Warszawa stawia na politykę pronatalistyczną. Władze stolicy zdecydowały o przedłużeniu programu finansowania zabiegów in vitro do 2022 roku. Jego budżet to 33 mln zł. Dzięki podwyższeniu nakładów na program, zwiększyło się dofinansowanie do jednego zabiegu z ponad 5 do 6 tysięcy złotych.
Rocznie z projektu ma skorzystać około tysiąca par.
Według Gabrieli Szustek, wiceprzewodniczącej komisji zdrowia warszawskiej rady miasta, "zainteresowanie programem jest bardzo duże”. - Mieszkańcy wyrażają swoje zadowolenie i przesyłają podziękowania w mejlach. Korzystają z tego programu. Zakładaliśmy, w kończącej się edycji, że skorzysta z niego około dwóch tysięcy par, a skorzystało 2 tysiące 718 par. Założenia, które przyjęliśmy się sprawdziły” - mówiła radna. W czasie poprzedniego dwuletniego programu urodziło się 496 dzieci.
Jak powiedział Maciej Binkowski, radny PiS-u, w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie nie było dyscypliny głosowania: „W tematach odwołujących się do wyborów sumienia, kwestii etycznych każdy w klubie PiS głosuje zgodnie ze swoimi przekonaniami i światopoglądem. W dyskusji skupiliśmy się na kwestiach zasadności programu pod kątem finansowym” - mówił Maciej Binkowski. Średni roczny budżet programu będzie teraz wynosił prawie 11 milionów złotych.
Warszawscy radni jednogłośnie przyjęli również projekt o darmowych szczepieniach dla kobiet w ciąży i dzieci do piątego roku życia. Oba programy będą funkcjonowały trzy lata. "Program obejmuje dzieci od 6. do 60. miesiąca życia, ponieważ wtedy dzieci mają najmniejszą odporność. Program jest nieobowiązkowy. Tak samo jest z programem dla kobiet - będą mogły się zaszczepić przeciwko grypie” - mówiła radna Gabriela Szustek.
W każdym sezonie grypowym (od września do marca) programem ma być objętych 3 tysiące 200 kobiet oraz od dziewięciu do prawie jedenastu tysięcy dzieci. "Grypa to choroba zdradliwa, dlatego warto inwestować w profilaktykę” - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości Maciej Binkowski. „W przypadku zbagatelizowania, tzw. przechodzenia grypy, mogą pojawić się powikłania. Dlatego każdy program, czy to dla najmłodszych czy dla seniorów, jest cenną inicjatywą” - dodawał radny Maciej Binkowski. Program dofinansowań do szczepień przeciwko grypie dla kobiet w ciąży ma kosztować w każdym sezonie 216 tysięcy, a dla dzieci - milion złotych.