki 19,928 mld zł. Oznacza to, że miasto zadłuży się na blisko 1,8 mld zł.

Wydatki Warszawy zaplanowano w poniższy sposób:

 • edukacja - 4,783 mld zł,
 • transport i komunikacja - 3,598 mld zł,
 • ochrona zdrowia i pomoc społeczna - 2,156 mld zł
 • finanse  - 1,642 mld zł,
 • gospodarka komunalna i ochrona środowiska - 1,411 mld zł,
 • zarządzanie strukturami samorządowymi - 1,30 mld zł,
 • ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami - 1,028 mld zł,
 • kultura - 0,503 mld zł,
 • bezpieczeństwo i porządek publiczny - 0,373 mld zł,
 • sport i rekreacja - 0,215 mld zł,
 • działalność promocyjna i wspieranie rozwoju gospodarczego - 0,053 mld zł.

Budżet Warszawy na 2020 rok. Ratusz zamraża inwestycje i wprowadza opłaty

Rosnące zadłużenie miasta oznacza, że Warszawa będzie musiała zrezygnować z niektórych inwestycji. Mowa m.in. o zamrożeniu budowy obwodnicy śródmiejskiej oraz Trasy Świętokrzyskiej. 

- Zamrażamy te dwie inwestycje, jeśli rząd nie będzie nam w stanie udzielić rekompensaty - powiedział Trzaskowski i zaznaczył, że we wrześniu wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego pismo w sprawie finansowania inwestycji w Warszawie. Miasto będzie czekać na odpowiedź do 6 grudnia, bo do tego dnia może dokonać autopoprawek w swoim budżecie. 

Ratusz zdecydował się także na rozciągnięcie w czasie budowy dwóch instytucji kultury - teatru TR Warszawa i siedziby Sinfonii Varsovii na Grochowie. Po raz pierwszy wprowadzone zostaną także opłaty za udział w programach Lato i Zima w Mieście (10 zł). Zagrożona jest także realizacja programu "100 złotych dla ucznia na zajęcia pozalekcyjne", a remonty w szkołach zostaną ograniczone do niezbędnego minimum.

- Czekamy na jakikolwiek sygnał, że premier poważnie traktuje stolicę i chociaż odpowie nam na nasze pismo lub będziemy mogli rozpocząć debatę na temat tego, co rząd mógłby współfinansować (...) Rząd ma prawo realizować swoje obietnice, ale dlaczego robi to za pieniądze samorządów? Powinien wejść z nami w dialog dotyczący rekompensaty w postaci dotacji i subwencji lub współfinansowania niektórych inwestycji. To jest standard w innych europejskich krajach - powiedział Rafał Trzaskowski.

Warszawscy urzędnicy wyliczyli, że polityka rządu PiS doprowadzi do tego, że w ciągu kadencji dochody miasta zmniejszą się o 4,5 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Rafał Trzaskowski przedstawił budżet na 2020 r. Przez rzad PiS będą cięcia, które odczują mieszkańcy
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 2

  PiS nienawidzi miast, bo w nich przegrywa i dlatego tak kombinuja, zeby kosztem miast kupowac glosy wyborcze na prowincji.

 • daniell157

  Oceniono 10 razy 2

  Złodzieje z Pisu wszystko rozkradną. Ale pewnie jutro morawiecki będzie mówił że to wina tego "rzondzi peło i sóferen nie wybrał jakiego"

 • s.z.1

  Oceniono 1 raz 1

  Przestańcie kombinować. Dochody (źródła dochodów) samorządu są określone ustawami. Tych ustaw nie uchwala samorząd. Jeśli rządzący (w szystko jedno z której partii) decydują się obniżyć np. podatek PIT (co im się bardzo chwali), to obniżają też dochody samorządów, które nie bardzo mają jak to zrekompensować. Podobnie było z deformą edukacji. W większości zapłaciły samorządy, więc potem się nie dziwcie, że są dziury w jezdniach, drożeje komunikacja publiczna, drożeje wywóz śmieci i jeszcze długa lisa innych "drobiazgów".

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 9 razy -3

  "Trzaskowski wyjaśnił, że jest cięcia w budżecie miasta związane są z polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości."

  Obcięli Trzaskowskiemu fundusze promocję pederastii?

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 11 razy -3

  Podatki uchwala się ustawą sejmową. Ja wiem, że fakt-do sprawdzenia- że wszyscy, obecni na sali w dniu głosowania posłowie PO byli ZA tą ustawą, jest niewygodny i każdy wyznawca opozycji będzie twierdził że to kłamstwo, ale, niestety, tak to właśnie wygląda. Rząd PiS to wymyślił ale opozycja to przyklepała...więc Pan Prezydent Trzaskowski delikatnie "mija się z prawdą" w swoim przekazie dla fanów.
  Ale może, z braku lepszych pomysłów na upamiętnienie swojej prezydentury, chce zostać pierwszym Prezydentem Warszawy wywiezionym na taczkach...

 • piotr110660

  Oceniono 8 razy -4

  Złej baletnicy przed,kaszą rąbek przy spódnicy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX