Warszawa. Załoga ratowniczego śmigłowca oślepiona światłem lasera

Załoga śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oślepiona światłem lasera w okolicach Warszawy - podaje RMF FM. To kolejny taki incydent w ostatnim czasie.
Zobacz wideo

Według ustaleń RMF FM do bardzo niebezpiecznego incydentu doszło w sobotę około godziny 17, kiedy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego wracał z misji ratunkowej. Pilot maszyny został oślepiony przez wiązkę lasera skierowaną z okolic Marek lub Ząbek. Zareagował jednak szybko i zgodnie z procedurą zmienił kierunek lotu. Dzięki temu udało się bezpiecznie wylądować.

Niebezpieczne działania - ULC ostrzega 

Sprawą zajmie się teraz wewnętrzna komisja. Incydent ma też być zgłoszony na policję. Za oślepienie załogi i sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi od roku do 10 lat więzienia, a w wyjątkowych sytuacjach nawet 12 lat.

Całkiem niedawno, bo we wrześniu, miała miejsce podobna sytuacja. Wtedy poważnego uszkodzenia wzroku doznał lekarz LPR i z tego powodu musiał przerwać pracę.

Urząd Lotnictwa Cywilnego w kampanii społecznej, ostrzega przed tragicznymi konsekwencjami tego typu działań. 

 
Więcej o:
Komentarze (148)
Warszawa. Załoga ratowniczego śmigłowca oślepiona światłem lasera
Zaloguj się
 • oszrany

  Oceniono 73 razy 67

  Wyposazyc smiglowiec lpr w pocisk hellfire ktory bedzie sie nnaprowadzal na ten laser. Bydlo szybko zostanie zlikwidowane.

 • matylda1001

  Oceniono 46 razy 42

  Dwanascie lat to chyba dopiero w przypadku spowodowania katastrofy ze skutkiem smiertelnym. Tymczasem wymiar kary za tego typu zachowania powinien się od tego zaczynać bo powinno to być traktowane jako usiłowanie zabójstwa z premedytacją.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 41 razy 33

  W Niemczech szybko sobie z tą plagą poradzili.
  Ale tamto społeczeństwa nie zna słowa "kapuś".

 • fafik.laciaty

  Oceniono 30 razy 30

  1. Za taki bandytyzm powinna być kara, jak za terroryzm i usiłowanie masowego morderstwa. Od 25 lat w górę.
  2. Po drugie - jak słusznie napisali przedmówcy - raczej nie da się tego zrobić zwykłym wskaźnikiem laserowym (takim do pokazywania na tablicy). Może więc po prostu zakazać posiadania mocnych laserów? Na co to komu? Chce - niech uzyska pozwolenie, jak na broń. Będzie miał bez pozwolenia - skazać jak za nielegalne posiadanie broni.

 • cyreliusz

  Oceniono 29 razy 25

  Sprawa prosta.
  Na posiadanie lasera dużej mocy powinno być zezwolenie - jak na broń palną.

 • racionalist

  Oceniono 21 razy 19

  Namierzyc sqrvysyna i nie do pudla, tylko przywalic taka grzywne, zeby dom trzeba bylo sprzedac i jeszcze kredyt wziac na jej splate.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX